23 tysiące biegaczy w Budapeszcie: ponad 160 Polaków

obrazek_news

W najbliższą sobotę odbędzie się 29. SPAR Budapest Marathon. A że Polak Węgier dwa bratanki to na starcie stanie ponad 160 „naszych”.

W najbliższą sobotę, 11 października odbędzie się 29. SPAR Budapest Marathon. Na starcie maratonu, sztafety maratońskiej, biegu na dystansie 30 km oraz krótszych stanie łącznie ponad 23 tysiące biegaczy. Na biegową imprezę do stolicy Węgier wybiera się m.in. ponad 3 000 osób z 70 różnych krajów.

Polacy będą czwartą największą narodowością obecną na maratonie w Budapeszcie. Start w imprezie planuje ponad 160 biegaczy, w tym grupa Spartanie Dzieciom, która pokonała Budapest Marathon również w 2013 roku.

Budapest Marathon to impreza międzynarodowa, organizowana od 1984 roku. Jest wydarzeniem  coraz chętniej wybieranym przez biegaczy, zwłaszcza z krajów zachodnich oraz skandynawskich.  Z roku na rok rośnie zainteresowanie startem w stolicy Węgier również wśród polskich biegaczy. W zeszłym roku maraton ukończyło 93 Polaków, w tegorocznej edycji biegu start planuje ponad 160 zawodników z Polski.

Atutem imprezy jest płaska, za wyjątkiem podbiegów i zbiegów w okolicach mostów,  trasa prowadząca przez centrum miasta wzdłuż Dunaju, w okolicy najważniejszych zabytków Budapesztu wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Jest to maraton średniej wielkości, z trasą zatwierdzoną przez AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych).  Budapeszt jest jedyną stolicą na świecie z  tak wieloma leczniczymi gorące źródłami. Biegacze po trudach maratonu będą mogli skorzystać z kąpieli w budapesztańskich basenach i łaźniach.

„Jak mówi przysłowie doskonale znane w obu krajach: Polak – Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki! Cieszymy się, że tak wielu Polaków wybiera właśnie Budapeszt na miejsce swojego maratońskiego startu. Maraton w węgierskiej stolicy jest doskonałą okazją, aby biegając zwiedzać nasze piękne miasto i jego słynne zabytki m.in. Operę i Parlament. Liczymy, że polscy biegacze wrócą z Budapesztu z wieloma rekordami życiowymi i wspaniałymi wrażeniami. Do zobaczenia w sobotę!” – powiedział Árpád Kocsis, dyrektor 29. SPAR Budapest Marathon.

Zmagania zawodników będzie można śledzić  w sobotę, 11 października od godziny 11:00 na stronie, gdzie dostępna będzie transmisja na żywo z trasy maratonu.  

STRONA: KLIKNIJ

Powrót