Owoce cytrusowe, jeszcze kilka dekad temu kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia i luksusem, obecnie są dostępne w każdym sklepie. Mandarynki, cytryny, pomarańcze, grejpfruty, limonki, kumkwaty i pomelo cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w okresie upałów. Jednak ze względu na właściwości i liczne składniki odżywcze powinny znajdować się w menu zdecydowanie częściej niż tylko latem.

Jakie witaminy i mikroelementy zawierają cytrusy?

Owoce cytrusowe są przede wszystkim bogatym źródłem witaminy C. Wystarczy zjeść jedną pomarańczę lub grejpfruta by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Dlaczego witamina C jest taka cenna dla ciała? Oprócz zbawiennego wpływu na działanie układu odpornościowego, jest również nieoceniona w walce z wolnymi wodnikami, mogącymi przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Co więcej, cytrusy są bogate w witaminę A, która poprawia wygląd skóry, witaminy z grupy B (działające na układ nerwowy) oraz kwas foliowy. W owocach takich jak mandarynka, cytryna, pomarańcza i grejpfrut znajduje się również błonnik, który pomaga w problemach z trawieniem i wspomaga regularność wypróżnień. Według lekarzy częste jedzenie cytrusów odkwasza organizm, dlatego zalecane jest szczególnie osobom cierpiącym lub narażonym na kamicę nerkową.

Jakie smakołyki można przyrządzić z cytrusów?

Wprowadzić cytrusy do swojej diety można za pomocą wielu przysmaków. Jednym z nich są wyciskane soki. Warto więc wyposażyć się w specjalny wyciskacz do cytrusów – tego typu produkty można znaleźć m.in. w ofercie ZasmakujRadości.pl. Oprócz napojów, cytrusy fantastycznie nadają się do tart oraz różnego rodzaju ciast i deserów. Dobrze smakują także w połączeniu z mięsem i to nie koniecznie tylko jako składnik marynaty. Można pomyśleć też o lekkich sałatkach z dodatkiem cytrusów. Pomarańcza i grejpfrut dobrze smakują w towarzystwie sałaty, rukoli, pomidorów, pieczonego lub wędzonego łososia, owoców morza i awokado.

Jak odpowiednio wybierać i przechowywać cytrusy?

Aby jednak cieszyć się smakiem cytrusów, trzeba wybrać odpowiedni owoc. Jaki powinien być ten idealny? Przede wszystkim duży (więcej miąższu niż skóry), jędrny i ciężki. Jego skóra nie powinna być świecąca (ten efekt osiągany jest przez sprzedawców poprzez nawoskowanie). Szukaj też owoców o jednolitej skórze, bez przebarwień, plam i bruzd. Warto również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu po zakupie. W temperaturze pokojowej cytrusy zazwyczaj wytrzymują średnio ok. 5 dni, ale gdy zostaną lekko zgniecione, natychmiast gniją, dlatego trzeba włożyć je do lodówki.