obrazek_news

Czas na krótki przegląd biegowych wydarzeń minionego weekendu.

POLSKA

Mistrzostwa Polski w Maratonie/Maraton Dębno

Nowy Mistrz Polski na królewskim dystansie pochodzi z Etiopii i nazywa się Yared Shegumo. We wczorajszej rywalizacji uzyskał czas 2:15.19, co dawało mu na mecie prawie 20-sekundową przewagę nad drugim na mecie Radosławem Dudyczem. Brąz odebrał Piotr Pałka (2:19.31).

W klasyfikacji generalnej triumfowali: Kenijczyk David Metto Kiprono (2:12.53) wśród panów oraz Białorusinka Volha Mazuronak (2:33.56) wśród pań.

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie

W Łodzi, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, na starcie stanęło ponad tysiąc śmiałków, gotowych by ścigać się z najlepszymi. A tymi okazali się: Agnieszka Gortel i Etiopczyk Tola Bane.

Polka uzyskała tą świetną pozycję w wyniku walki na trasie z Etipokami, które początkowo wydawały się być górą. W biegu mężczyzn zaś przez cały dystans prowadził Tola Bane – na 21 i 37 kilometrze próbował atakować go jego rodak – Wondimnew Melkamu Abate, jednak ostatecznie stracił on na mecie 24 sekundy i zajął drugie miejsce. Najszybszym z Polaków okazał się Błażej Brzeziński, który zajął siódme miejsce.

ŚWIAT

Aż trzech naszych reprezentantów uzyskało podczas tego weekendu wyniki w maratonie poniżej 2:12.

Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) – 2:10:58 oraz Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) – 2:11:34 walczyli w maratonie w Wiedniu. Żadnemu z nich nie udało się niestety złamać minimum na Igrzyska, jednak oboje zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce.

Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) z czasem 2:11:20 zajął ósme miejsce w Rotterdamie.

W obu wspomnianych wyżej biegach triumfowali przedstawiciele Czarnego Lądu.

W półmaratonie w Wiedniu triumfowali zaś: Haile Gebrselassie 1:00:52 i Paula Radcliffe – 1:12:03.

W Paryżu rekord trasy ustanowili: Kenijczyk Stanley Biwott 2:05:11 i Etiopka Tirfi Beyene 2:21:39. Ich zmagania pokazywała na żywo telewizja Eurosport.

info: sportowefakty.pl, pzla.pl