Adidas i Puma: dwie wielkie marki powstałe w wyniku bratobójczej walki braci Dasllerów

Mundial 2014: Na całym świecie było słychać jeszcze echo pięknej rywalizacji przypieczętowanej morzem potu i łez wyczerpania zawodników. Każda minuta spotkań przeszła już do historii. Tak jak okraszony walką braci Boatengów mecz Ghana vs. Niemcy, który przywiódł mi na myśl skojarzenie wieloletniej batalii rodzeństwa Desllerów.

O tych pierwszych słyszeli fani piłki i nie tylko, o tych drugich… poniekąd każdy, jeśli wspomnę, że są oni ojcami-założycielami firm Adidas i Puma. Jak doszło do tego, że dwaj bracia wyrośli na potentatów dwóch konkurencyjnych marek? Notujcie. Podaję gotowy przepis na sukces. Ale uwaga: nie będzie to gra fair play.

1.        Doświadczeniezdobywane przez Adolfa Dassler urodzonego w 1900 r. w niemieckim  Herzogenaurach już od kołyski. Założyciel Adidasa dorastał w rodzinie produkującej pantofle, które międzyczasie naprawiał. W wieku 20 lat Adi trenował piłkę nożną i rozpoczął produkcję obuwia sportowego. Za pierwszy warsztat posłużyła mu pralnia matki.  Trzy lata później jego starszy  brat Rudolf przyłączył się do interesu.

2.       Wiara w marzenia.Firma „Gebrder Dassler Schuhfabrik”  zatrudniająca początkowo 12 osób szybko okazała się strzałem w dziesiątkę. Codziennie wypuszczała 50 par butów, które Adolf projektował. Rudolf odpowiedzialny był za sprawy biznesowe. Wkrótce wydzierżawili fabrykę i podwoili produkcję. W 1928 r. na olimpiadzie w ich butach wystąpiły ówczesne gwiazdy sportu tj. Jesse Owens czy Armin Hary.

3.       Cierpliwość. W czasach II Wojny Światowej dwie fabryki Dasslerów najpierw służyły nazistom do produkcji obuwia treningowego dla żołnierzy, a tuż po jej zakończeniu – aliantom, którzy wytwarzali w nich buty do hokeja. Przełomowy okazał się być 1948 r., kiedy bracia założyli własne firmy. Adolf Adidasa, a Rudolf Pumę. Na sukces obu panów nie trzeba było długo czekać.

4.      Kreatywność. Adolf najpierw stworzył pierwsze gumowe korki, a potem te wkręcane, które przyniosły zwycięstwo drużynie niemieckiej na mistrzostwach świata w 1954r. Rudlolf wypuścił Puma Super Atom i szybko zaczął je rozprowadzać po Szwajcarii i USA.

5.      Spryt. Historyczny nokaut Adidas zaliczył w 1970 r., kiedy to Puma triumfowała w decydujących sekundach finałowego meczu Mistrzostw Świata w Meksyku. Pele (który dostał za tę reklamę ponoć 120 tys. dolarów) poprosił arbitra o pozwolenie zawiązania sznurowadeł, po czym kilka milionów widzów mogło w pełnej krasie podziwiać but Pumy. Takich zwycięstw Puma ma na swoim koncie więcej jak np. występy Euzebia czy Maradony. Ale reszta to już historia…

Przepis jak zwykle banalny: pomysł + szczypta rywalizacji. Dodawać, aż odniesiesz sukces. Biec, aż dotrzesz do mety!

Jesse Owens to słynny biegacz, który zdobywał złote medale w butach Adi Dasslera w 1936 roku

Młody Adi Dasller w swojej pierwszej fabryce

Zobaczcie co zrodziła rywalizacja obu firm. Część z nich wywodzi się z klasyków, które w nowej odsłonie możcie znaleźć na sklepowych półkach.

Najbardziej znany biegowy model Pumy to FAAS w kilku odmianach. Buty zapewniające wysoki poziom amortyzacji, doskonale sprawujący się na twardej nawierzchni ale na tyle uniwersalny, że można postawić na niego jako codzinne obuwie biegowe:

Najciekawsza wersja modelu FAAS: Puma FAAS 500 V3

http://www.zalando.pl/puma-faas-500-v3-obuwie-do-biegania-amortyzacja-czarny-pu142a09u-q11.html

Adidas, czyli marka-dziecko drugiego z braci Dasllerów, odgryza się m. in. modelem zapewniającym amortyzację na podobnym poziomie co FAAS. Adidas Performance SUPERNOVA GLIDE 6 to najnowszy but zrodzony z doświadczeń firmy Adidas

http://www.zalando.pl/adidas-performance-supernova-glide-6-obuwie-do-biegania-amortyzacja-czarny-ad542a1bl-q11.html

Puma dodatkowo postawiła na wspieranie największych gwiazd biegowego świata, stąd jej współpraca z legenedarnym Usainem Boltem. Zrodziła ona bardzo szybki model buta jakim jest Puma Bolt Evo Speed Runner. Można jeszcze spotkać je w sprzedaży:

http://rajbiegacza.pl/product_info.php/buty-puma-bolt-evo-speed-runner-white-2012-p-363

W ofercie obu producentów nie zabrakło modeli klasycznych, które dały początek biegowym kolekcjom. Czy widzicie między nimi jakieś podobieństwa?

Klasyczny model, ikona: Puma Suede

http://eu.puma.com/en/pd/suede-classic-trainers/352634.html?dwvar_352634_color=ensign%20blue-white

Klasyczny model, ikona: Adidas Dragon

http://www.adidas.pl/buty-adidas-dragon%C2%A0/G50919_530.html

Wspólny początek, później długa walka, a dzisiaj dwie różne firmy. Mające swoich zagorzałych fanów i gwiazdy światowego sportu, biegania, stojące po obu stronach. Wam pozostawiamy ocenę tego, który z braci poradził sobie lepiej.

Klaudia Frant, redaktor 4 RUN

Zobaczcie także jak rodziła się marka Nike, pierwsze modele butów powstwawały w… gofrownicy:

 KLIKNIJ

 • Pingback: Reebok? To nazwa antylopy – 4 Run()

 • Ania

  Miły artykuł, fajnie się go czyta, choć mógłby być dłuższy (więcej szczegółów) 🙂
  Styl z jakim jest napisany bardzo mi się podoba, ale ….. jak się podaje nazwę firmy, to proszę ją napisać poprawnie, czyli z „umlautem”: „Gebrüder Dassler Schuhfabrik” 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • 4run_pl

   Dzięki za konstruktywny komentarz. Na obronę autorki dodam, że po prostu nie robiła kopiuj/wklej i stąd brak „umlautów” 🙂