Przekazuję jak w bezpieczny sposób osiągnąć mistrzostwo każdego dnia: wicemistrz Polski w Maratonie.

Aminokwasy to związki organiczne, bez których prawidłowy rozwój organizmu nie byłby możliwy. Te, które są szczególnie potrzebne do prawidłowego rozwoju mięśni, występują w białku.

Jak działają aminokwasy proste?

 

Aminokwasy mają bardzo szerokie zastosowanie, jednakże wszystkie mają wspólną cechę, gdyż wpływają na nasz organizm. Ich działanie można streścić do tego, że wspierają jego prawidłowe działanie.

 

Jakie najczęściej spotykane aminokwasy proste pomagają w treningu?

 

Pierwszym z opisywanych aminokwasów jest ALANINA, która pozytywnie wpływa na wątrobę, niszcząc zawarte w niej toksyny. Dodatkowo pomaga w trawieniu glukozy oraz traktowana jest jako źródło energii.

 

Kolejnym aminokwasem, który zasługuję na uwagę osób trenujących chcących zrzucić wagę jest TYROZYNA, która spowalnia metabolizm i pomaga kontrolować apetyt, co jest bez wątpienia atutem w walce ze zbędnymi kilogramami. Ponadto istnieją przesłanki do uważania tyrozyny za aminokwas, który może pomagać z nadciśnieniem.

 

Aminokwas niezbędny dla osób, które mają styczność z dużymi ciężarami to ARGININA, która pomaga w utrzymaniu zdrowych stawów i mięśni. Niekiedy stosuje się ją w stanach zapalnych stawów. Dodatkowym atutem tego aminokwasu jest wpływ na nasz układ immunologiczny, co wiąże się ze zwiększeniem odporności naszego organizmu. Ponadto arginina wpływa korzystnie na gojenie się ran.

 

Sprawdź – https://swiatsupli.pl/pl/26-aminokwasy-proste

 

Aminokwasy mają także pozytywne skutki na układ nerwowy. Przykładem jest ASPARAGINA, która niesie ze sobą bezpośrednie korzyści dla niego z powodu syntezowania amoniaku. Znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale w niewielkich ilościach dlatego też często poleca się jej suplementacje sportowcom.

 

Następna na liście jest GLICYNA, która pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej zwiększając poziom kreatyny we krwi. Co więcej, to za jej pomocą glukoza zmienia się w energię. Ciekawostką jest fakt, że skład kolagenu to aż 30% glicyny. Ten aminokwas także normuje naprawę uszkodzonych tkanek. Źródłem dużych ilości glicyny są produkty zawierające pełnowartościowe białka takie jak mięso, jaja kurze i ryby.

 

W funkcjonowaniu mięśni pomaga także GLUTAMINA. Wpływa ona na utrzymanie i rozwój mięśni, ponadto podobnie do alaniny ma pozytywny wpływ na wątrobę. Udowodnione jest także działanie glutaminy przeciwdziałające rozpadowi mięśni. To wszystko za sprawą zapasów glikogenu, które mają tendencje do zwiększania się za sprawą glutaminy.

 

PROLINA to aminokwas prosty wpływający bezpośrednio na tworzenie kolagenu i tkanek chrzęstnych. Przydatna szczególnie dla osób mających problemy ze stawami oraz sportowców, którym towarzyszą przeciążenia na treningach – np. przy ćwiczeniach wielostawowych na siłowni.

 

Ostatnim opisywanym aminokwasem prostym, mającym pozytywny wpływ na sportowca jest SERYNA biorąca udział w syntezie serotoniny. Jest to związek chemiczny mający naukowo udowodniony wpływ na nasz nastrój. Za sprawą tego aminokwasu sportowiec może mieć większą motywację do podejmowania wyzwań.

 

Podsumowanie

 

Stosowanie aminokwasów prostych przez sportowców jest bardzo ważnym elementem. Szczególnie w celu utrzymania organizmu w optymalnym stanie zdrowia, to znaczy umożliwiającym najcięższe treningi wpływające na stawy i układ nerwowy.