Arek Gardzielewski najszybszy w Kościanie!

obrazek_news

W minioną niedzielę odbył się półmaraton w Kościanie, który zgromadził rekordową liczbę uczestników. Na starcie zweryfikowanych zostało dokładnie 1054 zawodników czyli ponad 300 osób więcej niż w roku ubiegłym. Był to zarazem ostatni z biegów rozgrywany w formule Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Razem z półmaratonem rozgrywany był Bieg Coccodrillo (główny sponsor) na 6,5 kilometra. Swoich sił mogli spróbować również nieco mniej wytrenowani zawodnicy, pragnący wziąć udział w większej imprezie biegowej.

Warunki tego dnia były naprawdę wyśmienite: 15 stopni i praktycznie zerowy wiatr dawał szansę na naprawdę dobry start. Nie wszyscy zamierzali się oczywiście ścigać na 100%, Bardzo pozytywnie wyróżniała się grupa biegaczy, bodajże z Grodziska, która świętowała zakończenie Grand Prix biegnąc w wesołych i kolorowych strojach, ochoczo pogwizdując w gwizdki przez całą drogę – jestem pełen podziwu; takie gwizdanie musi pochłaniać sporo sił a przy pokonywaniu 21,095 lepiej nie marnować ich pochopnie. Pozytywnie zakręceni biegacze wiedzieli jednak co jest tego dnia ważniejsze od rekordów: zabawa!

Trasa biegu była podzielona na dwie duże i jedna małą pętle dzięki czemu kibice mogli dość często oglądać walczących na trasie zawodników. A przyznać trzeba, że walka o pierwsze miejsce była wyjątkowo zacięta. Do tej pory w Kościanie zwyciężali przede wszystkim zawodnicy zza wschodniej granicy. W tym roku wyzwanie rzucił im, debiutujący w Kościanie Arek Gardzielewski. Od samego startu Witaly Shafar z Ukrainy oraz Arek ruszyli jak szaleni i na dodatkowo premiowanej „lotnej premii” na 4 kilometrze pojawili się z czasem 11:50, zdecydowanie zostawiając w tyle pogoń składającą się pozostałych Ukraińców oraz Kenijczyków. Potem tempo stopniowo słabło ale dwójka, która oderwała się na samym początku utrzymywała przewagę. Dopiero pod koniec Witaly Szafar opadł nieco z sił i ostatnie kilka kilometrów to już samotna walka Arka Gardzielewskiego o pobicie rekordu trasy. Wbiegł na metę z wynikiem 1:03:28, czyli zaledwie kilkanaście sekund później niż dotychczasowy rekord. Jego rywal przekroczył metę jako drugi ze stratą 34 sekund. Za zwycięstwo wychowanek WKS Śląsk otrzymał 2.000 PLN. Dodać należy, że pula nagród dla najlepszych w poszczególnych kategoriach to ponad 20.000 PLN, tak więc wiele osób porządniej przykładających się do treningów, miało szansę wyjechać z Kościana bogatszych o parę groszy.

W klasyfikacji generalnej Półmaratonu zajęli:

I miejsce – Arkadiusz Gardzielewski z Polski – czas: 1:03:28

II miejsce – Witaly Shafar z Ukrainy – czas: 01:04:06

III miejsce – Mykhajlo Iveruk z Ukrainy – czas: 01:05:13

IV miejsce – Sergij Zachera z Ukrainy – czas: 01:05:15

V miejsce – Elisha Kiprotich z Kenii – czas: – 01:05:15

Również najszybszej kobiecie Oldze Kotovskowej z Ukrainy, zabrakło jedynie kilkunastu sekund do ustanowienia nowego rekordu trasy. Linię mety przekroczyła z wynikiem 01:13:58.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z półmaratonu w Kościanie. Operator nie do końca radził sobie z kamerą (ach te zdradzieckie smartfony!) ale emocje i atmosfera biegu powinny być oddane bezbłędnie:)

Powrót