Asics Nimbus  12 – Buty kompletne!

obrazek_news

W tej recenzji nie będzie zbyt wielu słów krytyki. Buty, które testowałem w ostatnim czasie, spisały się na medal, w pełni zaspokajając moje niemałe w tej materii potrzeby.

Pierwszy trening w nowych butach zawsze pamięta się bardzo długo. Ja wybrałem się na piętnastokilometrowy odcinek drogi asfaltowej wokół mojego rodzinnego domu, aby dobrze wyczuć amortyzację. Moje wrażenia w trakcie pokonywania pierwszych kilometrów w butach Nimbus 12 były bardzo pozytywne. Buty okazały się bardzo miękkie, plastyczne, czyli takie jak lubię. Bieg był bardzo płynny, nogi się ,,kręciły”. Podczas kolejnych dni również bardzo chętnie i często sięgałem po Nimbusy „dwunastki” i ponownie wyruszyałem w nich na biegowe trasy. Testowałem je głównie na drogach szutrowych i asfaltowych. Warunki w tym czasie były optymalne, było ciepło i bezdeszczowo.

Wygląd:

Butami Asics Nimbus 12, zainteresowałem się już podczas mojego pierwszego z nimi kontaktu, gdy widziałem je jeszcze na sklepowej półce. Buty wyróżniały się i przyciągały wzrok, wziąłem je więc do ręki, a następnie zważyłem w dłoniach i sprawdziłem elastyczność. Moim zdaniem model Nimbus 12 ma bardzo nowoczesny wygląd: biało-czarna siateczka w połączeniu ze złotymi wzorami prezentuje się wyśmienicie. Buty te są dostępne również w innych kolorach, mi jednak podoba się najbardziej wersja zaprezentowana na powyższym zdjęciu.

Bieganie:

Nimbusy 12 są miękkie, co bardzo mi odpowiadało. System Gel oraz DuraSponge sprawia, że wszelkie wstrząsy są amortyzowane, a odbicie jest dynamiczne. Biega się w nich bardzo przyjemnie i nie odczuwa się twardości podłoża . Podeszwa na śródstopiu jest elastyczna, co umożliwia płynne przejście i wybicie z palców. Buty te są dobrze dopasowane (zapewniają to systemy Biomorphic Fit, P.H.F oraz Asymmetrical lacing system), w trakcie testowania nie uwierały mnie ani nie obcierały, nie pojawił się również na moich stopach żaden pęcherzyk, który jest raczej powszechnym zjawiskiem wśród biegaczy z większym kilometrażem. Na butach jest sporo elementów odblaskowych (3M Reflective), które przydadzą się ,,nocnym markom” biegającym po drogach, na których uczęszczają kierowcy. Są to buty z wyższej półki, więc oczekiwałem od nich bardzo dużo. I nie zawiodłem się! Są to doskonałe buty treningowe, nadające się przede wszystkim do biegania po drogach asfaltowych i utwardzonych. Na starty radziłbym ich jednak nie zakładać, gdyż są zbyt ciężkie. Producent podaje, że ważą one 345g.

Technologie:

Forefoot GEL i Rearfoot GEL – neutralizuje wstrząsy i zapewnia doskonałą amortyzację podczas fazy lądowania i wybicia z podłoża. Antybakteryjna wkładka zapewnia chłodniejsze, bardziej suche i zdrowsze wnętrze buta.

P.H.F – zapiętek wykonany ze specjalnej pianki zapewniający doskonałe dopasowanie wokół pięty

Biomorphic Fit – zapewnia naturalne ruchy stopy przy równoczesnym lepszym dopasowaniu

DuraSponge – jest to element wykonany z gumy AHAR zwiększający amortyzację i trwałość

.I.G.S – jest to system umożliwiający korzystanie z rozwiązania zapewniającego naturalne ruchy stopy

Solyte – lekki materiał zapewniający małą wagę oraz zwiększający sprężystość I trwałość

Asymmetrical lacing system – system sznurowania zapewniający lepsze dopasowanie I mniejsze tarcie

3M Reflective – odblaskowe element mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa

AHAR+ – guma stosowana w zewnętrznej podeszwie, którą cechuje wysoka odporność na ścieranie.

Gdańsk – podczas treningu na stadionie AWF-u

Wytrzymałość:

W butach tych przebiegłem (na przestrzeni dwóch miesięcy) około 500 km po drogach szutrowych i asfaltowych. Buty są w niemal nienaruszonym stanie. Na podeszwie nie ma śladów starcia. Wszystkie rowki i napisy nadal są doskonale widoczne. Siateczka w ani jednym miejscu nie jest przetarta, język zaś nie odkleja się. Amortyzacja butów Nimbus 12 nadal jest w doskonałym stanie, przebiegłem w tych butach 500km, ale aby ,,zabiegać” te buty potrzeba znacznie więcej. Trwałość butów jest bardzo ważnym aspektem dla kupujących, dlatego są one godne polecenia. Asics Nimbus 12 zdał egzamin z wytrzymałości na ocenę celującą.

Podsumowując stwierdzam, iż wśród licznych zalet butów Asics Nimbus 12 nie znalazłem żadnych wad, recenzja jest zdecydowanie pozytywna. Buty te są dopracowane i kompletne!

Arkadiusz Gardzielewski