Biegam w rytmie slow, bawię się bieganiem i czerpię endorfiny garściami. Dołączam do tego zestawu crossfit i mam niezłą mieszankę...
Największy bieg świata? W którym biegają również nago? A połowa uczestników gania niezarejestrowana? Zobaczcie o jakie wielkie biegowe święto chodzi.

Bay to Breakers to coroczny bieg w San Francisco (Kalifornia), odbywający się w trzecią niedzielę maja. Wyrażenie „Bay to Breakers” oznacza, że wyścig rozpoczyna się w północno-wschodniej części centrum miasta i biegnie na zachód, aż do wybrzeży Pacyfiku i uskoku San Andreas. Trasa ma długość 7.46 mil (12.01 km).. Impreza jest bardzo znana na całym świecie. Wielu uczestników podczas biegu ma na sobie różne przebrania, a znajdują się też tacy odważni, biegowi wariaci, którzy biegają… nago.

Największy bieg świata?

Od 1986 do 2010 roku był to oficjalnie największy bieg na świecie. Startowało w nim ok. 110.000 uczestników, dopóki wynik nie został przebity przez wydarzenie City2Surf w Sydney. W 2012 roku Kahit Isang Araw Lang Unity Run na Filipinach przebił jego wynik gromadząc około 202 tysięcy biegaczy!

Historia biegu Bay to Breakers

Była 5:13 nad ranem, 18 kwietnia 1906 roku. Niszczycielskie trzęsienie ziemi wstrząsnęło całym San Francisco. Mimo wielu strat, mieszkańcy wykazali hart ducha i natychmiast rozpoczęli odbudowę miasta.

I utworzyli wydarzenie, które miało podnieść morale obywateli. Był to wyścig  Cross City – lepiej znany dziś jako Bay to Breakers, który po raz pierwszy odbył się w dniu 1 stycznia 1912 roku.

W trakcie II wojny światowej liczba uczestników spadła do ok. 50, ale tradycja była kontynuowana. Bieg z dnia 18 maja 1986 roku został uznany przez Światową Księgę Rekordów Guinness za największy bieg na świecie (wystartowało wtedy ok. 110.000 uczestników). Obecnie średnia ilość uczestników waha się między 70.000, a 80.000. Wielu uczestników nie bierze udziału w rejestracji. Jak oszacowano w 2008 roku, uczestników było około 60.000, a zarejestrowanych zaledwie 33.000.

“W prawdziwym duchu San Francisco wyścig jest świętem dla każdego.” – San Francisco Chronicle

Uwaga, stonogi na trasie

Pomysłodawcą tej dyscypliny był Dwayne Harms oraz Douglas L. Peck członkowie UC Davis, którzy w 1978 roku utworzyli drużynę męską „Aggies”. Jest to specjalna grupa, w której 13 biegaczy jest połączonych linką i startują, jako twór o nazwie „stonogi”. Na czele grupy stoi kapitan zespołu, który może biec swobodne, ciągnie i wspiera zawodników, którzy opadli z sił. Bay to Breakers jest oficjalnym biegiem Mistrzostw Świata w kategorii Stonóg.

Trasa biegu Bay to Breakers 2015/2016

The Bay do Breakers odbywa się w na certyfikowanej przez USA Track & Field trasie. USATF zauważa, że zawody są „uzależnione od wiatru”, w związku z tym rekord można pobić tylko wtedy, gdy nie ma tylnego wiatru.

Aktualna trasa zaczyna się na zachód wzdłuż ulicy Hayes w pobliżu Alamo Square. Na tej ulicy występuje największy podbieg tego wyścigu.  Po wzgórzu, wyścig biegnie wzdłuż The Panhandle Park, a następnie na zachód przez Golden Gate Park, obok Conservatory of Flowers, następnie do Wielkiej Autostrady i plaży przy Ocean Beach Pacific Coast.  Pewnie nic Wam to nie mówi, ale jak już kiedyś zdecydujecie się wystartować, to być może wrócicie do tych słów!

Na trasie biegacze spotykają różne lokalne zespoły, które grają podczas biegu. Pod koniec wyścigu jest Finish Line Festival, gdzie uczestnicy i widzowie wspólnie imprezują przy dźwiękach muzyki.

103 lata

Kwintesencją biegu w San Francisco jest doświadczenie, które trwa już 103 lata. Wyścig jest wpleciony w tkankę miasta i jest prawdziwym odbiciem oraz celebracją życia między wybrzeżem (Bay), a (to) uskokiem San Andreas (Breakers).

Jeśli fascynują Was biegowe podróże to podczas zwiedzania San Fransisco, może spróbować swoich sił (oficjalnie lub nie). W kolejnej edycji, która odbędzie się 15 maja 2016 roku.

Opracowała: Agnieszka Soboń z Aga 4RUN