Specjalnie nie przywiązuję się do marek i konkretnych modeli obuwia, lubię biegać w różnych butach w zależności od warunków i planowanego dystansu na dany trening. W Brooks Glycerin 13 śmiało możesz biegać każde dystanse.

Buty do biegania Brooks Glycerin 13 Opinia test running shoes (2)

Glycerin 13 to buty o miękkiej amortyzacji. Zostały wyposażone i zaprojektowane tak, aby dać jeszcze większe poczucie komfortu podczas biegania. Muszę przyznać, że do tej pory moim zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o markę o Brooks jest Ravenna 6, która towarzyszyła mi podczas większości imprez biegowych w 2015 roku. Teraz przyszedł czas na Glycerin 13. Trudno jest powiedzieć coś więcej o butach, w których w przeciągu 3 miesięcy przebiegło się niespełna 250km. Myślę, że zanim na dobre się zaprzyjaźnimy minie jeszcze trochę czasu. Po tym czasie dobrze ułożyły się do stopy, dlatego na tą chwilę to jedyne buty, w których biegam.

Brooks Glycerin 13 opinia

Buty do biegania Brooks Glycerin 13 Opinia test running shoes (4)

Pierwsze wrażenie. To nie mój kolor! Czerwone? Oczywiście aspekt wizualny pozostaje kwestią indywidualną każdego z nas. Z drugiej strony mówi się, że czerwone są szybsze! But jak but, tylko dlaczego Brooks projektuje buty z tak toporną podeszwą? Podeszwa kryje w sobie tajemnicę amortyzacji. Za wszystkim stoi SUPER DNA. Z drugiej strony dobrze mieć buty, które dostosowują amortyzację do biegacza, bo każdy zawodnik jest inny. Dlatego system został dopracowany tak, aby dostosowywać poziom amortyzacji do danego zawodnika i warunków w jakich biega.

Super DNA?

Buty do biegania Brooks Glycerin 13 Opinia test running shoes (3)

Super DNA czyli splot łańcuchów pojedynczych nici zapewniają sprężystość, reagują z naciskiem nogi biegacza z podłożem po przetoczeniu stopy i dostosowują amortyzację. Buty układają się pod Twoją stopę, dzięki czemu mogę powiedzieć, że są „one size fits all”, idealne dla każdego. Ale ten system najlepiej sprawdza się przy większym nacisku, a to znaczy działa znacznie lepiej u kogoś, kto waży więcej. Przy mojej wadze ta amortyzacja nie jest ważna, kiedy biegam krótkie i szybkie odcinki.

Buty pokochałam za długie i wolne wybiegania. Wyprofilowana podeszwa gwarantuje lepsze przejście z pięty na palce, dzięki środkowi buta o zwiększonej amortyzacji. Projektanci poświęcili sporo uwagi na to jak zachowuje się pięta podczas kontaktu z podłożem. Rzeczywiście odnosi się wrażenie większej stabilizacji, co nie obciąża kolan i samych kostek.

Dla kogo?

Buty do biegania Brooks Glycerin 13 Opinia test running shoes (1)

Choć buty są przeznaczone dla kobiet o neutralnej stopie, ja z lekką pronacją dobrze sobie z nimi radzę. Kluczowym czynnikiem wpływającym na maksymalizację biegu jest zapewnienie jak najbardziej płynnego przejścia od pięty do palców. Dlatego podeszwa przypomina gąsienicę, ponieważ skład się z małych segmentów, które zapewniają amortyzację. Technologia technologią, toporna podeszwa została usprawiedliwiona, a walory estetyczne jednak nie – producenci butów do biegania raczej odchodzą od produkowania masywnych podeszw. Nad tym bym jeszcze popracowała.

Waga

Sam but waży 263 gramy. Nie ma się, co oszukiwać, buty czuć na nodze. Nie są one jak zwykłe startówki, są to buty typowo treningowe. Dużym plusem jest to, że dzięki tej technologii but przeznaczony jest dla kobiet o każdej masie ciała, od small po large, a osoby dopiero zaczynające przygodę z bieganiem powinny je polubić.

Do jakiej nawierzchni?

Buty do biegania Brooks Glycerin 13 Opinia test running shoes (5)

Buty testowałam na każdej nawierzchni. Biegałam po asfalcie, na bieżni, po lesie i górkach. Jednak najlepiej sprawdzają się na asfalcie, czyli na dość twardej nawierzchni. Buty w jakich biegałam do tej pory wyposażone są w siatkę, dzięki której czuję się większą wentylację stopy. W tych butach odczuwam brak tej wentylacji, biegłam w nich Półmaraton Warszawski, a tego dnia było dość ciepło. Odczułam pewien dyskomfort związany z brakiem wentylacji. Miałam wrażenie, że stopy bardziej niż zwykle pocą się i nie mają czym oddychać, pomimo cienkich skarpetek. Na szczęście po przebytym półmaratonie nie odnotowałam żadnych odcisków ani otarć, bo jak wspominałam wcześniej buty są bardzo wygodne. Minusem jest jednak uczucie delikatnego przegrzania. Dlatego myślę, że są idealnym rozwiązaniem na chłodniejsze dni, na bieganie jesienią, choć nie są to buty typowo zimowe, to dodatkowo wyposażone są w odblaski, co gwarantuje większe bezpieczeństwo na drodze.

Opinia

Na butach widać normalne ślady użytkowania i lekko wytartą podeszwę. Sznurówki nie rozwiązują się w trakcie biegu, but bardzo komfortowo trzyma stopę. Zapiętka jest miękką. Buty wystarczy przetrzeć mokrą szmatką z kurzu i wyglądają jak nowe. Nie piorę butów w pralce tylko ręcznie, pozostawiając je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Buty są bardzo wytrzymałe i solidnie wykonane. Z pewnością będę mi służyły jeszcze przez długi czas.

Cena?

Cena katalogowa butów to około 599 zł. Trochę kosztują. Na dzień dzisiejszy nie potrzebuję aż tak dużej amortyzacji, ponieważ moja waga cały czas jest redukowana, a większość moich wypraw biegowych odbywa się na miękkiej nawierzchni, na leśnych ścieżkach. Choć muszę przyznać, że buty sprawują się należycie, bo jak gwarantuje producent są dla każdej kobiety. Specjalnie nie przywiązuję się do marek i konkretnych modeli obuwia, lubię biegać w różnych butach w zależności od warunków i planowanego dystansu na dany trening. W tych butach śmiało możesz biegać każde dystanse. Z pewnością idealnie sprawdzą się u tych, którzy wybrali bieganie, aby zredukować masę swojego ciała. Bieganie to jedna z najszybszych i najprostszych metod redukcji wagi, dlatego warto zainwestować w buty, które ochronią Twoje stawy podczas nabijania kilometrów. Niewątpliwie poczujesz się w nich komfortowo.

Gdzie kupić?

glycerin-13 kolory

Strona producenta: tutaj

  • Andrzej Andrew Duks

    A dlaczego koleżanka nie używa ostatnich dziurek do zasznurowania buta? O wiele lepsze trzymanie stopy przy ich wykorzystaniu.

  • też biegałem w tym modelu i na dłuższe wybiegania to but prawie idealny 🙂