Biegam od kilku lat i reprezentuję 4RUN Team Piła. Mimo młodego wieku nabyłem już pewne doświadczenie, ale trzymam się dewizy...

Podstawą dobrych butów do biegania po asfalcie jest odpowiednio duża amortyzacja. Występująca w modelu Ravenna z numerem 7 jest rzeczywiście imponująca: buty do biegania Brooks Ravena 7 test, opinia.

brooks ravenna 7 opinia test cena

Tutaj znajdziecie moją pierwszą opinię o tym modelu: Brooks Ravenna 7: pierwsza opinia i opis technologii

Jakim biegaczem jestem?

Biegam od 3 lat, większą część tego czasu zajęło bieganie amatorskie. Startowałem w wielu biegach ulicznych, przełajach jak i w zawodach lekkoatletycznych na tartanie, mam doświadczenie z butami biegowymi wszelkiego rodzaju. Obecnie biegam po asfalcie lub po leśnych ścieżkach. Największy problem spotyka mnie podczas treningu lub biegu na twardych nawierzchniach, ponieważ mam skłonność do kontuzji kolan, skręcania kostek i częstego bólu bioder, co zmusza mnie do wyboru butów biegowych z większą amortyzacją oraz dobrą stabilizacją. Rodzaj mojego biegu jest supinujący (wychylenie do zewnątrz).

IMG_20160619_101337

Brooks Ravenna 7: trening na asfalcie

zdjJak wiadomo podstawą dobrych butów do biegania po asfalcie jest odpowiednio duża amortyzacja. Występująca w modelu Ravenna z numerem 7 jest rzeczywiście imponująca, a liczne technologie są bardzo odczuwalne i przydatne. W katalogach są one opisane jako buty do biegania po asfalcie. Chociaż są stosunkowo ciężkie i chcąc zdobyć nową życiówkę w biegu, gdzie na mapie trasy przeważa asfalt, Ravenna 7 nie pomogłaby mi w osiągnięciu celu. Biegając w nich po twardych nawierzchniach nie odczuwałem bólu stawów, a cechą wartą podkreślenia jest komfort. Biegając nawet w wysokich temperaturach nie odczuwałem nieprzyjemnego dyskomfortu spowodowanego brakiem odpowiedniej wentylacji buta. zdjzdjPierwszy trening z jeszcze pachnącymi nowością Ravenna wspominam dość boleśnie. Przez pierwsze 6 km ból stopy nie dawał mi spokoju, najprawdopodobniej był spowodowany zmianą butów. Na szczęście ból ustąpił i nigdy więcej nie powrócił.

Brooks Ravenna 7: trening w lesie

IMG_20160705_105731Czytając opis Ravenna 7 w katalogu, myślałem, że będą to moje ulubione buty do treningów odbywających się raczej na twardych nawierzchniach. Praktyczne testy zmieniły wytworzoną w mojej głowie wizje treningów z asfaltowym towarzyszem. Biegając po leśnych ścieżkach czułem się podobnie jak w przeszłości, kiedy wybierałem kolce lekkoatletyczne. Oczywiście to nie jest to samo, ale bieżnik odpowiedzialny za przyczepność, w szczególności na ćwiczonych przeze mnie zbiegach i podbiegach w zupełności spełnia wszystkie moje wymagania. Dzięki niemu nie ma mowy o większych trudnościach z wbieganiem na strome, piaskowe górki. Bardzo dobra przyczepność nie wyklucza dynamiki na prostych leśnych drogach. W sierpniu czeka mnie bieg przełajowy z wieloma niełatwymi podbiegami, a z całą pewnością Brooks Ravenna 7 będą mi towarzyszyć.

20160614_183349

Estetyczna ewolucja Ravenna:

Poprzednia wersja Ravenna z numerem 6 była o wiele uboższa od aktualnej edycji modelu, nie tylko estetycznie, ale również w posiadanych technologiach. Producent w niewielkim stopniu zmienił wizerunek, moim zdaniem na lepsze, oraz dodał systemy wspierające bieg. Piąta wersja wygląda na prosty but do biegania, zupełnie nieprzyciągający uwagi. Nie cieszył oczu, a jak wiadomo biegać w butach, które nam się nie podobają, nie jest to przyjemnością. Ravenna 7 wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie, robi dobre pierwsze wrażenie i o wiele lepiej się prezentuje.

Ravenna 5 -> Ravenna 6 -> Ravenna 7


Z Supinacją biegam w butach dla użytkowników z pronacją

Początkowo myślałem, że buty będą kolidować z moim rodzajem biegu, który jest zupełnym przeciwieństwem pronacji, czyli supinacja. Tu znowu testy praktyczne udowodniły, że moja teoria jest błędna, a przemyślenia zbędne.

20160614_183928

Cena a jakość

Przyznam, że buty wykonane są bezbłędnie. Bezszwowa cholewka, niezwykle miękkie wnętrze i technologia stabilizacji są warte ceny buta. Producent skupił się na poprawieniu wyglądu aktualnej edycji, oraz komforcie użytkowania. Cena na stronie Brooksa wynosi 120 dolarów (499 PLN). Przyznaje, że za taką jakość, oraz komfort można tyle zapłacić.

Gdzie kupić?

brooks ravenna 7 kolory promocja

Brooks Running Polska