Jak zacząć biegać? – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Jest ono szczególnie aktualne teraz, gdy lato zbliża się wielkimi krokami, na ulicach mijamy zadowolonych biegaczy i coraz częściej myślimy o wprowadzeniu nieco ruchu do naszego życia. O ile z zaplanowaniem treningów i znalezieniem czasu na bieganie nie mamy większych problemów, to z wyborem odpowiedniego sprzętu – już tak. Jak zatem wybrać buty do biegania? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Dobre buty do biegania – ważniejsze niż myślisz!

Okazuje się, że wielu początkujących biegaczy popełnia ten sam błąd – zamiast zainwestować w dobre buty do biegania, decydują się na treningi w swoich starych sportowych butach.

Najczęściej już po pierwszych krokach w takich butach zaczynamy odczuwać ból, zwiększa się ryzyko kontuzji, a bieganie wydaje się prawdziwą mordęgą. Wiele osób zniechęca się, stwierdza, że nie jest to dyscyplina dla nich i rezygnuje. Wcale nie musi tak być. Lwia część sukcesu w bieganiu to wybór odpowiedniego obuwia. Nic zatem dziwnego, że tyle się mówi o butach do biegania i czynnikach, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas ich wybierania. – mówi ekspert z serwisu oryginalnebuty.pl.

Jak więc wybrać buty do biegania?

Niestety nie jest to łatwe – my sami nie wiemy, jak wybrać odpowiednie buty do biegania, w sklepach sportowych często też nie uzyskamy pomocy, fora internetowe są pełne sprzecznych informacji, a półki sklepowe wręcz uginają się od mnogości rozwiązań.

W praktyce wygląda to tak, że osoba, która po prostu chce zacząć biegać  idzie do sklepu sportowego i trafia albo na kogoś, kto nie ma bladego pojęcia o wyborze butów do biegania, albo też na profesjonalistę, który zacznie opowiadać o pronacji, supinacji, dropie, o tym, że na krótki dystans musisz mieć mniejszy „drop”, a w tzw. „teren” bardziej agresywny bieżnik. To wszystko prawda i teorii jest znacznie więcej. Ale zakup pierwszych butów do biegania rządzi się nieco innymi prawami. W końcu nie wiemy, czy bieganie nam się spodoba, jak często będziemy biegać i który rodzaj podłoża będzie naszym ulubionym. – dodaje nasz ekspert (oryginalnebuty.pl).

Co musisz wiedzieć, by wybrać dobre buty do biegania?

Specjaliści podkreślają, że pierwsze buty do biegania powinny być przede wszystkim uniwersalne. Nie warto inwestować w specjalistyczne rozwiązania. Dlaczego? Oto powody:

  1. Żaden sprzedawca nie określi dokładnie, które buty będą pasowały danemu zawodnikowi – trzeba najpierw swoje przebiec, by wiedzieć, jakie rozwiązania nam odpowiadają, a jakie nie.
  2. Do różnego terenu przeznaczone są różne buty – to prawda, ale pamiętajmy, że ma to znaczenie w momencie, gdy walczymy o każdą sekundę, gdy próbujemy pokonać barierę 20 minut na 5 kilometrów. Teraz, gdy zaczynamy przygodę z bieganiem, nie jest to takie ważne.
  3. Najczęściej biegamy po asfalcie (obecnie nawet w parkach mamy dukty wyłożone kostką brukową lub asfaltem). Oczywiście, jeśli ktoś mieszka np. przy lesie i tylko tam będzie biegać, sprawa ma się nieco inaczej – ale i tutaj warto zacząć od czegoś uniwersalnego.
  4. Dopiero po przebiegnięciu kilkuset kilometrów można dokładnie określić swoje potrzeby – np.: bardziej agresywnych butów (z mniejszą ilością amortyzacji i mniejszym dropem) do szybkiego biegania, czy może takich, które pomogą przebiec maraton (lepsza stabilizacja i amortyzacja) lub takich do biegania po lesie (nieco inny bieżnik).
  5. A jeśli bieganie okaże się sportem nie dla nas? Wówczas profesjonalne buty wylądują w kącie.

Czy warto kupować oryginalne buty do biegania na samym początku?

To pytanie wraca jak bumerang przy okazji każdej promocji na buty do biegania w popularnych sieciach handlowych. Po co inwestować w oryginalne buty, skoro można zapłacić za takowe około 30-70 zł? Odpowiedź jest stosunkowo prosta.

Różnica w cenie nie jest tak duża, a kupując oryginalne buty sprawdzonej marki, ma się pewność, że zostały wykonane właściwie, z dobrych i wytrzymałych materiałów. Poza tym do ich produkcji wykorzystano najnowocześniejsze technologie – buty będą doskonale stabilizować i amortyzować.

Użyte do produkcji butów materiały mają znaczenie również w zakresie komfortu. Tanie buty najczęściej wykonuje się z tanich materiałów, które nie będą dobrze odprowadzać wilgoci, przez co nogi szybciej się męczą i pojawia się dyskomfort.

Ostatnią kwestią (i wcale nie bez znaczenia) jest dostępność serwisu i gwarancji. Kupując buty w dobrym sklepie mamy pewność, że w przypadku jakichkolwiek problemów można złożyć reklamację.

Czy wiesz już, jak wybrać buty do biegania?

Na samym  końcu należy wybrać odpowiedni rozmiar buta. Niestety, jak się okazuje, nie jest to wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Wiele osób zapomina o tym, że stopa po wysiłku i pod wpływem zmęczenia (także po całym dniu spędzonym w pracy) puchnie. Należy zatem pamiętać o dodatkowej przestrzeni w bucie. Zadbajmy o to, by mieć te pół centymetra luzu na palcach. Pięta z kolei musi być stabilna – nie może się ruszać  – dodaje nasz ekspert (oryginalnebuty.pl).

Podsumowując, kluczem do sukcesu na początku przygody z bieganiem jest wybór prostego, uniwersalnego modelu. W dalszej kolejności należy wsłuchać się w swoje potrzeby – przecież po wybieganiu kilkuset kilometrów doskonale będziemy wiedzieli, które buty i jakie rozwiązania są najbardziej odpowiednie dla nas.