Startuje w triathlonie i biegach ekstremalnych. Od najmłodszych lat związany z dziennikarstwem i sportem. Studiował Dziennikarstwo spec. foto na UW,...

Londyn 2017 i kilka kontrowersyjnych spraw. Dlaczego najlepsza drużyna Mistrzostw Europy (a jest to Polska) nie zdobywa medali? Czy europejska lekkoatletyka jest wyraźnie słabsza od reszty świata? Czy Usain Bolt, najszbszy człowiek świata rzeczywiście odchodzi w cień? Pokonany przez Justina Gatlina, starszego o 4 lata grzesznika, 2-krotnie przyłapanego na dopingu.

Słaba Europa?

Na ostatnich halowych Mistrzostwach Europy (w Belgradzie) Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Tutaj pisaliśmy o wielkim sukcesie naszych reprezentantów. Nikogo nie powinien więc dziwić spory apetyt na medale na MŚ. A kto powinien je zdobywać jak nie najlepsza reprezentacja starego kontynentu? Nie jest lekko kiedy obok stają Amerykanie i inne silne nacje (jak Jamajczycy czy Etiopczycy w bieganiu). Dwa lata temu na mistrzostwach świata w Pekinie reprezentanci Polski zdobyli osiem medali. W dniu kiedy piszę te słowa, mamy je dwa. Oba w rzucie młotem. Do końca rywalizacji pozostało drugie tyle. Bardzo liczę na to, że Europa włączy drugi bieg i zgarnie nieco więcej z medalowej puli.

Zwłaszcza kiedy pierwsze 5 miejsc zajmują kraje spoza naszego kontynentu. A pierwsze miejsce z Europy zajmują… Polacy! Dlatego w kim jak nie w naszych reprezentantach nadzieja? 🙂

Po 1 medalu mają m. in. Brytyjczycy, Niemcy czy Grecy. Liczymy na więcej!

Gwiżdżący kibice

Czy kibice powinni gwizdać na Justina Gatlina?

Bardzo wymowne zdjęcie, nowy mistrz świata na 100 metrów, oddaje hołd schodzącemu ze sceny (młodszemu!) Usainowi Boltowi.

Który z nich jest legendą? Bolt, ikona biegania i najszybszy człowiek świata czy Gatlin wielka ikona sprintu i jednocześnie wielki grzesznik, dwukrotnie przyłapany na dopingu, który wrócił na szczyt.

  • Bolt: 31 lat, kończy karierę.
  • Gatlin: 35 lat, wrócił na szczyt.
  • Bolt: Rekordzista Świata i kilkukrotny Mistrz Świata na 100/200 i 4×100 metrów
  • Gatlin: Dwukrotnie przyłapany na dopingu, jego rekord świata w biegu na 100 m został unieważniony. Ostatecznie dostał 4 lata dyskwalifikacji. Powrócił w sezonie 2010 od kiedy ciężką pracą pokutuje za grzechy. Aktualny Mistrz Świata 2017.

I który z nich jest legendą? Swoje zdanie możecie wyrazić w komentarzu. I pozostaje jeszcze jedna kwestia. Skoro 35 latek zostaje Mistrzem Świata i jest w genialnej formie, to dlaczego o 4 lata młodszy zawodnik kończy karierę..? I czy na pewno ją kończy, skoro nie udało się zdobyć złota a forma i wiek mogą pozwolić na kolejne tytuły? Być może on już po prostu nic nie musi nikomu udowadniać.

Przepychanie łokciami

Te mistrzostwa pokazały na żywo kilka spektakularnych upadków. W walce o najwyższą stawkę ciężko utrzymać nerwy na wodzy, konkurencja czasami pomaga sobie łokciami. Blisko utraty tytułu i Mistrzostwa Świata był wielki biegacz Mo Farah. Który pierwszy kilometr w biegu na 10 km, pokonuje z czasem 2.40. Całkiem szybko prawda? 🙂 Ich dokonania, czyli pokonanie 10 kilometrów z czasem około 27 minut, trafnie podsumowali nasi Facebookowi czytelnicy:

A co do Mo Farah (czas: 26:49:53) i walki łokciami. To naprawdę był o włos od utraty tytułu. Upadek był blisko i to dwukrotnie.

Film z pasjonującej walki na finiszu biegu na 10 km obejrzycie na naszym FB, pod tym linkiem: finał

A powyżej kilka innych upadków.