bieganie
Sport jest dla mnie stylem życia, zabawą, często próbą charakteru. Towarzyszy mi od najmłodszych lat. Teraz nie wyobrażam sobie żyć...

Nie od dziś wiadomo, że sport to prawdziwa szkoła życia i próba charakteru. Nie sposób przeliczyć jego zalet. Nawet najlepsi sportowcy wiedzą, że nic nie przychodzi samo, a dyscypliny wytrzymałościowe, jak bieganie potrafią nawet najtwardszym zawodnikom dać w kość i nauczyć pokory.

Sport to zdrowie, ale czy tylko? Dla jednych bieganie staje się filozofią, dla drugich stylem życia. Jakie korzyści mogą przynieść systematyczne treningi oraz czego nas uczą w codziennym życiu?

bieganie sportowe głodomory

 • Nie warto się poddawać – w bieganiu, jak w życiu, czasami mamy pod górkę. Mimo tego, nie schodzimy z trasy, tylko podejmujemy coraz to nowe wyzwania!
 • Systematyczność – wytrwałość w dążeniu do celu pozwala stać się mistrzem w każdej dziedzinie życia.
 • Bariery są w głowie – ile razy słyszałeś, że maraton biegnie się głową. Silna psychika pomaga nie tylko w sporcie, ale i w życiu. Wszystko co robisz może być albo problemem, albo kolejnym wyzwaniem? Twój mózg decyduje, jak nazwać daną sytuację.
 • Lepsza organizacja – „Nie ma złej pogody, są słabe charaktery” ta prawda przekazywana jest z biegacza, na biegacza. Dlatego, jeśli coś jest dla ciebie bardzo ważne, znajdziesz na to czas.
 • Dyscyplina – bieganie to przekraczanie własnych, ukrytych w głowie słabości. W każdej dziedzinie 10% sukcesu to talent, a 90% to ciężka praca. Bieganie, jak żadna inna dziedzina, udowadnia, iż jest to prawda.
 • Pewność siebie – po przekroczeniu linii mety każdy czuje się zwycięzca. Zadajesz sobie sprawę, że wylany pot i łzy nie poszły na marne. Jeśli dałeś radę przebiec taki dystans i udało się zrealizować cel, to nie ma już dla Ciebie rzeczy niemożliwych!
 • Pokora -w bieganiu, jak w każdym sporcie nie zawsze wszystko się udaje. Wymarzony bieg, bez odpowiedniego planu może okazać się koszmarem. Dlatego należy potrafić przyznać się do błędu, połknąć gorzką pigułkę przegranej i spróbować raz jeszcze.
 • Motywacja – powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze tryskamy endorfinami i mamy siłę po całym dniu w pracy wyjść na trening. Tutaj przychodzi trudna umiejętność motywacji do działania. Nie ma nic bardziej wspierającego niż mierzenie własnych postępów oraz wyznaczenie sobie daty kolejnego startu.
 • Wola walki –  to główna cecha typowego charakteru biegacza. Dla wielu maraton to walka ze swoimi słabościami, tak zwana „ścianą” oraz myślami, które powtarzają, że nie dasz rady. Jeśli sobie poradzisz, to ty wygrasz te bitwę!

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem, nikt nie ma pojęcia jak to może odmienić nasze spojrzenie na świat. Bieganie to surowa lekcja rozsądku i pokonywania własnej słabości. Niezależnie czy jesteśmy amatorami, a może walczymy o olimpijskie złoto – nie można zapominać, że nic tak nie uczy pokory jak sport.

 • Andrzej Andrew Duks

  Dobry, krótki trafiający w sedno tekst! Gratuluję autorce.
  “Ból jest stanem przejściowym. Duma pozostaje na zawsze.” To motto towarzyszy mi już 8 rok!

 • Biegacz Dla Biegaczy

  Tylko nauczyć ludzi uprawiania sportu i każdy może zostać bohaterem