Daj się zauważyć!

obrazek_news

Kwestia odpowiedniej widoczności pieszych, w tym również biegaczy, na drodze nabiera szczególnej wagi w okresie jesienno-zimowym, kiedy wielu z nas wychodzi do pracy, kiedy jest jeszcze ciemno i wraca do domu także po ciemku. W takich przypadkach na bieganie również odbywa się po zmroku, ewentualnie przed świtem. Jak zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze, tak aby zminimalizować ryzyko wypadku? Oto kilka niezbędnych porad!

1. Bądź widoczny

W godzinach słabego oświetlenia noś jasne kolory z elementami odblaskowymi. Wiele firm produkujących odzież dla biegaczy ma w swej ofercie specjalne serie „Nightlife”, czyli w wyjątkowo jaskrawych kolorach.

2. Biegaj lewą stroną jezdni

To szczególnie ważne, gdy biegasz po drogach, gdzie nie ma chodnika. Poruszając się w kierunku przeciwnym do pojazdów nadjeżdżających z przeciwka, mamy pełniejszą kontrolę nad sytuacją na drodze.

3. Miej oczy szeroko otwarte

Zwłaszcza, gdy zamierzasz przebiec na drugą stronę ulicy – nawet jeśli to tylko „spokojna” droga osiedlowa. Słuchając muzyki podczas biegu, nie używaj maksymalnej mocy – to rozprasza i często usypia naturalną czujność.

4. Bądź w kontakcie

Na wszelki wypadek na trening zabieraj ze sobą telefon komórkowy.

5. Trenuj w grupie

Jeśli możesz, najlepiej poszukaj partnera do wspólnych treningów lub przyłącz się do klubu biegaczy, działającego w Twojej okolicy.