Zalety i wady stosowania krótkich diet oczyszczających organizm

Nadmiar toksyn działa na organizm w sposób bardzo wyniszczający. Dlatego warto raz na jakiś czas przeprowadzić krótką, trwającą jeden-dwa dni dietę oczyszczające. Może to okazać się skutecznym remedium na szereg problemów zdrowotnych. Jednak tego typu działanie nie zastąpi codziennej uważności w komponowaniu menu.

Jak skomponować dietę oczyszczającą?

Aby dieta oczyszczająca była skuteczna, w jej trakcie należy zrezygnować z alkoholu, kawy, herbaty i papierosów. W jej trakcie nie powinno się jeść również gotowych, przetworzonych produktów, tłuszczy, cukrów złożonych oraz białka. Najlepiej jest również zrezygnować z soli i innych przypraw, a smak produktów podkreślać przez używanie soku z cytryny albo sosu winegret. Szybka dieta oczyszczając może mieć wiele wariantów. To doskonały pomysł na pomoc organizmowi po dużym obżarstwie. Specjaliści zalecają, by stosować ją nawet raz w tygodniu. W czasie takiej diety, nawet jednodniowej, należy pić jak najwięcej. Minimum stanowią trzy litry wody. W tym przypadku chodzi nie tylko o nawilżenie skóry od wewnątrz, ale przede wszystkim o pomoc w pozbyciu się szkodliwych produktów przemiany materii, czyli właśnie toksyn. W przypadku restrykcyjnego menu, woda doskonale zmniejszy apetyt.

Przykładowy detoks organizmu

Coraz większą popularnością cieszy się detoks polecany przez gwiazdy z Hollywood, czyli dieta sokowa. Polega ona na piciu przez jeden-dwa dni wyłącznie samodzielnie przygotowywanych soków warzywnych lub warzywno-owocowych. Jest ona prosta w przygotowaniu, konieczne jest jednak posiadanie blendera kielichowego lub dobrej sokowirówki. W sezonie dobrze jest wykorzystać truskawki, robiąc sobie jednodniowy detoks z tymi owocami w roli głównej. Zjedzenie niedużej ich porcji na śniadanie, następnie w wersji zmiksowanej z jogurtem na drugie śniadanie, przygotowanie sałatki warzywno-owocowej na obiad, czy kromka pieczywa chrupkiego z truskawkowym twarożkiem brzmi naprawdę bardzo dobrze. Po takiej kuracji z pewnością nie zgubi się wielu kilogramów, ale organizm, szczególnie układ trawienny, poczuje się zdecydowanie lepiej. Innym pomysłem jest dzień ryżowy, z tym produktem pod różnymi postaciami. Uwaga! Tego typu dieta dostarcza jedynie około 800 kalorii, a więc nie może być przedłużana. Na stałe warto do swojego odżywiania się wprowadzić wiele racjonalizmu i tak komponować dania, by organom nie brakowało niczego do prawidłowego funkcjonowania.

Czy dieta oczyszczająca jest dla każdego?

Prawidłowo funkcjonujący ludzki organizm oczyszcza się samodzielnie, głównie poprzez wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Kuracji oczyszczających nie należy przedłużać, ponieważ może to doprowadzić do wyjałowienia się organizmu z korzystnych substancji. Na taką, nawet jednodniową kurację, powinny zdecydować się jedynie osoby w dobrym stanie zdrowia. Żadna monodieta stosowana dłużej nie przyniesie pożądanych skutków. Żeby poczuć się lżej lepiej zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu oraz dbać o właściwy bilans składników w codziennym żywieniu się. Np. Spiropharm – sklep z preparatami do naturalnego oczyszczania organizmu