Dla kogo Złote Kolce?

obrazek_news

Adam Kszczot i Anita Włodarczyk zostali laureatami Złotych Kolców 2014 – najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce, która od ponad 40 lat przyznawana jest przez PZLA

Kilka pokoleń lekkoatletów. Powód tego spotkania był wyjątkowy – 95-lecie istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz uroczystość wręczenia Złotych Kolców. W stolicy polskiej lekkoatletyki – jak zgodnie nazywali dziś Bydgoszcz m.in. prezes Irena Szewińska i prezydent miasta Rafał Bruski – młodsi sportowcy mieli okazję spotkać wielkich mistrzów, którzy z kolei mogli po latach wspólnie wspominać sukcesy odnoszone na stadionach całego świata.

Dodatkowo, w sposób szczególny, wspominano piękne wydarzenia, które uświetniły jubileuszowy rok 2014 – 15. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata, które rozegrano w marcu w Sopocie oraz okraszone 12 medalami 22. Mistrzostwa Europy w Zurychu.

Chwilą ciszy zebrani upamiętnili zmarłego niedawno Jana Wernera – wicemistrza olimpijskiego z Montrealu w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów oraz Kamilę Skolimowską – mistrzynię olimpijską w rzucie młotem z Sydney.

Jednym z najważniejszych momentów wieczornej gali było wręczenie Złotych Kolców 2014. Przyznawane od ponad 40 lat przez PZLA i katowicki Sport wyróżnienie jest najbardziej prestiżową nagrodą w polskiej lekkoatletyce. W tym roku statuetki Złotych Kolców trafiły do Anity Włodarczyk, która tryumfowała w tym plebiscycie już po raz piąty, oraz do Adama Kszczota, dla którego to pierwsze zwycięstwo w tym rankingu. W Bydgoszczy w szczególny sposób uhonorowano pierwszą szóstkę kobiet i mężczyzn Złotych Kolców – otrzymali oni nagrody finansowe, których pula przekroczyła 130 000 złotych. W tym roku najwyższe lokaty w plebiscycie Złotych Kolców zajęli – obok zwycięzców – Paweł Fajdek, Tomasz Majewski, Marcin Lewandowski i Jakub Krzewina oraz wśród pań Kamila Lićwinko, Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Renata Pliś i Joanna Fiodorow.

Podczas Gali rozdano także Laury Królowej Sportu – nagrody przyznawane od kilku lat przez środowisko kujawsko-pomorskiej lekkoatletyki. Statuetką w kategorii niespodzianka roku przyznano Arturowi Kuciapskiemu, trenerem roku wybrany został szkoleniowiec Anity Włodarczyk Krzysztof Kaliszewski.

Imprezą roku zostały 15. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata a inwestycją roku wybrano Halę Sportowo-Widowiskową w Toruniu, która w przyszły roku będzie gościć mistrzostwa Polski oraz 10. Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów.

Powrót