Dom w nagrodę za olimpijskie złoto

obrazek_news

Mistrz olimpijski na dystansie maratonu – Stephen Kiprotich z uwagi na niebywały sukces może liczyć na znaczne polepszenie sytuacji życiowej. Podobnie jego rodzice, którzy dotąd mieszkali w skromnym glinianym obejściu, a teraz otrzymają od państwa trzypokojowy dom.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni poinformował Kiproticha o tym darze państwa podczas uroczystego śniadania. Wręczył mu także czek wartości 80 tysięcy dolarów.

Sytuacja materialna mistrza olimpijskiego, który na co dzień jest strażnikiem w więzieniu, zmieniła się diametralnie. Dostał także podwyżkę pensji i może liczyć na poprawę warunków treningowych. W Ugandzie trwa nadal ogólnokrajowa zbiórka pieniędzy dla 23-letniego maratończyka. Zgromadzono już ponad 120 tysięcy dolarów, ale celem organizatorów jest uzyskanie kwoty pół miliona dolarów.

Na lotnisku w Kampali Kiproticha witali czołowi politycy oraz tysiące kibiców. Do niedawna anonimowy, 23-letni lekkoatleta dzięki zdobyciu pierwszego od 16 lat medalu dla Ugandy stał się narodowym bohaterem.

info: PAP

Fot. KAI PFAFFENBACH REUTERS

Powrót