Biegam w rytmie slow, bawię się bieganiem i czerpię endorfiny garściami. Dołączam do tego zestawu crossfit i mam niezłą mieszankę...
Słynne więzienie o zaostrzonym rygorze, co roku gromadzi sportowców z całego świata. Tytułowe Alcatraz i zmagania triathlonistów: historia, relacja, zdjęcia.

Pewnego wczesnego poranka zawył alarm, sztuczna głowa potoczyła się po podłodze. Strażnik krzyknął: „Ucieczka!” i zaczęło się poszukiwanie 3 zbiegów… Taki jest początek najsłynniejszej próby ucieczki z więzienia Alcatraz z dnia 11 czerwca 1962 roku. Oczywiście ciała poszukiwanych zbiegów nie zostały znalezione i do dziś krążą pogłoski, że żyją oni gdzieś na wolności jako jedyni, którym udało się uciec.

Alcatraz jest wyspą w zatoce San Francisco. Na jej terenie zostało zbudowane więzienie o zaostrzonym rygorze, działające od 1934 do 1963 roku. Znani więźniowie to Al Capone, George „Machine Gun” Kelly, Henry Young i Robert Stroud „Ptasznik z Alcatraz”. Zamknięte zostało z powodu wysokich kosztów oraz błędów konstrukcyjnych, które ułatwiały ucieczki więźniom.

HISTORIA:

Na podstawie słynnej próby ucieczki powstało kilka filmów m. in. Ucieczka z Alcatraz z Clintem Eastwoodem. Było również inspiracją do stworzenia jednych z najsłynniejszych na świecie zawodów triathlonowych. W czasie których zawodnicy podejmują próbę „ucieczki” z Alcatraz.

Pierwszy Triathlon z tego cyklu został zaproponowany przez Joe Oakes’a, uczestnika Ironmana na Hawajach z 1979 roku. Pierwsza Ucieczka z Alcatraz odbyła się dwa lata później. W czerwcu 1981 roku, z członkami Klubu Dolphins, którzy testowali trasę. Zawodnicy (wtedy bez pianek) musieli zanurzyć się do lodowatej wody i przepłynąć z Alcatraz do San Francisco’s Aquatic Park, aby potem wskoczyć na rower. Niestety po zimnej kąpieli większość osób spadało z roweru z powodu wyziębienia, więc w kolejnych edycjach dyrektor wyścigu dla bezpieczeństwa dodał 5 minutową rozgrzewkę przed jazdą na rowerze.

Od 1983 co roku odbywa się triathlon i aquathlon (czyli bez części rowerowej). Gdy wyścig zaczął być transmitowany przez telewizję NBC trasa została trochę zmodyfikowana, by triathlon prowadził głównie przez miasto San Francisco. 20-milowa trasa rowerowa został skrócona do 18 mil.

TRASA Escape From Alcatraz Triathlon

Coroczna Ucieczka z Alcatraz organizowana jest przez IMG. Obecnie odbywa się na początku czerwca. Składa się z 1,5 mili (2,4 km) pływania ze startem w więzieniu Alcatraz, biegu 0,5 mili od zatoki do strefy przejściowej w Marina Green (jako rozgrzewka), następnie 18 mil (29 km) jazdy na rowerze, oraz bieg na dystansie 8 mil (12,8 km) przez Golden Gate National Recreation Area. Meta jest w Marina Green.

Ucieczka z Alcatraz: zawody 2016

Zapisy są ograniczone do 2000 miejsc rocznie. Sportowcy mogą konkurować w następujących klasyfikacjach: Professional /Elite, Wiekowa, Amatorzy, Open, lub firmowa. Najniższe wpisowe wynosi… 750$. Ale chętnych jak widać nie brakuje.

Następny wyścig już 12 czerwca 2016 roku. Triatloniści z całego świata przyjadą do San Francisco, aby próbować niemożliwego – ucieczki z Alcatraz. Triathlon przyciąga mistrzów świata, medalistów olimpijskich i najlepszych amatorów z 50 krajów. Walczą ze swoimi słabościami na legendarnych i stromych wzgórzach oraz w trudnym terenie. Konsekwentnie, co roku Triatlon Escape from Alcatraz znajduje się wysoko w rankingach najlepszej imprezy roku. Wydarzenie przyciąga tysiące widzów.

Dołącz do nich w San Francisco i spróbuj ucieczki z Alcatraz! Nie ma rzeczy nierealnych.

Opracowanie dla 4RUN: Agnieszka Soboń z Aga4RUN

Zdjęcia: dzięki Escape Alcatraz Triathlon

Powrót