Henryk Szost z nowym rekordem Polski!

obrazek_news

Nowy rekord Polski Henryka Szosta (2:07:39) zelektryzował biegowy świat. Tym bardziej, ze jest on o ponad 2 minutę lepszy od poprzedniego – ustanowionego przez Grzegorza Gajdusa w 2003 roku w Eindhoven (2:09:23).

Reprezentant Polski ten znakomity rezultat wybiegał w podczas maratonu Lake Biwa, koło Otsu. Uległ jedynie Samuelowi Ndungu, debiutującemu na królewskim dystansie. Kenijczyk okazał się lepszy od Szosta o 35 sekund.

Jak podaje portal PZLA: „do półmetka na czele znajdowała się ponad 40-osobowa grupa biegaczy. Na dwudziestym piątym kilometrze swoje zadanie zakończyli pacemakerzy. Na 28. kilometrze bieg prowadziła ósemka biegaczy, od której na 32.km zaczął oddalać się późniejszy zwycięzca, Ndungu. Na 35. km Polak biegł na drugiej pozycji z Abdellahem Taghrafetem. Na 40. km Szost znajdował się o 23 sekundy za liderem, wyprzedzając Marokańczyka o 31s.
30-letni zawodnik WKS Grunwald Poznań bardzo dobrze wytrzymał dystans poprawiając rekord życiowy dokładnie o dwie minuty. Drugim Europejczykiem na mecie (12. w klasyfikacji) był Włoch Ruggero Pertile (2:10:06), 8. zawodnik mistrzostw świata w Daegu.
Bieg rozegrano w deszczowej pogodzie, w temperaturze 5 st. C.”

foto: http://japanrunningnews.blogspot.com/