Ile przeciętnie biegają piłkarze i jak wygląda to na tle innych sportów?

obrazek_news

Wczoraj wystartowała największa sportowa impreza roku na świecie: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. No właśnie, nożnej – skoro w nazwie dyscypliny pojawia się to słowo, niechybnie musi to oznaczać, że ma ona coś wspólnego z bieganiem. To w zasadzie stuprocentowe bieganie, z tą małą różnicą, że goni się piłkę a nie zawodnika przed sobą. Ile kilometrów przemierzają piłkarze podczas meczu?

Gdyby nie wybrali kariery piłkarskiej odnosiliby sukcesy jako sprinterzy. To tyczy się wielu nazwisk w piłkarskim świecie. Podczas meczu nie tylko przemierzają wiele kilometrów, ale wzbijają się na wyżyny jeśli chodzi o sprint na krótkim dystansie.

Ile przeciętnie biegają piłkarze i jak wygląda to na tle innych sportów?

Zobaczcie sami. Wartości poniżej to średnie odległości zaczerpnięte z systemów śledzenia na boisku jeśli chodzi o środkowych pomocników, którzy zwykle biegają najwięcej. Piłka nożna króluje jeśli chodzi o długość przebieganych dystansów, zostawiając inne dyscypliny w tyle a nam dając niezbity dowód na to, że wszyscy jesteśmy biegaczami J

Zaskakującym jest fakt, że na odbywających się właśnie MŚ w Brazylii – bramkarze przebiegną średnio dystans 5 km podczas jednego spotkania. Wydawałoby się to niemożliwe ze względu na stateczną pozycję na jakiej grają – a jednak pomiary mówią same za siebie.

Doskonałym przykładem piłkarskiego sprintera jest Gareth Bale, Walijczyk, obecnie gracz Realu Madryt, miał w młodości sporo wspólnego z biegami sprinterskimi. Uczęszczał do Whitchurch High School w Cardiff, gdzie trenował właśnie tę dyscyplinę sportu. Już jako czternastolatek potrafił przebiec 100 metrów w 11,4 sekund.

A w słynnym rajdzie w meczu z Barceloną, osiągnął maksymalną prędkość 43,1 km/h. To o pół kilometra na godzinę więcej niż Usain Bolt w swoim rekordowym biegu na 100 metrów (czas 9,59).

Zobaczcie sami sprint Garetha Bale’a: