Jakie buty wybrać na niskie sklepienie i płaską stopę?

obrazek_news

Jakie buty wybrać na niskie sklepienie i płaską stopę?

Buty dla nadmiernych pronatorów

Podczas biegu nasze stopy muszą amortyzować trzykrotnośćnaszej masy ciała! Dlatego niezwykle ważny jest prawidłowy dobór obuwia, dopasowanego do rodzaju stopy. Łuk stopy jest utworzony przez kości śródstopia i stępu, które są wzmocnione przez więzadła i ścięgna. Cały ten układ pozwala utrzymać sylwetkę w pozycji wyprostowanej. Wysokość łuku określa typ pronacji i rodzaj stopy. Jego wysokość można łatwo sprawdzić za pomocą testu mokrej kartki.

Ludzie z niskim łukiem nie mają wyraźnej krzywej wzdłuż wewnętrznej części stopy. Mokry odcisk pozostawiony na kartce jest śladem prawie całej stopy. Osoby o niskim łuku mają tendencję do płaskostopia, które może przyczyniać się do kontuzji.

Biegacze z płaskimi stopami powinni zachować szczególną ostrożność w czasie wyboru butów do biegania. Łuk twojej stopy jest naturalnym systemem amortyzującym wstrząsy. Natura zaprojektowała całość w ten sposób, że jeśli przekładamy masę ciała na jedną ze stóp, to siła jest absorbowana przez ten właśnie mechanizm. Wszystko po to, aby uniknąć przeciążenia i uszkodzenia kostek, kolan i bioder. I tutaj do akcji wkracza odpowiednie obuwie, które wyeliminuje problem braku odpowiedniej amortyzacji. Czyli dla biegaczy, których naturalny układ, przez zbyt niskie sklepienie, jest nieco zaburzony.

Nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ w dłuższej perspektywie każdorazowy trening, podczas którego nasze stawy przyjmują 3-krotność masy ciała, wpływa na nie destrukcyjnie.

Obecne technologie stosowane w obuwiu do biegania, całkowicie eliminują ten problem. Każdy z producentów posiada dopracowany system, dopasowany konkretnie pod tą właśnie grupę biegaczy, mający na celu zapewnić komfort i bezpieczeństwo.

Przy wyborze obuwia musisz zapamiętać 3 słowa kluczowe:

stabilność (stability), wsparcie (support) i kontrola (motion control).

Wsparcie to, dokładnie to czego potrzebuje osoba z niskim sklepieniem stopy. Patrząc na opis obuwia i specyfikację techniczną, każda wzmianka na temat ekstra wsparcia (added support), wskazuje, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Stabilność to standardowy termin, który kategoryzuje buty, mający na celu ułatwić dobór buta do płaskiej stopy.

Każda marka ma swoją kolekcję „stability” do biegania. Termin „motion control” określa rodzaj butów przeznaczony dla nadmiernych pronatorów, skupiając się na jak najlepszym dopasowaniu. W uproszczeniu, w obuwiu tego rodzaju, producenci wstrzykują w podeszwę podwójną ilość pianki przy wewnętrznej stronie łuku stopy. Łatwo rozpoznać ten zabieg, ponieważ podeszwa buta jest w tym miejscu ciemniejsza, bardzo często szara (tak jak na zdjęciu).

Płaskostopie nie oznacza automatycznie sięgania po buty typu „motion control”. Dobrze skonstruowane buty z serii „stability” mogą być najlepszym wyborem dla biegacza z niskim łukiem.

Seria „stability” polecana przez specjalistów i testerów z runningshoesguru:

Brooks Ravenna 4

„Jeden z moich ulubionych butów na długie trasy, który doskonale współgra z moją płaską stopą”

 

Asics Gel GT -2000

„GT -2000 to buty, które zapewniają stabilne, dobrze zabezpieczone i amortyzowane treningi, w rozsądnej cenie”

Mizuno Wave Inspire 9

„To idealne buty, jeśli szukasz wsparcia dla swoich płaskich stóp i idealnego czucia trasy”

Nike Zoom Structure Triax + 15

„Ważę 82 kilogramy i przy mojej płaskiej stopie, najlepszy komfort zapewniają mi Triaxy, świadomie i z wyboru biegam w nich codziennie” (od wersji 13)

 

Seria „Motion Control”

UWAGA: wiele butów z tej serii ma podniesiony łuk, wykonany z twardego materiału. Jest zaprojektowany po to, aby umieścić twoją stopę we właściwej pozycji. Ale nie wszyscy biegacze lubią to uczucie. Sprawdź podczas przymierzania czy nie przeszkadza Ci to podczas zwykłego chodzenia. Jeśli tak się dzieje to oznaka, że podczas dłuższych tras, uczucie może stać się nie do zniesienia.

Mizuno Wave Alchemy 12

„Najlżejszy z butów zapewniający pełną kontrolę”

 

Brooks Trance 11

„But klasy premium dla osób z problemem płaskiej stopy, idealnie dopasowany”

Obuwie to nie wszystko.

Poniżej kilka porad dla biegaczy z płaskostopiem:

Pobiegaj boso!

Jeśli masz szansę na zrzucenie butów, to spróbuj czasami treningów na boso, np. na plaży. Taki trening pobudza i wzmacnia mięśnie stopy, poprawiając naturalne zdolności absorpcji wstrząsów. 

Ping-pong?

Czyli ćwiczenia z piłeczką

Podnoś piłkę do ping-ponga palcami u stóp. Proste ćwiczenie, które każdy może wykonywać w dowolnej chwili, nawet podczas oglądania telewizji. Stosowane przez dłuższy czas daje naprawdę zdumiewające efekty, jest zalecany przez ortopedów.

MSZ

Powrót