Kilka statystyk po Mistrzostwach Świata w Daegu

obrazek_news

Przez dziewięć dni byliśmy świadkami bardzo ciekawych, acz zaskakujących wydarzeń. Porażki faworytów, kontrowersyjne wykluczenia, nowe gwiazdy.

Mistrzostwa Świata przeszły już do sportowej historii, jednak warto przypomnieć sobie najciekawsze chwile:

Polska na tej imprezie zdobyła tylko 1 medal – złoto w konkursie skoku o tyczce wywalczył Paweł Wojciechowski. Pięciokrotnie nasi reprezentanci zajmowali miejsca tuż za podium. W ogólnej klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na jedenastej pozycji.

11. Polska 1 0 0 1

Jedyny rekord świata na tych mistrzostwach ustanowiła jamajska sztafeta 4×100 metrów. Uzyskali oni czas 37,04 i o 0,06 s poprawili własny rezultat sprzed trzech lat.

Na podium najczęściej podczas mistrzostw – aż czterokrotnie- stawała Amerykańska biegaczka – Allyson Felix. Wywalczyła ona:

– złoto na 4×400 m,

– srebro na 400 m

– brąz na 200 m

– złoto na 4×100 m

Z 43 indywidualnych konkurencji będących w programie mistrzostw, tylko w szesnastu zawodnicy osiągnęli lepsze wyniki od tych sprzed dwóch lat, zaś w biegach na 400 m przez płotki mężczyzn i 1500 m kobiet zwycięzcy uzyskali najgorsze w historii czasy.

W konkurencjach biegowych u mężczyzn tradycyjnie dominowali czarnoskórzy zawodnicy (wyjątek stanowił niespodziewany zwycięzca na 400 m p płotki – David Greene). Wśród pań sytuacja była o prawda bardziej wyrównana (cztery białe zawodniczki na najwyższym stopniu podium w jedenastu konkurencjach).