Jeśli codzienny jogging lub jazda rowerem już nie cieszy Cię tak jak dawniej, być może nadszedł czas, by spróbować czegoś nowego, bardziej wymagającego. Triathlon to połączenie trzech dyscyplin sportu: pływania, kolarstwa i biegów. Do rozpoczęcia przygody z triathlonem potrzeba chęci, nieco większej ilości wolnego czasu i podstawowego sprzętu, umożliwiającego uprawianie każdej z wymienionych wcześniej dyscyplin sportu.

Do pływania potrzebował będziesz klasycznego stroju pływackiego lub pianki triathlonowej, czepka pływackiego i ewentualnie okularków pływackich. Do uprawiania kolarstwa potrzebny będzie Ci szybki rower szosowy – w triatlonie jedziesz indywidualnie na czas, warto zatem zainwestować także w opływowy kask i wygodny strój kolarski. Do biegów potrzebne będą Ci lekkie buty do biegania, dopasowany strój, ewentualnie czapeczka i okulary przeciwsłoneczne, dla większego komfortu biegu.

Pływanie

Przestawienie się z roweru na pływanie nigdy nie jest proste. W obu dyscyplinach sportu do pracy angażowane są zupełnie inne grupy mięśni i może właśnie dlatego triathlon wydaje się tak ciekawą opcją dla osób poszukujących nowych wyzwań. Trening pływacki najlepiej rozpocząć na basenie, a z czasem zacząć ćwiczyć także na otwartych akwenach, gdzie odbywają się klasyczne zawody triathlonowe. Na początku wystarczy zwykły strój pływacki, z czasem można zainwestować w specjalistyczną piankę. Pianki triathlonowe izolują od wody i chłodu, dzięki czemu zapewniają większy komfort termiczny podczas pływania w zimnych wodach. Trenując w piance triathlonowej pływak zyskuje dodatkową wyporność, co również w pozytywny sposób wpływa na osiągane przez niego wyniki startowe.

Kolarstwo

Pianki triathlonowe przeznaczone są do pływania, dlatego po wyjściu z wody trzeba się szybko przebrać w wygodniejszy strój kolarski. Jeśli uprawiasz triathlon, potrzebny będzie Ci do niego szybki rower szosowy, który pozwoli osiągać dobre wyniki na stosunkowo krótkich dystansach. Prócz roweru warto zainwestować także w opływowy kask i ewentualnie w lemondkę, dzięki której można zyskać kilka cennych sekund na każdym dłuższym zjeździe lub prostej. Profesjonalny sprzęt kolarski jest niestety bardzo drogi, ale w początkowych etapach treningu nie trzeba inwestować w rowery szosowe z najwyższej półki cenowej. Na początek wystarczy porządny i lekki rower o stosunkowo wąskich oponach i dużych kołach, dzięki któremu będziesz mógł rozwijać duże prędkości na prostych i bez trudu podjeżdżać pod nieduże wzniesienia.

Bieganie

W tym przypadku najważniejszy staje się dobór wygodnego obuwia. Na szczęście dziś znalezienie wygodnych, lekkich butów o podeszwie idealnie dopasowanej do charakterystyki podłoża, po jakim będziesz biegał, nie stanowi wielkiego problemu. Buty biegowe nie są szczególnie drogie, ale na początku i tak nie musisz decydować się na ich najdroższe wersje. Prócz butów potrzebować będziesz także wygodnej odzieży. Pianki triathlonowe nie nadają się do biegania, podobnie jak strój kolarski, choć w ostateczności w tym ostatnim również możesz biegać. W praktyce dobrze zdecydować się na zakup koszulki kompresyjnej lub odzieży termoaktywnej, która wpływa na zwiększenie komfortu podczas biegu.

Artykuł powstał we współpracy z https://tricentre.pl/pol_m_Triathlon_Pianki-triathlonowe-166.html