Kolejna duża impreza w Polsce?

obrazek_news

Bydgoszcz walczy o organizację Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Goście z europejskiej federacji właśnie odwiedzili miasto i spotkali się z władzami. Jakie mamy szanse?

Ubiegającą się o organizację Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017 Bydgoszcz odwiedzili przedstawiciele European Athletics. Goście z europejskiej federacji zwiedzili stadion Zawiszy, miejscowe hotele oraz spotkali się władzami miasta.

Decyzję o wyborze organizatora Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017 Rada European Athletics podejmie na początku maja. Rywalem Bydgoszczy jest Grosseto, które delegaci europejskiej federacji odwiedzą w drugiej połowie kwietnia. Ostateczną decyzję poprzedzą 15-minutowe prezentacje obu miast. Warto dodać, że decyzja o wyborze gospodarza  czempionatu będzie należała już do nowych władz europejskiej lekkoatletyki – za nieco ponad tydzień w słoweńskim Bledzie odbędzie się kongres wyborczy EA.  Z funkcji prezydenta European Athletics odchodzi Szwajcar Hansjörg Wirz.

Bydgoszcz

W środę jako pierwszy do Bydgoszczy przybył, rejsowym samolotem Lufthansy z Frankfurtu, Peter Stafford. Przedstawiciel European Athletics wraz z Krzysztofem Wolsztyńskim i Piotrem Długosielskim zjadł lunch, a następnie odwiedził hotele Campanille, Słoneczny Młyn, Maraton oraz Zawisza. Na stadionie do grupy dołączył Jorge Salcedo. Podczas zwiedzania bydgoskiego obiektu goście spotkali rycerza Zawiszę Czarnego, który miał sesję fotograficzną z młodymi piłkarzami.

Po powrocie ze stadionu w Hotelu City trwały dwugodzinne dyskusje dotyczące składanej aplikacji. Przedstawiciele European Athletics wskazali sekcje, które należy poprawić lub szczególnie wyeksponować w prezentacji. Goście podkreślali, że uruchomione w ostatnich dniach bezpośrednie połączenie lotnicze Bydgoszczy z Frankfurtem jest dużym atutem kandydatury stolicy Kujaw i Pomorza.

Rano delegaci European Athletics postanowili odwiedzić jeszcze obiekt treningowy w Białych Błotach pod Bydgoszczą (tego punktu nie było we wcześniej ustalonym harmonogramie wizytacji). Warto dodać, że stadion ten nowoczesną bieżnię zyskał przy okazji organizacji nad Brdą 12. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów latem 2008 roku. Białe Błota oraz będący w budowie stadion lekkoatletyczny w bydgoskim Fordonie mają stanowić bazę treningową podczas czempionatu w 2017 roku.

Bydgoszcz

Po wizycie w Białych Błotach odbyło się spotkanie z władzami Bydgoszczy. Pobyt przedstawicieli European Athletics na Brdą zwieńczyła specjalna konferencja prasowej zorganizowana w bydgoskim magistracie.

– Cieszymy się z kolejnej możliwości przebywania w Bydgoszczy. Co warte podkreślenia znamy się tak długo, że wizyta nie ma charakteru tylko sprawdzającego, ale też przyjacielski. Bo doświadczenie organizacyjne naszych partnerów jest poza wszelką wątpliwością. Co nas szczególnie cieszy to fakt, że miasto się rozwija. Warunki zakwaterowania dla uczestników Mistrzostwa Europy do lat 23 są wyższe niż oczekiwane. Co jest najistotniejsze to fakt, że rozwija się także lotnisko. Możliwość dostania się samolotem bezpośrednio do Bydgoszczy poprzez połączenie Lufthansy z Frankfurtem, może być atutem podczas głosowania rady na bydgoską kandydaturę. – mówił Jorge Salcego, delegat techniczny European Athletics.

Swoją aprobatę dla walki o mistrzostwa Europy wyraził także prezydent Bydgoszczy.

– Cieszę się, że wspólnie z panem Krzysztofem Wolsztyńskim zaproponowaliśmy kandydaturę Bydgoszczy do organizacji imprezy. Jesteśmy w stanie jak najlepiej przygotować stadion. Kończy się na nim budowa kortów, ale do 2017 roku może także powstać basen, który mogliby również wykorzystywać lekkoatleci. – zapewniał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Podczas spotkania z mediami głos zabrał także sekretarz generalny PZLA Piotr Długosielski, który wyraził satysfakcję z faktu, że Bydgoszcz chce promować się poprzez lekkoatletyką oraz podkreślił, że kluczowe role na mistrzostwach w 2017 roku mogą odegrać tacy zawodnicy jak Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui czy Konrad Bukowiecki.