Maraton na ukoronowanie Igrzysk – Henryk Szost w dziesiątce!

obrazek_news

Pod nieobecność Marcina Chabowskiego, Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) był naszym jedynym reprezentantem w olimpijskim biegu maratońskim w Londynie. Dystans 42,195 km nasz zawodnik pokonał w czasie 2:12.28 i zajął dziewiąte miejsce. Był to najlepszy wynik uzyskany w tym biegu wśród Europejczyków!

Upalne warunki panujące na trasie nie sprzyjały jednak w osiągnięciu dobrego wyniku zawodnikowi Grunwaldu Poznań.

– Strasznie nie lubię takiej pogody, gdyby choć przez chwilę było trochę cienia, trochę więcej chmur na niebie. Wówczas na pewno byłbym w ósemce. Na początku było jeszcze znośnie, ale potem słońce strasznie „przyparzyło” – powiedział Szost.

Trasa biegu wiodła ulicami centrum i historycznej części Londynu, pomiędzy charakterystycznymi punktami miasta jak Big Ben, Pałac Buckingham, Trafalgar Square, czy Katedra Westminsterska. Z punktu widzenia organizatorów – idealna, bo pokazująca najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca w mieście, ale dla maratończyków bardzo ciężka. – Dużo zakrętów, momentami bruk, nie sprzyjało to szybkiemu biegowi. Wrzawa na ulicach była ogromna, czasami nawet to trochę dekoncentrowało, ale było też oczywiście miłe – przyznał na mecie Henryk Szost.

Dla Polaka był to drugi start na igrzyskach na dystansie maratonu. W 2008 roku w Pekinie był 34.

Podczas wczorajszego wyścigu cały czas trzymał kontakt z kilkudziesięcioosobową czołówką. W drugiej części biegu systematycznie poprawiał się, mijając kolejnych rywali.

Zwyciężył reprezentant Ugandy Stephen Kiprotich – 2:08,01.

Wyniki biegu maratońskiego:

1. Stephen Kiprotich (Uganda) 2:08.01
2. Abel Kirui (Kenia) 2:08.27
3. Wilson Kipsang Kiprotich (Kenia) 2:09.37
4. Mebrahtom Keflezighi (USA) 2:11.06
5. Marilson Dos Santos (Brazylia) 2:11.10
6. Kentaro Nakamoto (Japonia) 2:11.16
7. Cuthbert Nyasango (Zimbabwe) 2:12.08
8. Paulo Roberto Paula (Brazylia) 2:12.17
9. Henryk Szost (Polska) 2:12.28

Film z kanału PZLA: