MKOl zezwolił na start zawodnika bez kraju

obrazek_news

Pod olimpijską flagą z pięcioma kółkami wystąpi w Londynie maratończyk Guor Marial. Pochodzący z Południowego Sudanu zawodnik nie może bowiem oficjalnie rerezentować żadnego kraju.

Choć od dzieciństwa mieszka on w Stanach Zjednoczonych nie ma amerykańskiego obywatelstwa, a jedynie pozwolenie na pobyt stały. Również państwo pochodzenia – Południowy Sudan nie może zgłosić go na Igrzyska. Kraj ten powstał zaledwie rok temu i nie posiada jeszcze właściwego komitetu olimpijskiego.

Mimo iż Marial miał możliwość reprezentować barwy Sudanu, taką propozycję otrzymał bowiem od tamtejszego komitetu olimpijskiego, odmówił. Zaznaczył, iż nie czuje się obywatelem kraju, w którym zginęło 28 członków jego rodziny i w którym zmuszany był do niewolniczej pracy.

Marial zakwalifikował się do londyńskich igrzysk w ubiegłym roku, pokonując dystans maratonu w czasie 2:14:32. Później udało mu się jeszcze poprawić ten wynik.

Obywatele Południowego Sudanu muszą na co dzień stawiać czoła wielu problemom. Jeśli osiągnę coś w Londynie, to im pomogę. Dlatego codziennie wstaję rano, zakładam buty i trenuję – powiedział.

info: PZLA

foto: http://www.trbimg.com/img-50058498/turbine/chi-for-south-sudanese-marathoner-olympics-wou-001/600