Lekkoatletyka to doprawdy fascynująca dziedzina sportu. Są to sporty w założeniach proste, które mimo to są w stanie przyciągać przed telewizory oraz na stadiony mnóstwo osób. Słowo “proste” dotyczy oczywiście tylko zasad konkurencji lekkoatletycznych, a nie samych osiągnięć osób w nich rywalizujących. Jest to sport, który niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem, co widać po osobach chcących naśladować swoich idoli. Dowodem na to mogą być istniejące na rynku sklepy lekkoatletyczne zaopatrujące sportowców (również amatorskich) w niezbędne akcesoria. W zestawieniu przedstawimy, jakie są najwybitniejsze postaci w historii lekkoatletyki.

 

1.Serhij Bubka

Najprawdopodobniej najwybitniejszy tyczkarz w historii tej dyscypliny. Jest on 35 krotnym rekordzistą świata, które ustanawiał w barwach Związku Radzieckiego oraz Ukrainy. W czasach aktualnych zasiada on w radzie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Naśladowanie tej wielkiej postaci może być utrudnione przez konieczność posiadania odpowiednich akcesoriów ze sklepu lekkoatletycznego, jednak czego się nie robi dla swojego idola!

2.Usain Bolt

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ikon sportu naszych czasów jest ten sprinter z Jamajki. Był on trzykrotnym mistrzem olimpijskim oraz jedenastokrotnym mistrzem świata. Nie dosyć, że był on wyśmienitym sportowcem, to jeszcze przy tym prezentował zapewniał niesamowite show. Nie ma się co dziwić, że widownia go uwielbiała. Jeżeli ktoś będzie chciał się nim zainspirować i go naśladować, to może robić to z pomocą profesjonalnego sprzętu (przede wszystkim kolców), który można zakupić na allsports.pl.

3.Irena Szewińska

W czasach, w których jeszcze nie istniały sklepy lekkoatletyczne ogromną popularnością cieszyła się Irena Szewińska. Sukcesy święciła w dwóch sportach – biegach oraz skokach w dal, a jej panowanie przypadło na przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, a 24-krotnie zdobyła medal mistrzostw polskich. W zagranicznej prasie w swoim czasie przyznano jej tytuł najlepszej sportsmenki świata. Prawdziwa legenda polskiej i światowej lekkoatletyki!

4.Jim Thorpe

Photo by Branger/Roger Viollet/Getty Images)

Był on pochodzenia indiańskiego i jest uznawany za jednego z najwybitniejszych sportowców XX wieku. Zdobył dwa złote medale olimpijskie w nowo powstałych wtedy zawodach w dziesięcioboju oraz pięcioboju. Dzięki swojej wielkiej sprawności fizycznej został on także potem gwiazdą baseballa oraz futbolu. Niesamowicie uniwersalny sportowiec. Szkoda, że na końcu swego życia zmagał się z wieloma problemami, m.in. z alkoholem.

5.Jelena Isinbajewa

Kolejna sportsmenka w zestawieniu, tym razem z czasów współczesnych, gdy sklep lekkoatletyczny nie był czymś nowatorskim. Rosjanka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską, a rekordu świata broniła 28-krotnie, a jej najlepszy wynik nadal nie został pobity przez żadną inną kobietę. Jest ona zdecydowanie najlepszą tyczkarką jaka skakała w historii. To jakim kultem jest otoczona w Rosji mogą udowadniać wszystkie odznaczenia jakimi została wyróżniona w swoim kraju.

6.Paavo Nurmi

Jednym z najbardziej utytułowanych lekkoatletów jest Fin, który swoje lata świetności miał jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Był on aż dziewięciokrotnym mistrzem olimpijskim i można go zdecydowanie uznać za ikonę biegów długodystansowych. Postać wręcz legendarna – miał on ścigać się z pociągami i mieć z nimi porównywalne czasy! Jeszcze za życia zobaczył on swój pomnik, który został postawiony na stadionie olimpijskim w Helsinkach. Zdecydowanie jest to postać warta naśladowania.

Wiele wybitnych lekkoatletów w historii

Historia zawodów lekkoatletycznych sięga jeszcze czasów starożytnych, a ich profesjonalizacja rozpoczęła się na początku wieku dwudziestego, więc nic dziwnego, że wiele wybitnych postaci występowało pokolenia temu. Nawet, że ten sport zmienił swoje oblicze diametralnie – powstały profesjonalne sklepy lekkoatletyczne, a pieniądze w nim krążące są nieporównywalnie wyższe, to i tak warto czerpać z dawnych idoli. Pokazują oni determinację oraz prawdziwą pasję do sportu.