Nie zmarnowali szansy na dobre ściganie – podsumowanie imprezy „Białystok Biega”

obrazek_news

Niedzielny poranek 25 września przywitał nas pięknym słońcem. Zapowiadał się piękny dzień sportowego święta na Podlasiu.

Już od 9 rano biegaczki i biegacze pojawiali się w biurze zawodów I Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego Białystok Biega. O godz. 11 na bieżni stadionu lekkoatletycznego wystartowały biegi dla najmłodszych, w których wzięło udział prawie 170 młodych zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Większość z nich pierwszy raz w życiu mogło poczuć atmosferę stadionu, a pod nogami bieżnię lekkoatletyczną.

Wkrótce po zakończeniu biegów dla dzieci, odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 85-lecia stadionu lekkoatletycznego w Białymstoku.

Po ceremonii stadion i jego okolice były już opanowane przez Uczestników biegu głównego, na dystansie 5 lub 10 km (do wyboru przez zawodników). Na starcie stawiło się ponad 360 zawodniczek i zawodników. Poza mieszkańcami Białegostoku i okolic, gościliśmy biegaczy z Białorusi (Grodno, Mińsk), a także z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Gdyni.

Start nastąpił dokładnie o godz. 13:30. Trasa wiodła przez główne ulice miasta oraz przez jego zabytkową część, dzięki czemu biegacze mogli również podziwiać piękne widoki i architekturę stolicy Podlasia. Dziesięć minut po biegaczach ruszył marsz Nordic Walking. Piękna pogoda sprawiła, że mieszkańcy Białegostoku wyszli z domów i żywiołowo kibicowali biegaczom. Po przekroczeniu mety na każdego z Uczestników Biegu czekał pamiątkowy medal.

W I Ogólnopolskim Biegu Ulicznym Białystok Biega wzięło udział ponad 560 zawodniczek i zawodników. W biegu głównym wystartowało 361 osób, ukończyło go 348. Większa część z nich wybrała krótszy, pięciokilometrowy dystans (183 osoby), trasę dziesięciokilometrową pokonało zaś 165 osób.

WYNIKI:

Bieg na 10 km

Mężczyźni:

 1. Igor Teterukov  – Białoruś (Grodno) z czasem netto: 34:56

 2. Pavel Mashel – Białoruś (Grodno) 35:04

 3. Andrzej Godlewski  – Polska (Jedwabne) 35:22

Kobiety:

 1. Volha Krautsova – Białoruś (Grodno) z czasem netto: 36:02

 2. Halina Karenatsevich  – Białoruś (Grodno) 36:47

 3. Anna Gosk  – Polska (Białystok) 39:50

Bieg na 5km

Mężczyźni:

 1. Aleksander Sanko  – Białoruś (Mińsk) 17:23

 2. Paweł Ożarowski – Polska (Brańsk) 17:28

 3. Szymon Grzegorczyk  – Polska (Białystok) 18:16

Kobiety:

 1. Anna Wojtulewicz  – Polska (Białystok) 19:27

 2. Eliza Ostaszewska  – Polska (Augustów) 20:09

 3. Katarzyna Rutkowska  – Polska (Tykocin) 20:10

Wyróżnienia otrzymali również: Najstarszy Zawodnik, Najlepszy Zawodnik Niepełnosprawny oraz osoby, które zajęły 85. miejsce na obu dystansach (z okazji 85-lecia stadionu lekkoatletycznego). Zwycięzcami zaś zostali wszyscy Uczestnicy Białystok Biega, którzy zdecydowali się z uśmiechem stanąć na starcie.

Po tej bardzo udanej imprezie Fundacja Białystok Biega szykuje się już do organizacji kolejnej edycji. Zapraszamy za rok!

Powrót