Przekazuję jak w bezpieczny sposób osiągnąć mistrzostwo każdego dnia: wicemistrz Polski w Maratonie.

Choroby tarczycy to jeden z problemów zdrowotnych współczesnego świata, który dotyczy mniej więcej 200 milionów osób. Najczęściej występuje wole guzkowe (to najbardziej rozpowszechniona choroba tarczycy w Polsce), niedoczynność tarczycy (przebiegająca z objawami lub jej postać bezobjawowa, czyli subkliniczna niedoczynność tarczycy), nadczynność tarczycy, przerost tarczycy i inne.

Tarczyca u kobiet aż siedmiokrotnie częściej niż u mężczyzn, narażona jest na różne schorzenia i zaburzenia. Statystyki pokazują, że jedynie 0,3% mężczyzn w Polsce cierpi z powodu tarczycy, podczas, gdy w przypadku kobiet, problemy te dotyczą aż 3% populacji. Tendencja występowania chorób tarczycy jest – niestety – wzrostowa na całym świecie.

 

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń tego gruczołu, jest niedoczynność tarczycy.

 

Objawy niedoczynności tarczycy

 

Pomijając jej subkliniczną postać, która nie daje żadnych wyraźnych symptomów (do jej zdiagnozowania konieczne jest badanie tarczycy i oznaczenie stężenia hormonu TSH we krwi), do objawów typowej niedoczynności można zaliczyć między innymi:

 

przyrost masy ciała – tycie jest rzeczywiście jednym z podstawowych symptomów niedoczynności tarczycy, choć nie zawsze oznacza ono zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej,
obrzęki, które powstają w wyniku zatrzymania wody w tkankach organizmu – także odpowiedzialne są za zwiększanie się masy ciała przy niedoczynności tarczycy,
przesuszona skóra na łokciach i kolanach,
wypadanie włosów,
senność, apatia, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet depresja…
zaparcia.

Więcej informacji dotyczących objawów chorej tarczycy znajdziesz na https://wylecz.to/pl/choroby/endokrynologia/niedoczynnosc-tarczycy.html

 

Chora tarczyca u mężczyzn może powodować kłopoty z erekcją, natomiast chora tarczyca u kobiet może być powodem trudności z zajściem w ciążę i / lub donoszeniem ciąży.

 

Diagnostyka chorób tarczycy

 

Niedoczynność tarczycy stwierdza się na podstawie badania stężenia hormonów TSH, T3 i T4 w osoczu krwi, badania obrazowego USG tarczycy oraz – w niektórych przypadkach – określenia poziomu przeciwciał anty-TPO, które mogą wskazywać na autoimmunologiczny proces zapalny tarczycy (choroba Hashimoto). Hormony T3 i T4 w tym przypadku są poniżej normy, natomiast znacznie przekroczony jest poziom TSH.

 

Oznaczanie poziomu TSH jest podstawowym badaniem dotyczącym funkcjonowania tarczycy, jednak w przypadku niepokojącego wyniku, wymaga ono powtórzenia po kilku tygodniach. Podwyższone TSH może być bowiem spowodowane również przez inne czynniki (na przykład stany zapalne toczące się w organizmie, przebyte niedawno infekcje etc.). Wysokie TSH w wykonanym ponownie badaniu jest natomiast zdecydowanym wskazaniem do rozszerzonej diagnostyki tarczycowej.

 

Leczenie niedoczynności tarczycy

 

Objawy niedoczynności tarczycy są powodowane nieprawidłowym stężeniem hormonów w organizmie. Po wyrównaniu ich poziomu do właściwego, symptomy ustępują. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stałym przyjmowaniu syntetycznej lewotyroksyny (identycznej z naturalną) w dawce ustalonej indywidualnie dla danego pacjenta przez lekarza endokrynologa.