Nike prezentuje kolekcję Free 2015

obrazek_news

Po jedenastu latach od narodzin minimalistycznej linii Nike Free, koncern z Oregonu wprowadza trzy nowe modele butów biegowych: Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0. Przyjrzeliśmy się im.

Nowe style mają być krokiem w kierunku pełnego wykorzystania naturalnego ruchu stopy i ciała biegacza. Osiągnięcie tego celu stało się możliwe poprzez redukcję ilości materiału do ich wytworzenia. Dzięki temu wrażenia biegowe w modelach z rodziny Free mają być jeszcze bardziej zbliżone do treningu boso. 

Cholewki nowych Free zaprojektowano tak, by całościowo wykorzystywać naturalną swobodę ruchu
i elastyczność stopy.  Serię tworzą 3 różne buty:

Nike Free 3.0 Flyknit – zapewnia najbardziej naturalny krok, posiada wygodną cholewkę Flyknit oraz 4-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

Nike Free 4.0 Flyknit – amortyzacja i naturalny krok, specjalnie ukształtowana cholewka Flyknit oraz 6-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

Nike Free 5.0 – wysoka amortyzacja, naturalny krok, zaawansowana technologicznie cholewka oraz 8-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

Nike Free – geneza

Koncepcja Nike Free powstała w 2001 roku. Jej twórcy, zainspirowani rozmowami z legendarnym trenerem Vinem Lananą, stworzyli obuwie dające odczucie treningu boso. Jednocześnie, ich projekt miał zapewniać odpowiedni poziom ochrony i wsparcia.

W 2015 r. inżynierowie Nike Free kierują się zasadą: mniej znaczy więcej, eliminując zbędne warstwy, szwy i ilość materiału. Po to aby stworzyć produkt, który w pełni wykorzystuje siłę mięśni stopy.

6 cech serii Free 2015 

1. Naturalnie elastyczna podeszwa

Technologia Nike Free oparta jest na badaniach anatomii i biomechaniki ciała. Dowodzą one, że stopa biegacza nie porusza się po linii prostej. Chociaż jego ciało przemieszcza się do przodu, stopa posiada tendencję do lekkiego przetaczania po podłożu. Te obserwacje pozwoliły stworzyć podeszwę, dzięki której stopa znajduje się bardzo blisko ziemi i porusza się w maksymalnie naturalny sposób. Sześciokątne nacięcia oferują pełen zakres ruchu, zapewniając świetne przyleganie do podłoża. A pianka Phylite gwarantuje dobrą amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu lekkości.

2.  Cholewka o właściwościach skarpetki?

Często nowe cechy buta to dodatkowe warstwy, przeszycia czy większa ilość materiału – wszystko to może powodować zwiększenie tarcia i wielkości buta oraz ograniczenie naturalnej elastyczności stopy. Technologia Nike Flyknit pozwala na zaprojektowanie cholewki na poziomie mikro, dzięki czemu uzyskuje się obszary o odpowiednim poziomie elastyczności, wsparcia i wentylacji dokładnie tam, gdzie są one niezbędne. Buty Nike Free 3.0 Flyknit oraz Nike Free 4.0 Flyknit posiadają dosłownie bezszwowe, jednoczęściowe cholewki dopasowujące się do kształtu stopy biegacza.

3. Minimalny wpływ na środowisko

Technologia Flyknit to nie tylko dużo lżejszy but. To również zaawansowany proces produkcyjny, zapewniający minimalny wpływ na środowisko. Od jej debiutu w modelu Flyknit Racer w 2012 r. ograniczono liczbę odpadów o blisko dwa miliony funtów, co stanowi równowartość masy trzech największych samolotów pasażerskich. Tradycyjne cholewki butów wykonane są z kilku różnych, zszywanych elementów. Tymczasem wykorzystanie konstrukcji Flyknit pozwala na otrzymanie cholewki niemal całkowicie pozbawionej szwów.

4. Lekka konstrukcja

Technologia Nike Flyknit stanowi uzupełnienie technologii Nike Free, zastosowanej w podeszwach. Materiał wykonany z elastycznej i lekkiej przędzy obejmuje stopę, łącząc elastyczność z wysokim poziomem wsparcia. Dzięki nieco luźniejszemu tkaniu niż w poprzednich modelach, cholewki Flyknit w modelach Free Flyknit 3.0 i 4.0  zapewniają jeszcze lepszą wentylację.

Biegacze preferujący model Nike Free 5.0 mają docenić lekkość buta, wykorzystującego technologię Flywire, bezszwowe panele oraz lekką siateczkę cholewki. Tutaj niewielkie ograniczenie masy nabiera znaczenia, kiedy różnicę tę pomnożymy przez liczbę kroków, wykonywanych podczas biegu na dłuższych dystansach.

5. Dopasowanie na poziomie pięty

Podczas gdy budowa wielu butów biegowych opiera się na specjalnej konstrukcji plastikowego zapiętka w tylnej części stopy, w modelu Free 3.0 funkcję tę spełnia technologia Flyknit. Wykorzystuje ona sztywniejszą przędzę w obszarze pięty, co zapewnia wyższą stabilizację i wsparcie. Pozbycie się tradycyjnego zapiętka umożliwiło naturalny ruch stopy i zdecydowaną redukcję wagi.

6. Naturalny ruch stopy

Nowe modele Nike Free mają nie być tylko odrębnymi butami o odmiennych właściwościach. Projektanci Nike skupili się na stworzeniu swoistego „ekosystemu”, w którym wszystkie cechy – forma, materiały i technologie – razem zapewniają naturalną swobodę ruchu stopy w zakresie 360 stopni.

Gdzie kupić?

Buty Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0 dostępne są na platformie Nike NIKEiD od 23 marca. Wszystkie modele Nike Free będzie można zakupić na nike.com a w salonach Nike od 2 kwietnia.