Moda na bieganie trwa w Polsce w najlepsze. Wielu miłośników tej formy spędzania wolnego czasu wykorzystuje każdy moment na trening, nie wyłączając z tego też wieczorów czy nocy. Wiele osób mówi z kolei, że w takiej sytuacji biegacz powinien zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Przesada? Udowodnimy Ci, że nie!

Z odblaskami do biegania jesteś bezpieczniejszy

Odblaski to widoczność, a widoczność to życie. Czy takie stwierdzenie jest prawdziwe? Spytaliśmy specjalistę z firmy Odblaski24:

Nie da się ukryć, że noszenie odblasków zdecydowanie zwiększa odległość, z której biegacz zostanie zauważony przez jadący drogą pojazd. To z kolei przekłada sie bezpośrednio na bezpieczeństwo. Nieoświetlony człowiek po zmroku zauważony zostanie bowiem dopiero z około 30 m. Dla porównania widoczność pieszego z odblaskami wynosi nawet 150 m. W praktyce oznacza to jedno – że kierowca ma około 5 razy więcej czasu na odpowiednią reakcję, od której zależeć będzie Twoje życie! Warto też w tym miejscu dodać, że wiele osób wychodzi z założenia, iż odblaski przydają się tylko na ruchliwych drogach. Jest to bardzo duży błąd, gdyż im mniej uczęszczany odcinek, tym mniejsza koncentracja kierowców i gorsze oświetlenie jezdni – a to prosta droga do wypadku!

Odblaski do biegania – doskonały przykład!

Noszenie odblasków ma także olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa innych osób. Przede wszystkim pamiętać należy, że wyłaniający się z ciemności biegacz może doprowadzić do nagłej reakcji kierowcy i zjechania do rowu lub na przeciwległy pas jezdni, co w wielu sytuacjach może skończyć się tragicznie. Noszenie odblasków przez dorosłych posiada także olbrzymie znaczenie wychowawcze. Mówiąc najprościej, biegacz z odblaskami daje przykład dzieciom czy innym dorosłym, że gadżety odblaskowe nie są w żaden sposób „wstydliwe” czy „dziecinne”. Jest to o tyle ważne, że wielu ludzi dalej uważa, że poprawiające widoczność zawieszki, opaski czy saszetki nosić powinny dzieci do szkoły, a nie dorośli.

Odblaski a przepisy prawa

Jeśli jednak własne i innych bezpieczeństwo nie jest dla nas ważne, to warto podkreślić, że korzystanie z odblasków jest w pewnych warunkach obowiązkowe.

Przez wiele lat obowiązek noszenia odblasków w nocy poza terenem zabudowanym dotyczył tylko dzieci i młodzieży do 15 roku życia. Wiele osób zwracało jednak uwagę, że wymóg taki obejmować powinien wszystkie osoby, gdyż każdy nieoświetlony pieszy po zmroku tak samo zagraża bezpieczeństwu. W związku z tym, w 2014 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi każda osoba poruszająca się po zmroku poza terenem zabudowanym musi nosić odblaski. Niespełnienie tego wymogu może obecnie poskutkować mandatem karnym w wysokości do 100 złotych. Jeśli więc biegając opuszczamy zabudowania, to z pewnością warto zabrać ze sobą odblaskową kamizelkę czy inne odbijające światło gadżety – dla bezpieczeństwa i spokoju! – dodaje specjalista z firmy Odblaski24.

Każdy biegacz powinien się więc zastanowić nad używaniem odblasków na co dzień. Nawet bowiem, jeśli trenujemy tylko w centrum dużego miasta, to musimy pamiętać, że wiele ulic oświetlonych jest bardzo słabo, a zepsute latarnie czy wyłączenia prądu nie są niczym dziwnym. Wtedy właśnie proste gadżety mogą nas uratować przed potrąceniem – choćby i w centrum Warszawy!