Papieskie bieganie

obrazek_news

W końcu mamy wiosnę, choć patrząc za okno, nic na to nie skazuje. Nawet boćki, które zaczynają zlatywać z dalekiej Afryki, czują się jakoś nieswojo. No bo gdzie tu teraz jakąś żabę złapać? A jeśli mamy wiosnę, to i sezon biegowy w pełni. Kwiecień i kolejne miesiące aż kipi od wielu ciekawych imprez. Mamy maratony, półmaratony, dyszki i inne dystanse. Dla każdego coś miłego. Co wybrać? Jakim kluczem się posłużyć?

A może by tak pobiegać z ideą, pamiętając o ważnych datach lub osobach. Jest taka jedna postać, która chyba w każdym Polaku budzi pozytywne uczucia i emocje. To nasz rodak, błogosławiony Jan Paweł II. Człowiek, który ze sportem był za pan brat. Góry, kajaki, narty, a nawet bieganie. Więc czemu by nie pobiegać i w ten sposób nie uczcić jego pamięci? A dobrze się składa, bo w naszym kraju jest wiele imprez związanych z bł. Janem Pawłem II i wiele biegów jego imienia.

Już w najbliższą sobotę 6 kwietnia, biegacze z Piły i okolic mogą wziąć udział w V Biegu Papieskim ze Skrzatusza do Starej Łubianki. Siedmiokilometrowa trasa prowadząca polnymi duktami spod skrzatuskiego sanktuarium do zajazdu „Bumerang” może stać się doskonałym sposobem oddania hołdu naszemu Rodakowi i początkiem biegowej przygody. A na mecie czeka piękny medal i tradycyjna gościna. Wszelkie informacje dostępne są na stronie organizatora: http://www.biegamy.org/.

Tego samego dnia na bieg i marsz nordic walking zaprasza warmińskie Braniewo. W tym roku organizatorzy, chcąc podkreślić 8. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, wprowadzili dodatkowy dystans. Zawodnicy będą mieli do wyboru trasę 4 lub 8 kilometrową. Krótsza zarezerwowana jest dla biegaczy i zawodników nordic walking startujących indywidualnie. Metę zaplanowano przy braniewskiej bazylice. Dłuższa tylko dla biegaczy w formie biegu zespołowego. Zawodnicy będą ją pokonywać razem, biegnąc w kolumnie. Meta znajdować się będzie w Nowej Pasłęce. Bliższe informacje dotyczące Biegu i marszu Pamięci o Janie Pawle II są dostępne pod niżej podanym linkiem: http://braniewo.wm.pl/142340,Bieg-Pamieci-Ruszaja-zapisy.html#axzz2L4Vep0WU.

Kolejna okazja do uczczenia naszego Papieża na sportowo nadarzy się już pod koniec kwietnia. Na Bieg Papieski zapraszają podpoznańskie Oborniki Wielkopolskie. Warto uwzględnić ten dziesięciokilometrowy bieg w swoim kalendarzu, bo i trasa ładna i, jak zwykle, na mecie czeka piękny okolicznościowy medal. Informacje na stronie: http://www.ocs.oborniki.pl/.

Jeśli ktoś woli trochę dłuższe dystanse, to już 1. maja Rowerowa Brzoza zaprasza na I Bieg Papieski na dystansie 15km. Jeśli ktoś brał udział w Biegu Noworocznym lub Biegu Trzeźwości w podbydgoskiej Brzozie, to wie, że organizatorzy będą perfekcyjne przygotowani do zawodów, a na uczestników będą czekały niespodzianki. Bliższe informacje: http://www.rowerowabrzoza.pl/.

Bieganie dla idei, dla uczczenia ważnych postaci jest szczególnym sposobem oddania im hołdu. Biegający sportowiec najlepiej to zrobi, biorąc udział w jednym z takich biegów. Serdecznie zapraszamy! A już w najbliższym czasie przedstawię propozycje „świętych” biegów, czyli biegów pod patronatem świętych.

Wojtek Krajewski