Patriotyczne bieganie

obrazek_news

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj….”

Tyle słowa pierwszej zwrotki Mazurka 3 maja autorstwa Rajmonda Suchodolskiego. Cała pieśń ma o wiele więcej zwrotek i wychwala piękne karty historii Polski. Już za tydzień czeka nas długi majowy weekend, a z nim nie tylko odpoczynek, ale i kolejne obchody pamiętnych wydarzeń, kiedy to nasi przodkowie podjęli próbę ratowania najjaśniejszej Rzeczypospolitej, uchwalając pierwszą w Europie a drugą w świecie tak nowoczesną ustawę zasadniczą, którą znamy pod nazwą Konstytucji 3-go Maja. Świętować będziemy różnie: na akademiach, piknikach, pochodach oraz … uczestnicząc w biegach patriotycznych, upamiętniających te piękne chwile w polskiej historii. A będzie w czym wybierać.

Przypadający 2. maja Dzień Flagi został ustanowiony w 2004 roku

Już 2 maja Warszawa zaprasza nas na 10-kilometrowy Bieg Flagi. Na biegaczy czeka urokliwa trasa wokół warszawskiej Cytadeli. Niestety zapisy już są niemożliwe, ale doping i wspólne świętowanie są mile widziane. Informacje o biegu i towarzyszących imprezach na stronie: http://biegflagi.pl.

Jeszcze tego samego dnia na III Piknik Patriotyczno-Sportowy z okazji Dnia Flagi zapraszają Aktywni z Konina. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas pikniku przeprowadzony zostanie test Coopera i wielobój lekkoatletyczny. Zorganizowane zostanie także stoisko medyczne, gdzie będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie. Badania przeprowadzi szkoła medyczna w Koninie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.aktywni-konin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=195:trzeci-sportowy-piknik-zapraszamy-do-udziau&catid=39:aktualnosci.

Dzień później, czyli 3. maja, mamy wysyp imprez biegowych najróżniejszego kalibru. Na swoją dziesiątkę zapraszają Rudze koło Zatora. Będzie to już XVII Bieg Konstytucji pod patronatem Burmistrza Zatora. Swoje biegu będą tu miały również przedszkolaki i dzieci szkolne. Dla każdego więc coś miłego. Szersze informacje w regulaminie: http://www.maratonypolskie.pl/dokument/2013/17640_22332_regulamin.doc.

Mamy też propozycje dla początkujących biegaczy i tych, którzy nie czują się na siłach, by przebiec 10 i więcej kilometrów. Zbąszynek koło Zielonej Góry zaprasza na nieco ponad pięciokilometrowy XXI Bieg Konstytucji. Tu również, oprócz biegu głównego, będą rozgrywane biegi dla dzieci i młodzieży. Szczegóły znajdziemy pod linkiem: http://osir.zbaszynek.pl/index.php/xxi-bieg-konstytucji/aktualnosci-co-nowego.

Warszawa po raz drugi w odstępie doby zaprasza nas na kolejną świetną imprezę. Tym razem XXIII Bieg Konstytucji 3 Maja. Bieg zostanie rozegrany na cudownych terenach warszawskiej Agrykoli. Do wspólnego świętowania w biegu zaprasza Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bliższe informacje dostępne są pod adresem: http://wosir.waw.pl/bieg-konstytucji-3-maja.

Kolejną propozycją jest I Rawski Bieg Konstytucji 3 Maja. W zawodach może wziąć udział każdy. Nie ma limitów wiekowych ani czasowych, a trzykilometrowa trasa nie powinna sprawić większych trudności. Szczegóły: http://rawagra.pl/1-rawski-bieg-konstytucji-3-maja.

MOSiR Krosno zaprasza miłośników biegania na XV Krośnieński Bieg Konstytucji. Na dorosłych biegaczy czeka malownicza trasa o długości 7km. W imprezie będą mogło wziąć udział także dzieci i młodzież. Dla nich przewidziane są starty na krótszych dystansach. Więcej: http://www.mosirkrosno.pl/.

XX Łukowskie Biegi 3-majowe, to kolejna propozycja na majowy weekend. Na biegaczy czeka blisko siedmiokilometrowa trasa. Szczegóły: http://www.osir-lukow.pl/osirlukow-3-867-zapraszamynaxxjubileuszowelukowskieulicznebiegi3ciomajowepodpatronatemradymiastalukow.htm.

Biało-czerwony weekend zapowiada się także w Jeleniej Górze. Po raz pierwszy w tym mieście organizowany tam będzie bieg na dystansie półmaratońskim. Odbędzie się też bieg towarzyszący na 10 km. Szczegóły na: http://www.superbieg.pl

Przedostatnia propozycja, to XV Uliczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Jest to propozycja stalowowolskich biegaczy. Zapraszamy: http://sportznami.pl/bieg-konstytucji.

I na koniec Bieg Konstytucji 3 maja rozgrywany w Bytomiu. Trasa biegu liczy 5km. W tym roku już po raz siódmy biegacze wyruszą z Rynku na trasę, prowadzącą ulicami ścisłego centrum miasta. Więcej informacji na stronie: http://www.cleo.vot.pl/aktualnosci/slug/748.

Jest więc w czym wybierać i połączyć postawę obywatelską ze zdrowym stylem życia. Serdecznie zapraszamy do udziału i podzielenia się z nami wrażeniami.

Wojtek Krajewski

zdjęcia: Piotr Sikorski (4Run Team), http://www.eflagi.pl