Biegam od kilku lat i reprezentuję 4RUN Team Piła. Mimo młodego wieku nabyłem już pewne doświadczenie, ale trzymam się dewizy...

Trening pływacki z Polar M400 HR: opinia

Przygodę z pływaniem praktycznie zaczynałem od najmłodszych lat, głównie dzięki zasłudze ciotki, która obecnie uprawia triathlon i pracuję między innymi jako trenerka pływania. Zanim zacząłem biegać, mój czas wolny zajmowało głównie pływanie. Przez ponad rok jednocześnie trenując pływanie, również biegałem. Jednak przez obowiązki szkolne zmuszony byłem zrezygnować z jednej z dyscyplin, co nie świadczy o tym, że zupełnie zapomniałem o pływaniu.

swim

Polar M400: pływanie w basenie

Funkcje naszego urządzenia podczas pływania w krytej pływalni ograniczają się jedynie do stopera oraz licznika okrążeń, co nie świadczy o tym, że nie jest nam potrzebny. Nawet z tak niewieloma funkcjami M400 jest bardzo przydatny. Rezultat można przeanalizować w witrynie Polar Flow. Dzięki liczonym okrążeniom na podstawie wiedzy, ile ma jedna długość basenu (w moim przypadku 25m) możemy wyliczyć ile ogółem przepłynęliśmy podczas danego treningu.
Zaskoczony byłem, gdy przypadkiem włączyłem podświetlenie ekranu zegarka pod wodą. Będąc w okularkach pływackich dało to niesamowity efekt.

DSC05410

Polar M400: Pływanie w otwartym akwenie.

Zegarek testowałem w wodach Adriatyku, oraz w okolicznym jeziorze. Z działu pływania mamy do wybrania: pływanie w basenie, pływanie – wody otwarte i pływanie (ogólne). Mój wybór był oczywisty. Gdy wybierzemy w naszym urządzeniu „wody otwarte” widzimy funkcje GPS, która usiłuje złapać wygnał – myślałem, że M400 wiernie będzie mi liczyło każdy przepłynięty metr. Niestety, chwilę później zawiodłem się na moim urządzeniu, jak nigdy dotąd. Podczas pływania Polar gubił sygnał GPS, a konkretnie w chwili gdy ręka w stylu pływackim „kraul” wchodziła pod wodę. Dosłownie w ułamku sekundy można było usłyszeć dźwięk wydawany, gdy zegarek gubi sygnał. Zatrzymałem się w celu czekania na powrót sygnału GPS. Proces powtórzyłem kilkadziesiąt razy, jak się okazało bez efektów.

Funkcja GPS pod wodą

Jestem w stanie zrozumieć, że jest to zegarek głównie przeznaczony dla użytkowników biegających/jeżdżących rowerem, ale dlaczego producent umieścił funkcje pływania w wodach otwartych i dołączył do niej GPS, który w przyszłości okazuje się bezużyteczny?

swims

 • Ania Stróżyk

  Hej mam pytanie 🙂
  jak dodales dlugosc basenu 25m? bo nie ogarniam.

  • 4run_pl

   🙂
   Ania, zanim zaczniesz trening pływacki i wybierzesz „start”, musisz nacisnąć przycisk w dół.
   Dzięki temu wejdziesz ustawień pływania i tam pierwsza opcja menu to właśnie długość basenu.
   Daj znać czy się udało 🙂

   • Ania Stróżyk

    jak wybieram trening ‚plywanie w basenie’ to moge tylko start wcisnac, jak wciskam przycisk w dol to zimenia mi rodzaj trningu, a w profilach sportowych w plywaniu w basenie nie widze opcji dlugosci basenu. z poziomu komputera polar flow moge ustalic ale min to 0.1km (100m)
    nie ogarniam 😀

    • Adrian

     Dołączam się.. udało się to znalezc? No i co da nam zaznaczenie 25m skoro GPS i tak nie działa? Można prosić o szczegoLower wytłumaczenie jak to włączyć i jak on liczy te metry?

     • rafal

      hej mam pyt mam m400 ale niemam funkcji plywanie tylko bieganie kolarstwo i inne treningi jak zrobic zeby było plywanie

     • Gundam

      Musisz dodać nowy profil sportowy.
      w polar flow

  • Patryk Deorocki

   Witam,
   długość okrążenia – basenu ustawia się z poziomu Polar Flow
   wchodzisz w profile sportowe i edytuj pływanie,
   w zakładce „podstawowe ustawienia” wybierasz dystans okrążenia 0,025 – to basen 25 m.
   Mam nadzieję, że pomogłem 🙂
   PS
   Przepraszam, mój błąd, nie chce zapisać wartości poniżej 0,1km

 • Krzysztof Ostrowski

  Cześć
  Próbuje ustawić długość basenu dla M400 ale dla profilu pływanie w basenie nie znajduje takiej możliwości, rozmawiałem z polarem i twierdzą ze dla M400 nie ma takiej funkcjonalności.
  Chciałbym dopytać czy na pewno udało się wam to wpisać dla M400 i czy zegarek faktycznie zapisuje długość dystansu podczas treningu w basenie.
  Dzięki,
  Krzysiek

 • Renata Sumiła

  Mam pytanie podczas treningów nie wyświetla mi się dystans i średnia prędkość.
  Ale w podsumowaniu dnia in osiągnięciu celu mam te statystyki.
  Proszę o pomoc!