Jogging to najprostszy sposób na to, by regularnie oddawać się aktywności fizycznej. Nie wymaga od nas wykupywania karnetów, dojeżdżania na siłownię i zaopatrywania się w drogi sprzęt. Nie potrzebujemy całej drużyny, jak w przypadku siatkówki czy piłki nożnej, ani specjalnej infrastruktury.

Jak wybrać buty do biegania?

To idealny sport dla tych, którym zależy na dobrej kondycji i zdrowiu, lecz nie mogą sobie pozwolić na długie i kosztowne treningi. Choć można zainwestować w  opcjonalne akcesoria ułatwiające i umilające bieganie, jest tylko jeden produkt niezbędny do uprawiania joggingu – buty. Nieodpowiednio dobrane mogą poskutkować tym, że nasz trening zamiast zdrowia obdarzy nas niebezpieczną kontuzją. Jak zatem wybrać odpowiednie buty do biegania?

Buty do joggingu – wygoda i higiena

Najważniejszym kryterium doboru butów do biegania powinien być komfort. Stopa musi czuć się w nich wygodnie – warto zwrócić uwagę na odpowiednio grubą podeszwę. Poza tym obuwie powinno być dopasowane do powierzchni, po której biegamy. Nieco inne buty ubierzemy na leśną ścieżkę, nieco inne na beton. Jeśli różnorodność podłoża nie jest bardzo duża, nie ma sensu zaopatrywać się w dwie pary. Wystarczy dopilnować tego, by podeszwa była dobrze amortyzowana, najlepiej żelową ze sportową wkładką. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż bieganie po twardych powierzchniach, takich jak asfalt, mocno obciąża nasze stawy. Brak odpowiedniego obuwia może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem.

Nie należy także zapominać o higienie stóp – buty do biegania muszą oddychać. Ze względu na pocenie się stóp podczas aktywności fizycznej najlepiej, by posiadały wkładki o właściwościach antybakteryjnych.

Warto postawić na sprawdzone marki, które od lat produkują obuwie dla biegaczy, np. Asics, Nike czy Reebok

Dobierz buty do biegania do własnych predyspozycji

Wybór butów do joggingu nie byłby trudnym zadaniem, gdyby nie częste przypadki wad stóp. Aby nie popełnić błędu przy zakupie obuwia sportowego, sprawdź, jak zachowuje się twoja stopa w biegu. Jeśli po wylądowaniu na pięcie, obraca się do wewnątrz i wykonuje ruch nawracania, jesteś pronatorem i potrzebujesz odpowiednich butów ze wstawkami stabilizującymi. Jeżeli twoje stopy supinują, czyli nie nawracają się w wystarczającym stopniu, ciężar ciała przenosi się głównie na ich zewnętrzne krawędzie. Odpowiednie będzie dla ciebie wtedy obuwie ze wzmocnioną amortyzacją, stworzone właśnie dla supinatorów. Z największym wyborem butów do joggingu spotkasz się oczywiście w kategorii obuwia neutralnego.

Pamiętaj również o tym, że buty, w których biegasz, powinny być nieco większe niż rozmiar twojej stopy. Warto zostawić jej nieco miejsca (ok. pół centymetra), by w trakcie joggingu nie ubijać palców.

Szeroką ofertę obuwia dla biegaczy i nie tylko znajdziesz w sklepie sportowym YesSport – Markowe buty sportowe.