Powstanie Warszawskie – biegacze pamiętają

obrazek_news

Powstanie Warszawskie – biegacze również pamiętają

Bieg jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Zobaczcie zdjęcia – te współczesne i te z 1944 roku.

Biegacze jako jedni z pierwszych rozpoczęli obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tysiące osób wzięło udział w XXIV Biegu Powstania Warszawskiego, aby uczcić pamięć walczących 70 lat temu.

Do wyboru były dwa dystanse: 10 lub 5 kilometrów. Kiedy bieg startował w 2005 roku udział w nim wzięło 159 osób. W tegorocznej edycji udział zadeklarowało ponad 10 tysięcy biegaczy! A wystartowali i tak tylko ci, którym dużo wcześniej udało się zdobyć pakiet startowy. Limit miejsc został wypełniony na dwa tygodnie przed startem.

Trasa prowadziła przez Stare Miasto, miejsce najtragiczniejszych walk powstańczych roku 1944. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” na całej trasie przygotowała rekonstrukcje historyczne przypominające o walkach Powstania Warszawskiego, a kibice dostali znicze, które utworzyły „łańcuch pamięci”.

Bieg jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Powstanie Warszawskie było wymierzone przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

Mimo, że tym razem to nie wyniki liczyły się najbardziej to poniżej znajdziecie je w komplecie.

Wyniki Biegu Powstania Warszawskiego 2014:

Kliknij po wyniki Biegu Powstania Warszawskiego

Powrót