Poznań upamiętnia Maraton

obrazek_news

Wiemy już, jakie historyczne wydarzenie będzie upamiętniać medal 11 Poznań Maratonu 2010. W tym roku organizatorzy biegu postanowili przychylić się do prośby Stowarzyszenia Międzynarodowych Maratonów i Biegów Długodystansowych i poświęcić jedną stronę medalu uhonorowaniu 2500 rocznicy bitwy pod Maratonem*.

Natomiast rewers tegorocznego medalu z Poznania nie zaskoczy tych, którzy w maratonie wzięli udział w roku ubiegłym – podobnie jak ostatnio, poza logo imprezy znajdzie się na nim miejsce na wygrawerowanie własnego nazwiska i czasu ukończenia biegu.

Organizatorzy zamieścili też na swojej stronie film promujący Poznań – miasto, w którym odbędzie się impreza. Polecamy nie tylko fanom maratonu, ale i stolicy Wielkopolski 🙂

* W 490 r p.n.e. pod Maratonem Grecy stoczyli zwycięską bitwę nad Persami. Jak mówi legenda, po zwycięskiej bitwie wysłano do Aten posłańca, by obwieścił zwycięstwo. Filippides dystans między Maratonem a Atenami pokonał biegnąc bez wytchnienia, a dotarłszy na miejsce ogłosił nowinę i zmarł z wycieńczenia. Chociaż odległość, jaką pokonał posłaniec w rzeczywistości wynosi 37 km, to bieg zwany Maratonem postanowiono zaokrąglić do dystansu 40 km, a od Igrzysk Olimpijskich w Londynie (1908r.) na prośbę królowej brytyjskiej do dystansu 42,195 km.