Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz więcej osób przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu sportowego. Bieganie to dyscyplina, która cieszy się największą popularnością. Sporą grupę uprawiających sporty stanowią osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu ze swoim psem oraz angażować go do różnego rodzaju aktywności fizycznych. Jak odpowiednio przygotować pupila do wzmożonego wysiłku, by zapewnić mu bezpieczeństwo i radość ze wspólnie spędzonych chwil?

Wiek i rasa psa

Na początek warto zastanowić się nad tym, do jakich treningów nadaje się ulubieniec. Im starszy pies, tym mniejszy dystans będzie mógł pokonać, dlatego 10-letni czworonóg z pewnością nie da sobie rady np. podczas maratonu. Znaczenie ma tutaj również rasa – mniejszym psom łatwiej jest znieść wysiłek podczas dłuższego biegu niż czworonogom o pokaźniejszych rozmiarach. Na dłuższych dystansach biegowych dobrze będą się czuć więc kundelki, beagle oraz husky. Dla masywniejszych zwierząt odpowiednie będą treningi maksymalnie kilkukilometrowe (np. 3 lub 4 w zależności od masy, wieku czy rasy). Psy, podobnie jak ludzie, cierpią również na różne choroby, np. schorzenia układu kostnego, więc przed rozpoczęciem treningów warto sprawdzić, czy będą one w zupełności dla pupila bezpieczne.

Pokarm i nawodnienie czworonoga

Aby pies mógł bez problemu pokonywać różne dystanse, powinien dostawać wartościowy pokarm. To dzięki niemu będzie pełen energii i siły. Dobrym rozwiązaniem są więc pożywne karmy marki Acana, które dostępne są w dobrych sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Acana/75. Są bogate w łatwo przyswajalne białko zwierzęce oraz zapewniają czworonogom odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych. Po każdym treningu pies musi obowiązkowo dostać dużą miskę z wodą, a przy dłuższych trasach i wyższej temperaturze warto zabrać ze sobą butelkę, by od czasu do czasu móc dać napić się zwierzęciu.

Trasa i częstotliwość treningów

Nie bez znaczenia jest również to, na jakim terenie będzie biegać psiak. Jedne czworonogi czują się świetnie tam, gdzie mokro i błotnisto, ale innym może to nie pasować, dlatego najpierw warto sprawdzić trasę. Górzyste tereny to wyzwanie dla niejednej osoby, więc psu na pewno nie będzie łatwo. W tym przypadku kluczem jest dobre przygotowanie – sprawi ono, że pupil będzie mógł towarzyszyć opiekunowi nawet przy zdobywaniu większych szczytów. Istotne jest też planowanie treningów – pies musi dostać odpowiedni czas na regenerację i wypoczynek. Także intensywność wysiłku jest ważna, ponieważ niektóre psy potrzebują pokonać większe dystanse, by móc się wyszaleć. A po zakończonym biegu nie wolno zapominać o dokładnym „przeglądzie”. Należy dobrze i szczegółowo sprawdzić całą skórę zwierzęcia (zwłaszcza na łapach i za uszami) i ocenić czy czasem nie zagnieździł się na niej kleszcz lub inny pasożyt!