Psuedoizotoniki: jakich napojów unikać?

obrazek_news

 

STOP! Pomyśl co pijesz. Po jakie napoje sięgacie? Półki sklepowe uginają się pod „napojami dla sportowców”. W 4 RUN przeanalizowaliśmy ich skład i wyniki są zatrważające. Kupiliśmy 5 najpopularniejszych produktów na rynku.

Badania wykazały, że utrata 5% płynów w odniesieniu do masy ciała, powoduje spadek wydajności aż o 30%! Niestety czysta woda nie zawsze wystarcza do prawidłowego nawodnienia intensywnie pracującego organizmu, ale rynek znalazł i na to sposób: napojem starożytnych bogów był nektar, nektarem sportowców stał się  izotonik. Czym właściwie jest owy nektar i czy aby na pewno każdy producent spełnia stawiane przed nim wymagania? Poniżej trochę nauki a następnie analiza najpopularniejszych napojów na rynku – od Powerade’a po Isostara.

Zacznijmy od początku…

Napoje izotoniczne zostały stworzone  z myślą o szczególnych potrzebach sportowców, gdyż zapobiegają zaburzeniom stabilności homeostazy organizmu (wyrównują poziom wody i elektrolitów, które tracimy wraz z potem; zawierają w sobie witaminy i sole mineralne, a w niewielkim stopniu także węglowodany spalane podczas wysiłku fizycznego).

Nic więc dziwnego, że w niemalże każdym sklepie zastajemy półki zapchane butelkami z kolorowymi etykietami tych „najlepszych” przyjaciół sportowców. Rynek rządzi się  swoimi prawami i tego nie sposób zmienić, ale nie dajmy się oszołomić reklamom – zazwyczaj ten, kto najgłośniej krzyczy ma najmniej  do powiedzenia. A w przełożeniu na nasz biegowo-izotonikowy slang – ten izotonik, o którym jest najgłośniej, niekoniecznie dodaje nam najwięcej mocy…

Rynek PRAWDZIWYCH izotoników (ALE, Torq) jest na tyle duży, że wystrzegajcie się sięgania po kolorowane napoje, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Unia Europejska reguluje:

Nie jest tak, że na rynek możemy wprowadzić swój napój i nazwać go izotonikiem, o nie.

Europejska Komisja ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów przedstawiła następujące wytyczne napojów, które można uznać za izotoniczne:

1)   osmolalność napoju musi zawierać się w przedziale 270 – 330 mOsm/kg

2)   kaloryczność napoju ma wynosić od 80 kcal/1000 ml do 350 kcal/1000 ml

3)   minimum 75% energii musi być dostarczone z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym

4)   ma zawierać od 460 mg/l do 1150 mg/l sodu

Kupiliśmy 5 najpopularniejszych produktów na rynku. Poniżej przegląd (pseudo?)izotoników. Najpierw skład, plusy i minusy, później analiza:

1.                POWERADE

Skład:

woda, dekstroza, maltodekstryna, regulatory kwasowości:, – kwas cytrynowy, – cytrynian sodu, – cytrynian potasu, aromaty, stabilizatory:, – guma arabska, – ester glicerolu i żywicy roślinnej, substancje słodzące:, – aspartam, – acesulfam-K, barwnik:, – błękit brylantowy FCF, zawiera źródło fenyloalaniny

·        deklarowana osmolalność wynosi 280 mOsm/kg

+ zawartość sodu – 500 mg/l

+ zawiera potas, wapń i magnez

+ zawiera źródło fenyloalaniny

– niskokaloryczny

– zawiera sztuczne słodziki i barwniki

– nie zawiera żadnych witamin

2.             4 MOVE

 

Skład:

woda, cukier, glukoza, maltodekstryna, regulatory kwasowości:kwas cytrynowy, cytrynian sodu i cytrynian potasu, mleczan wapnia, węglan magnezu, aromat, skrobia modyfikowana, substancje konserwujące: benzoesan sodu, sorbinian potasu, substancja słodząca (naturalnego pochodzenia): glikozydy stewiolowe, witaminy: niacyna, kwas pantenonowy, witamina B6, barwniki: barwniki: tartrazyna, błękit brylantowy

·        deklarowana osmolalność – 286 mOsm/kg

+ zawartość sodu – 500 mg/l

+ jedyny izotonik naturalnie słodzony stewią

+ zawiera witaminy: B3, B5 i B6

– stosunkowo niska kaloryczność

– zawiera konserwanty, aromaty

3.              OSHEE

Skład:

woda, glukoza, maltodekstryna, regulatory kwasowości- kwas cytrynowy, cytrynian sodu, cytrynian potasu, stabilizatory- guma arabska, estry glicerolu i żywicy roślinnej, aromat: substancje słodzące- acesulfamK, aspartam,substancje wzbogacające: witaminy- niacyna, kwas pantotenowy, biotyna, witamina E, witamina B6, substancje konserwujące: E202, E211

·        osmolalność 290 mOsm/kg

+ wysoka zawartość sodu – 800 mg/litr

+ zawiera w sobie 5 witamin: B3, B5, B6, E, H

+ obecność potasu

– zawiera konserwanty chemiczne i sztuczne substancje słodzące

– stosunkowo niska wartość energetyczna

– brak magnezu i wapnia

4.            GATORADE

Skład:

woda, syrop glukozowo-fruktozowy, sacharoza, kwas: kwas cytrynowy, elektrolity: (chlorek sodu, cytrynian sodu, cytrynian potasu, węglan magnezu), aromaty, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, emulgatory:(guma arabska, ester glicerolu żywicy roślinnej), barwnik: beta karoten

·        – brak deklarowanej osmolalności

+ zawartość sodu – 500 mg/l

+ stosunkowo wysoka kaloryczność

+ brak konserwantów i sztucznych słodzików

+ zawiera potas, chlorki i magnez

– nie zawiera żadnych witamin

5.            ISOSTAR

Skład:

woda, cukier, syrop glukozowy, kwasy: kwas cytrynowy, cytrynian sodu, naturalny aromat pomarańczowy i inne naturalne aromaty, maltodekstryna, fosforan wapnia, węglan magnezu, chlorek sodu, chlorek potasu, stabilizatory: E414, E445, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, barwnik: beta-karoten

·        – brak deklarowanej osmolalności

+ zawartość sodu – 700 mg/l

+ wysoka wartość energetyczna

+ zawiera witaminę B1

+ brak sztucznych składników

+ zawiera potas, magnez, wapń

Jak widać, izotonik izotonikowi nie równy. Krótka analiza etykiet pozwala na wyciągnięcie szeregu wniosków, które potwierdzają a częściej zaprzeczają zgodności opisów producenta z jakością dystrybuowanego przez niego produktu. Zatem… jaki jest rezultat mojego przeglądu?

Zwycięzcą plebiscytu na najlepszy pseudoizotonik jest POWERADE! Zaskoczony? Koncern Coca-Cola, który jest producentem „zwycięskiego napoju izotonicznego”, inwestuje niemało w reklamę i widać tego efekty. Sięgamy po to, co jest najłatwiej dostępne, a jakość? Najczęściej nie idzie to ze sobą w parze.

Mimo iż Powerade spełnia europejskie standardy, by móc określać go mianem napoju izotonicznego, to na pewno nie jest on wystarczająco wartościowy, by korzystali z niego sportowcy. Sport to zdrowie, a konserwanty? No właśnie – im podziękujemy. Nie tyczy się to tylko tej konkretnej marki – ale wszystkich napojów udających ten najpopularniejszy na rynku napój.

Teraz druga strona medalu:

A raczej druga strona przeglądu pseudoizotoników, czyli… nic innego jak przegląd izotoników. Ten plebiscyt bezkonkurencyjnie wygrywa popularny ISOSTAR. Nie zawiera w sobie żadnych sztucznych składników, a posiada to, co najistotniejsze – dużo kalorii, które dostarczają energii, jony magnezu, potasu, wapnia i sodu zapewniające odpowiednie nawodnienie, a także witaminę B1, która przyspiesza regenerację. Z pewnością dziś to Isostar byłby napojem olimpijskich bogów!

Sięgaj po prawdziwe IZOTONIKI! 

Napoi izotonicznych nie trzeba unikać, ale sięgać po nie trzeba z głową. Chwila zastanowienia nic nie kosztuje, a może wpłynąć na nasz sportowy sukces. Po co tracić czas na pomyłki, kiedy dobre rozwiązania są tuż o krok? Biegnijmy do celu świadomie! Rynek PRAWDZIWYCH izotoników (ALE, Torq) jest na tyle duży, że wystrzegajcie się sięgania po kolorowane napoje, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Tutaj przeglądamy rynek wartościowych energetyków

ALE: kliknij

TORQ: KLIKNIJ

Magdalena Cybula, Redaktor 4 RUN

  • paulinna

    A czy takie izotoniki jak np te https://www.pbc24.pl/product-pol-2944-Iso-Plus-1505g.html są dobre? Czy to też są pseudoizotoniki i raczej nie zaleca się ich stosowania. To jakie są najlepsze i przy okazji cenowo dostępne dla każdego?

  • brednie

    Niestety błędnie utarło się, że izotonik to produkt, który musi zawierać cukier. A tak naprawdę teoria napoju izotonicznego polega na niższym napięciu powierzchniowym cząsteczek produktu niż w błonach komórkowych co w praktyce zwiększa zdolność nawodnienia organizmu. Są dostępne w 100 procentach naturalne wody izotoniczne.