Przekazuję jak w bezpieczny sposób osiągnąć mistrzostwo każdego dnia: wicemistrz Polski w Maratonie.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu bardzo pozytywnie wpływają nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie. Z tego też powodu warto, gdy tylko jest to możliwe, korzystać z siłowni zewnętrznych. Co warto podkreślić, maszyny dostępne w takich miejscach dają możliwość pracy praktycznie nad każdą partią ciała.

Maszyny treningowe
Urządzenia znajdujące się w siłowniach plenerowych są bardzo uniwersalne i bezpieczne. W większości przypadków wykorzystują one masę ciała ćwiczącego. Dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno osoby bardziej jak i mniej zaawansowane w tego rodzaju aktywnościach. Należy jednak przy tym pamiętać by w czasie ćwiczeń przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Zestaw urządzeń treningowych w przypadku każdej siłowni zewnętrznej jest trochę inny. Poniżej postaramy się opisać najbardziej popularne maszyny.

Orbitrek – wzmacnia głównie mięśnie dolnej części ciała jednak zmusza też do pracy mięśnie ramion i barków. Trening na orbitreku zalecany jest osobom z dolegliwościami stawowymi.

Twister – wzmacnia przede wszystkim mięśnie pleców i brzucha. Daje też możliwość poprawy koordynacji.

Wioślarz – pozwala pracować nad mięśniami nóg, ramion oraz pleców.

Wyciąg górny – pozwala wykonywać ćwiczenia na biceps, ramiona oraz górną partię pleców.

Zalety korzystania z siłowni zewnętrznych
Trening na świeżym powietrzu jest doskonałą alternatywą dla ćwiczeń w domu. Każdy, kto trenuje we własnym mieszkaniu wie jak trudno się do takich ćwiczeń zmotywować. Dużo łatwiej zmusić się do wysiłku ćwicząc na dworze.

Trening na świeżym powietrzu w pogodny dzień jest o wiele przyjemniejszy od treningu w klasycznej siłowni lub sali fitness. Sprzyja też lepszemu dotlenieniu organizmu oraz wytwarzaniu witaminy D. Ćwiczenia tego typu są szczególnie zalecane osobom pracującym w zamkniętych pomieszczeniach na przykład pracownikom biurowym.

Niewątpliwą zaletą korzystania z zewnętrznych siłowni jest również to, że są one całkowicie bezpłatne. Aby móc trenować w standardowej siłowni należy wykupić karnet, który nie jest tani. Nie każdego stać na taki wydatek.

Jak korzystać z siłowni zewnętrznej?
Korzystanie z siłowni zewnętrznej jest proste. Na każdym urządzeniu powinna znajdować się instrukcja obsługi. Aby ćwiczyć w sposób bezpieczny i efektywny wystarczy stosować się do umieszczonych tam wskazówek.

Warto też pamiętać o wykonaniu rozgrzewki przed każdym treningiem. Rozgrzane mięśnie i stawy są bardziej elastyczne a przez to mniej podatne na wszelkiego typu urazy.