Przekazuję jak w bezpieczny sposób osiągnąć mistrzostwo każdego dnia: wicemistrz Polski w Maratonie.

Urazy zdarzają się każdemu. Są nieodłącznym elementem życia sportowców i amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu. Czy zastanawiałeś się kiedyś czym różni się skręcenie od zwichnięcia? Jak ma się do tego podwichnięcie lub stłuczenie? I w końcu jak można sobie pomóc w przypadku doznania urazu?

Czym jest skręcenie stawu?

Skręcenie polega na chwilowym wykonaniu ruchu przekraczającego fizjologiczny zakresu ruchu w danym stawie. Skręceniu towarzyszy naruszenie struktury i uszkodzenie tkanek miękkich budujących staw. Objawami takiego urazu jest ból, narastający obrzęk, powstanie siniaków i ograniczeniem ruchomości w stawie.

Czym jest zwichnięcie stawu?

Zwichnięcie to zmiana anatomicznego położenia powierzchni stawowych poszczególnych kości, czyli przemieszczenie względem siebie struktur kostnych, które normalnie do siebie przylegają. Urazowi towarzyszy naruszenie torebki stawowej i innych elementów budujących staw. Zwichnięcie objawia się bólem, obrzękiem, niestabilnością, a czasem widoczną deformacją kończyny.

Czym różni się podwichnięcie od zwichnięcia?

Podwichnięcie to łagodniejsza forma zwichnięcia. Nie następuje całkowita utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi, a tylko częściowa zmiana ich położenia względem siebie. Dolegliwości związane z podwichnięciem są podobne do tych spowodowanych zwichnięciem.

Czym jest stłuczenie?

Stłuczenie to uszkodzenie wewnętrznej struktury tkanki obejmujące naruszenie budowy komórek, włókien międzykomórkowych, naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. W przypadku stłuczenia nie dochodzi do przemieszczenia struktur kostnych względem siebie, jednak dolegliwości mogą być równie silne jak przy opisywanych wcześniej urazach. Zaliczamy do nich tkliwość, ból, obrzęk oraz obecność siników.

Pierwsza pomoc przy urazie

Aby nie pogłębiać zmian powstałych na skutek urazu należy unieruchomić uszkodzoną kończynę. Zapobieganie obrzękom polega z kolei na chłodzeniu zmienionej okolicy np. za pomocą zimnych okładów. Nigdy jednak nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry, gdyż może to skutkować odmrożeniem. Warto zastosować specjalne żelowe okłady lub zwykły lód zawinięty w ręcznik lub szmatkę. Niska temperatura zmniejsza także odczucie bólu. Drugą strategią zapobiegania obrzękom jest uniesienie kończyny ponad poziom ciała. W takiej pozycji siła grawitacji ułatwia odprowadzanie krwi żylnej i chłonki z przekrwionej, uszkodzonej okolicy. Dolegliwości bólowe związane z urazem można zwalczać za pomocą doustnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak deksketoprofen w granulacie do sporządzania roztworu. Działa szybko i można go wypić niezależnie od posiłku.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Niestety bez badania fizykalnego wykonanego przez lekarza oraz badaniom obrazowym nie da się w 100% postawić rozpoznania. Dlatego w przypadku gdy dolegliwości są silne, metody opisane powyżej nie przynoszą ulgi, obserwujemy zniekształcenie kończyny lub wyraźne ograniczenie ruchomości w stawie, nie wahajmy się i udajmy się do specjalisty. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne lub unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym.