Skręcenie czy zwichnięcie?

obrazek_news

Zima to trudny czas dla biegacza. Zwłaszcza początkującego. Krótkie dni, ograniczone możliwości bezpiecznego poruszania się, zmienne i często niekorzystne warunki atmosferyczne to tylko część problemów, z którymi muszą zmierzyć się sympatycy biegania. Wiele problemów może spowodować śliska nawierzchnia – błoto, lód czy ubity śnieg. Czasem chwila nieuwagi wystarczy by doszło do poważnej w skutkach kontuzji…

Skręcenia stawu skokowego

Przyczyny

Może je spowodować poruszanie się po nierównym podłożu, poślizgnięcie się lub też używanie obuwia ze startym bieżnikiem w sytuacji, gdy jest ślisko.

Objawy

Pierwszym objawem jest najczęściej ostry ból. Najczęściej towarzyszy temu krwawy wylew, niestabilność stawowa oraz brak możliwości obciążania stopy.

Postępowanie

Zależy od stopnia skręcenia. Wyróżniamy ich trzy w zależności od stopnia uszkodzenia stawów:

Skręcenie pierwszego stopnia – zaleca się chłodzenie, leki objawowe oraz opatrunek do momentu ustąpienia obrzęku. Wskazane są również zabiegi takie jak drenaż limfatyczny czy masaż wirowy.

Skręcenia drugiego stopnia – ponieważ wiążą się z częściowym uszkodzeniem więzadeł, już od początku wskazane jest założenie gipsu lub ortezy, który unieruchomi staw na około dwa tygodnie. Po tym czasie wskazane jest kontrola, Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, po którym wskazane jest indywidualnie dopasowana fizjoterapia: laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, kąpiele wirowe. Warto pracować również nad propriocepcją („czuciem głębokim”), aby w przyszłości stopy lepiej reagowały na zmianę podłoża.

Skręcenia trzeciego stopnia – mówimy o nich, gdy dojdzie do całkowitego rozerwania więzadeł stawu skokowego. W tym wypadku gips będziemy musieli nosić przez co najmniej 4 tygodnie. Po jego zdjęciu konieczna jest ocena stanu uszkodzonych struktur oraz ochrona stawu (na przykład za pomocą tapingu) jeszcze przez kolejnych kilka tygodni.

Czas powrotu do aktywności

Niestety, nie da się następnego dnia wskoczyć w biegowe buty i ruszyć na trasę. Potrzebujesz na to:

– jako rekonwalescent po urazie pierwszego stopnia – około 10 dni.

– jako rekonwalescent po urazie drugiego stopnia – około miesiąca.

– jako rekonwalescent po urazie trzeciego stopnia – dwa miesiące lub więcej.

Nie zawsze wystarczy leczenie w domu – w przypadku poważnych skręceń oraz zwichnięć konieczna jest interwencja lekarza

A może to już zwichnięcie?

Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić bez konsultacji z lekarzem. A z tą nie należy czekać, gdyżniefachowe postępowanie w przypadku zwichnięcia może doprowadzić do poważnych powikłań, z trwałym kalectwem włącznie.

O zwichnięciu mówimy, gdy tworzące staw kości przestają się ze sobą stykać. Uszkodzeniu nierzadko ulegają też dodatkowo okoliczne ścięgna i więzadła, może także dojść do złamania kości w obrębie danego stawu.

Przyczyny: podobnie jak przy skręceniu mogą to być między innymi – poruszanie się po nierównym podłożu, poślizgnięcie się, używanie obuwia ze startym bieżnikiem. Może być też konsekwencją pominięcia lub nieprawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki.

Czy wiesz, że…

            Wśród biegaczy na zwichnięcia najbardziej narażone są stawy w obrębie kostki i kolana.

Objawy: Objawy są podobne jak przy skręceniu, jednak dodatkowo występować może zniekształcenie obrysów stawu oraz brak ruchów czynnych. Osoba, która doznała zwichnięcia, odczuwa bardzo silny ból.

Postępowanie: W przypadku zwichnięć konieczna jest pomoc lekarska. Jednak do czasu znalezienia się pod fachową opieką, należy unieruchomić staw oraz – aby zmniejszyć ból – zastosować zimny okład. Można do tego celu wykorzystać na przykład lód, lepiej jednak nie stosować go bezpośrednio na skórę, a uprzednio owinąć w kawałek materiału.

Czasami – w przypadku bardzo rozległych urazów, zerwania ścięgien, złamań, niezbędne okazuje się leczenie operacyjne.

W przebiegu rekonwalescencji zaleca się:

– w przypadku bólu – elektrostymulację TENS 

– masaże – w celu redukcji napięcia mięśniowego

– ćwiczenia poprawiające stabilność oraz wzrost siły i masy mięśni (zwłaszcza gdy kończyna jest przez długi czas unieruchomiona)

TENS może wspomóc terapię po zwichnięciach

Niestety czasami może okazać się, że uszkodzony staw nie jest już tak sprawny jak kiedyś. Dlatego tak ważne są działania zapobiegające zwichnięciom i skręceniom. Nie da się oczywiście wyeliminować wszystkich czynników ryzyka, jednak warto mieć ich świadomość i im przeciwdziałać.

Czy wiesz, że…

            Osoby biegające regularnie wzmacniają mięśnie, które w sytuacji zagrożenia, mogą uratować twój staw przed urazem.

konsultacja: dr Piotr Wilkosz, fizjoterapeuta z Piły

info i foto: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,13307951,Zwichniecie_stawu_skokowego.html,http://www.sciaga.pl/tekst/35258-36-skrecenia_zwichniecia_objawy_i_i_pomoc, http://pierwsza-pomoc.wieszjak.pl/urazy-i-zlamania/288065,2,Zwichniecie-gdy-staw-wola-o-pomoc.html, http://www.lienkabothaandpartners.co.za/wp-content/uploads/2012/12/ankle-sprain.jpg

Powrót