„Słabszy występ to okazja do refleksji” – szybki wywiad z Markiem Jaroszewskim

obrazek_news

W odbywających się w niedzielę, 11 grudnia Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych zawodnik klubu 4Run Team Piła – Bartosz Kowalczyk zajął pięćdziesiąte miejsce. Czy należy uznać to porażkę młodego lekkoatlety, czy jednak przyjąć, że sam udział był już sukcesem? Pytamy o to jego trenera – Marka Jaroszewskiego.

4Run: Z jakimi celami jechał Bartek na Mistrzostwa Europy?

Marek Jaroszewski: Plany były oczywiście ambitne, Bartek miał walczyć o jak najlepsze miejsce, na jakie było go stać w tym momencie przygotowań do właściwej części sezonu. Inną kwestią jest to, że kiedy wylatywał do Słowenii wiedzieliśmy, iż nie jest w najlepszej formie. Cykl przygotowań zakłócił pobyt na obozie w Szklarskiej Porębie, który wytrącił go z właściwego rytmu.

4Run: Czuliście więc, że do walki o medale trudno będzie się włączyć?

MJ: Raczej tak, choć oczywiście nie poddaliśmy się złym myślom. Podczas mojej dotychczasowej pracy z Bartkiem zauważyłem, że jest on dobry przede wszystkim na krótszych i mniej wymagających siłowo dystansach. Tu trudno mu dorównać. Jeśli zaś chodzi o dystans, jaki miał do pokonania Bartek na mistrzostwach, to po pierwsze jest to trasa wymagająca przygotowania w zasadzie pod kątem 10 kilometrów, a ponadto trudna technicznie. Bartek zawsze na przełajach radził sobie dobrze, ale zazwyczaj, były one krótsze. Nie załamujemy jednak rąk. Słabszy występ jest dobrą okazją do refleksji nad tym, czego podczas przygotowań zabrakło, co można poprawić.

4Run: Jakie są najbliższe plany sportowe Bartka?

MJ: Teraz trochę zasłużonego odpoczynku. Później zaś ciężka praca. Nie ukrywamy, że będziemy starać się o olimpijskie minimum na dystansie 1500 metrów. Służyć temu będzie odpowiednio ułożony cykl treningowy, uwzględniający między innymi wyjazd do RPA. 

4Run: Życzymy zatem powodzenia!

MJ: Dzięki, pozdrawiam!

Więcej:

KRAJOBRAZ PO VELENJE – wyniki >>

foto: http://www.siol.net/data/fotogalerije/sportal/2011/12/ep_kros_velenje.aspx

Powrót