Witajcie, cała biegająca społeczności. Od 2008 r. jestem pozytywnie zakręconym biegaczem amatorem a od przeszło 6 lat również emerytem. Bieganie...

Czy każdy z nas jest atletą? Wg doktora Maffetona, autora artykułu na temat „superfoods” czyli „super jedzenia” owszem tak. Bez względu na to, czy starasz się zrzucić wagę czy trenujesz aby podnieść swoją kondycję czy też osiągnąć sukces w zawodach Twój organizm potrzebuje energii. Energia ta pochodzi od tego co jesz a Twój stół w jadalni staje się również stołem treningowym.

image

Superfoods

Na świecie od kilku już lat popularne jest określenie niektórego jedzenia jako „superfoods”. U nas też coraz częściej można usłyszeć lub przeczytać o nim, staje się w kuchni coraz bardziej popularne. Zawiera ono w porównaniu do jedzenia „nie super” stanowczo więcej wartości odżywczych przydatnych dla naszego organizmu. Przez to, jedzenie tych produktów jest szczególnie pożądane przez osoby preferujące aktywny styl życia, o zwiększonym wysiłku fizycznym a tym samym większym zapotrzebowaniu na energię.

W zasadzie, każdy naturalny nieprzetworzony produkt ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Żywność taka zawiera mniej chemicznych dodatków, poza dodatkami serwowanymi przez dzisiejsze środowisko w postaci np. metali ciężkich, niż mimo wszystko żywność wysoko przetworzona, gotowa do jedzenia. Szczególnym zainteresowaniem powinny cieszyć się produkty hodowane naturalnie, bez dodatków jakiejkolwiek chemii, a są jeszcze hodowcy warzyw i owoców, którzy stronią od jej użycia.

image
Oczywiście, unikanie jedzenia „śmieciowego”, jeśli naszym celem treningowym jest uzyskanie optymalnej formy, powinno być jednym z naszych priorytetów. Na równi z tym w jaki sposób trenujemy powinno być postawione to co jemy. Czasy kiedy straszenie miażdżycą, która rozwijała się dzięki spożywaniu dużych ilości jajek czy produktów tłustych już chyba bezpowrotnie minęły i dziś już coraz więcej przedstawicieli środowisk lekarskich i dietetyków wręcz zachęca do ich spożywania.

Poniżej za Philem Maffetonem, przedstawiam pięć produktów, których regularne spożywanie, nawet każdego dnia, może znacząco przyczynić się do Waszej formy i wytrenowania, lepszego samopoczucia a przede wszystkim zdrowia:

image
* Wołowina – ta najlepsza pochodzi od bydła karmionego tylko trawą, przyrządzana na sposób krwisty lub średnio usmażony, wysoka temperatura niszczy bowiem kwas glutaminowy, który stanowi paliwo dla jelita. Pomaga absorbować inne składniki pożywienia a tym samym pozwala na wchłanianie witamin i minerałów wraz z nim dostarczanych. Ponadto, zawiera najłatwiej przyswajalną przez nas formę żelaza, które jest niezbędne dla dobrego funkcjonowania naszych czerwonych ciałek krwi oraz mięśni.
* Warzywa liściaste – najlepsze to szpinak, jarmuż, sałata, liście czerwonych buraków i mniszka lekarskiego. Zawierają one mnóstwo składników odżywczych a w nich między innymi kwas foliowy, który wspomaga nasze czerwone krwinki w „napowietrzaniu” naszego organizmu a szczególnie poddanych w czasie treningu wysiłkowi mięśni. Kwas taki znajdziecie prawie w każdym dostępnym suplemencie diety z tym, że trzeba mieć na uwadze fakt, że to będzie produkt syntetyczny o dużo mniejszej efektywności a dodatkowo syntetyczne składniki mogą być groźne dla zdrowia, dla tych uczulonych na nie.

image
* Żółtka jajek – bardzo zdrowe są również całe jajka ale ich żółtka to prawdziwy skarbiec i magazyn niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Zawierają duże ilości, jak żaden inny produkt, naturalnie występującej choliny, która jest niezbędna naszemu ciału w zwalczaniu wszelkiego rodzaju stresu. Zawierają też łatwo przyswajalną witaminę A, w przeciwieństwie do produktów roślinnych, których beta karoten musi być dopiero przetworzony na witaminę A, ale niestety ludzkie ciało mało efektywnie radzi sobie z tą konwersją.
* Olej kokosowy – zawarte w nim trójglicerydy są nieodzownym składnikiem dającym naszemu ciału dodatkowej energii. Można go stosować do smażenia potraw w kuchni jak i jako dodatku do tzw. „bulletproof” kawy (składniki: kawa, masło, olej kokosowy)

Olej kokosowy właściwości

Jak go stosować? Zapoznajcie się z wpisem, który wyjaśni jakie są właściwości oleju kokosowego: klik

image
* Jagody – ćwiczenia o dużej intensywności mogą powodować stres oksydacyjny, który będzie wpływał na długość czasu niezbędnego do regeneracji po wysiłku oraz niestety przyspiesza starzenie naszego organizmu. Dlatego też potrzebujemy tzw. antyoksydantów inaczej zwanych przeciwutleniaczami, z tym, że tych naturalnych a nie sztucznych. Tutaj z pomocą przychodzą nasze leśne jagody, najlepsze naturalne źródło tych składników odżywczych. Pół kubka dziennie, nieważne świeżych czy mrożonych owoców znacznie przyczyni się do złagodzenia skutków stresu. Również szpinak i inne warzywa a nawet wołowina, zawierają, z tym, że w mniejszej ilości podobne składniki.

Jeśli zależy Ci również na dostarczaniu, obciążanemu dodatkowymi ćwiczeniami organizmowi, produktów odżywczych bogatych w witaminy i minerały wspomagające jego regeneracje to zawsze możesz spróbować coś zmienić w swojej diecie.

Wybór należy do Ciebie!