Biegam od stycznia 2015 roku - nieprzerwanie i z ogromnym zacięciem. Jestem absolutną optymistką i przez swoją pasję do życia...

Wszystko co musisz wiedzieć o światowej ikonie biegania

In this Sunday, July 12, 2015 photo released by the Brooks Running Company, Scott Jurek, of Boulder, Colo., climbs to the summit of Mount Katahdin near Millinocket, Maine, before completing the Appalachian Trail in what he claims is record time. Jurek, winner of several ultramarathon races, began at Springer Mountain in northern Georgia on May 27. (Luis Escobar/Brooks Running Company via AP)

Jeśli jesteś biegaczem na pewno słyszałeś o książce „Jedz i biegaj” oraz jej autorze Scottcie Jurku. Jeśli go nie znasz to warto abyś poznał. Chociaż poprzez ten tekst. Jego książka pokaże Ci jak ważne jest poświęcenie się pasji i samemu sobie. Po to, aby dać 100% siebie innym ludziom bez żadnego interesu z tyłu głowy. Ot tak, dla szczerej radości – własnej i innych ludzi. Dlaczego? Bo warto być dobrym i spełnionym człowiekiem.

Scott Jurek, amerykański ultramaratończyk z polskimi korzeniami.

Scott Jurek biografia i wyniki (6)

Biega po 50, 80, 100, a nawet 200 kilometrów. Po 10, 15, a nawet 24 godziny. Uważasz, że to niemożliwe? To czytaj dalej.

Wszystkie rekordy Scotta Jurka

Scott Jurek biografia i wyniki (7)

7 razy z rzędu wygrał Western States Endurance Run w latach 1999-2005. 3 razy z rzędu wygrał bieg z Aten do Sparty (Spartathlon – 245km). Wygrał także Hardrock 100 oraz Badwater 135. Pobił rekord czasu pokonania Szlaku Appalachów, czyli ponad 3540 kilometrów po wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zajęło mu to 46 dni, 8 godzin, 7 minut. I uważa, że ten wynik jest dla niego arcydziełem własnej kariery biegowej. I chyba nie ma osoby, która by mu w tej kwestii nie przyznała racji.

Biegowy twardziel nie jada mięsa?

Scott Jurek biografia i wyniki (3)

Znowu Was zaskozę. Jurek od 1999 roku jest weganinem. Tak, nie je mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Biega setki, tysiące kilometrów. Tak, jest zdrowy i ma siłę na trasie. Zrezygnował z jedzenia mięsa, ponieważ doszedł do wniosku, że wszelkie choroby i dolegliwości zdrowotne są spowodowane właśnie nieprawidłowym odżywianiem. Najmocniej uświadomiła mu to choroba matki, która cierpiała na stwardnienie rozsiane, które systematycznie zabierało jej sprawność fizyczną i psychiczną.

Ikona ultramaratonów

Scott Jurek biografia i wyniki (4)

Ten górski waria, od biegania jeszcze bardziej kocha innych ludzi. Jest otwartym i tryskającym optymizmem człowiekiem, który po swojej walce na trasie, wykończony czeka na mecie na resztę zawodników. Bijąc brawo, zagrzewając ich do walki, podając wodę, klepiąc po plecach i uśmiechając się serdecznie. Chce, aby inni ludzie pokochali bieganie: jeszcze mocniej niż on sam. Jest bezinteresownym „fajterem” kochającym długie, górskie ścieżki. I to pomimo tego, że jest już na zasłużonej, sportowej emeryturze.

Książka bestseller „Jedz i biegaj”

Scott Jurek biografia i wyniki (2)

Czas na kilka słów o bestsellerze 43-latka „Jedz i biegaj”. Nie jest to sztampowy opis treningów krok po kroku. Nie znajdziecie tam przepisu na sukces. Nie znajdziecie tam banalnych i stale powtarzanych przez biegaczy optymistycznych fraz. To książka, która powinna znaleźć się na półce każdego człowieka: biegacza i kanapowca.

To historia życia zwykłego człowieka, który postanowił pewnego dnia zacząć biegać. Znajdziecie w niej wszystko czego się NIE spodziewacie. Poznacie Jurka od strony, której nie mieliście nadziei poznać. Scott odsłoni wam rąbek swojego trudnego dzieciństwa, dorastania. Czy pierwszego małżeństwa przez rozpad, którego chciał przestać biegać. I o jego miłości życia, czyli Jenny Uehisa, z którą lada moment (2016) będzie miał dziecko.

Kim jest?

Scott, z wykształcenia fizjoterapeuta, pokaże wam, że bieganie to na ostatnim miejscu po prostu sport. Bieganie to przede wszystkim odkrywanie samego siebie, potężna dawka wiedzy, nauka o marzeniach, poświęceniu. To ciężka praca, wyzwania, wzloty i upadki. Nie tylko na trasie.

Ten ekstremalny biegacz upewni was w przekonaniu, jak ważne w bieganiu jest zdrowe i rozsądne jedzenie. Po każdym rozdziale podzieli się także wegańskim przepisem. Bo dla biegacza przecież najważniejsze jest paliwo.

Po przeczytaniu książki „Jedz i biegaj” będziecie już pewni, że pasja czyni nas lepszymi ludźmi; że wyznaczenie sobie celu i ciężka praca nad jego osiągnięciem to prosta droga do sukcesu.

Profesjonalne bieganie a życie rodzinne

Scott Jurek biografia i wyniki (1)

Scott Jurek to profesjonalny biegacz, który założył rodzinę. Czy solidne, regularne treningi biegacza i wzorowe życie rodzinne jest możliwe? Te dwie sprawy potrzebują pełnego poświęcenia siebie i swojego czasu, aby idealnie współgrały. Jurek udowadnia, że można być dobrym biegaczem w domu i dla domu.

Przecież wszystko nie może kręcić się tylko wokół biegania.

Bieganie rano, po południu, wieczorem i w nocy. Nie idę gdzieś, bo trening, nie zjem tego, bo dieta. Nie, bo muszę pobiegać. Nie, nie, nie. Jasne, poświęcenie się czemuś to przemiana, jednak można poświęcić się i bieganiu i rodzinie. To możliwe, tylko musisz ustalić swoje sztywne reguły gry. Pewien system, który będzie funkcjonował w twoim życiu, twojej rodzinie. Scott mocno to akcentuje.

Zaangażuj rodzinę w sport

Scott Jurek biografia i wyniki (5)

Jurek wie, że po prostu warto zaangażować rodzinę w to, co się kocha robić. Podzielić się z nimi swoją pasją. Zostawić rodzinie pewną przestrzeń, brać od nich, ale także im dawać. Wtedy bliscy zrozumieją i pokochają bieganie. Twoją pasję i będą czerpali z niej tyle samo radości, co Ty.

Scott Jurek będzie Tatą!

I teraz, kiedy Jenny, żona Jurka jest w ciąży i niebawem zostaną rodzicami jest przed nimi ich najważniejsza podróż, najtrudniejszy ultramaraton, który zafundowało im życie. Wychowanie dziecka będzie wyzwaniem, do którego również przygotowało go bieganie: wzmocniło charakter, pokazało, co jest w życiu najważniejsze. Będzie trudniejsze niż niejeden bieg, który udało mu się wygrać. Ale teraz, kiedy jest już na sportowej emeryturze, po 20 latach ekstremalnego biegania, wie, jak dobiec do mety jako zwycięzca w tych zawodach. Gdyby wszystko było takie łatwe, czy to bieganie, czy wychowanie dziecka to nagroda nie byłaby aż tak cenna.

Czy Scott Jurek pokaże swojemu dziecku, że bieganie jest wartościowe? Co do tego nie mam żadnych wątpliwości 🙂

 • Biegacz Dla Biegaczy

  NO to teraz pozna prawdziwe ultra noce

  • 4run_pl

   Pełne wrażeń 🙂

 • Andrzej Andrew Duks

  Książkę przeczytałem w zeszłym roku choć historię Jurka poznałem już dużo wcześniej. Dziś jego książka jako jedna z wielu stoi na regale w moim gabinecie 🙂 Ciekawa jest jego historia w rzeczy samej. Z regionalnego biegacza narciarskiego wyrósł na ikonę ultra maratonów. Lista jego osiągnięć nie zmieści się na kilku stronach a4. Życie go nie rozpieszczało w dzieciństwie ale dzięki silnemu charakterowi i determinacji w działaniu osiągnął sukces. Poza tym trafił też na ciekawych ludzi i ma wspaniałych przyjaciół, którzy tak jak on fascynują się ekstremalnym bieganiem. Co do jego diety, to dzisiaj i u nas można skorzystać z przepisów, które zawarte są w książce choć jeszcze kilka lat temu z wieloma składnikami jego potraw byłyby problemy aby je znaleźć na półkach sklepowych.
  Każdemu biegaczowi polecam gorąco do przeczytania tę pozycję.

  • 4run_pl

   A do tego jego sposób żywienia budzi sporo kontrowersji 🙂 Nie dlatego, że jest nieodpowiedni dla Scotta, ale dlatego że niekoniecznie jest dobrym wyborem dla innych.

 • Adamsky

  weganizm budzi sporo kontrowersji w bieganiu ? Chyba w polskojezycznej literaturze bo na swiecie to ogromna grupa ludzi z ogromnymi osiagnieciami. Faktem jest ze zmiana nawykow jest procesem ciezkim i kosztownym czasowo, ale przy sporej zawzietosci mozliwym. Jak jestem wegetarianem, biegam sporo wlacznie z maratonami na pustyniach takich jak dolina smierci etc. oczwiscie zdrowym 🙂 Pozdrawiam i kazdego zachecam do porzucenia „miesa”.

  • 4run_pl

   No widzisz, ile ludzi tyle opinii. Ten temat zawsze będzie „gorący 🙂 I nawet tam gdzie tak jak piszesz to „ogromna grupa ludzi z ogromnymi osiągnięciami” temat również budzi kontrowersje. I to nie pod kątem tego, że jest zły, tylko pod kątem tego, że nie jest dobry dla każdego. Tak samo jak weganin odeprze, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, również nie jest dla każdego 🙂