Święto w biegu

obrazek_news

Wczorajsze święto narodowe było okazją do uczczenia ważnej dla Polaków rocznicy oraz aktywnego wypoczynku na świeżym, lecz dość chłodnym powietrzu. W warszawskim Biegu Niepodległości z okazji do pościgania się skorzystało ponad siedem i pół tysiąca zawodników.

Wśród nich najszybciej z dziesięciokilometrowym dystansem uporali się: Arkadiusz Gardzielewski oraz Iwona Lewandowska.

Amatorzy ruchu, wśród których – oprócz biegaczy – byli także rolkarze i zawodnicy na wózkach, wystartowali  o 11:11 z al. Jana Pawła II. Zanim to jednak nastąpiło, wszyscy uroczyście odśpiewali hymn narodowy. Około piątego kilometra, znajdującego się przy skrzyżowaniu al. Niepodległości z Rakowiecką,  uczestnicy zawrócili i kierowali się do mety przy ul. Stawki. Wyznaczony limit na dotarcie do mety wynosił dwie godziny.

W annałach XXXIII Biegu Niepodległości zapisze się z pewnością Arkadiusz Gardzielewski, który pokonał zadany dystans w świetnym czasie 29 minut i 25 sekund. „Tempo biegu było coraz większe i dzięki temu uzyskałem naprawdę dobry wynik” – powiedział. Drugi na mecie z niewielką, siedmiosekundową stratą pojawił się Mariusz Giżyński. „Długo nie mogłem się zdecydować, czy wziąć udział w biegu. Dla mnie to ważne święto narodowe, dlatego startując w takich zawodach, chcę wypaść jak najlepiej, a po maratonie z formą różnie bywa. Pierwszy tydzień wskazywał, że raczej nie ma szans, ale z każdym kolejnym dniem jest lepiej, a w mojej sytuacji, kiedy to miałem mało startów, jest wręcz wskazane, aby teraz jeszcze kilka razy wystartować i wybiegać tę maratońską formę” – napisał na swej stronie internetowej w przeddzień zawodów.

Wśród pań kwestię zwycięstwa rozstrzygnęły między sobą dwie świetne zawodniczki – Iwona Lewandowska i Agnieszka Gortel. Ostatecznie szybsza o szesnaście sekund okazała się reprezentantka LKS-u Włocławek.

Bieg odbył się pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

XXIII Bieg Niepodległości w Warszawie – 10 km (trasa z atestem PZLA) – wyniki:

Kobiety
1. Iwona Lewandowska (LKS Vectra-DGS Włocławek) 33.42
2. Agnieszka Gortel (TS AKS Chorzów)    33.58
3. Maria Cześnik (KS AS Szczecin)     36.15

Mężczyźni
1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław)    29.25
2. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań)      29.32
3. Adam Draczyński (MKST Astra Nowa Sól)      32.00