Tarahumara: Urodzeni by biegać

obrazek_news

Biegają codziennie. Aby przeżyć i dla zabawy. Ile? 100-200 km. Bez diet, treningów, boso. Mają to we krwi: kto to taki?

Tarahumara to lud zamieszkujący region Sierra Madre w Meksyku. W ich ojczystym języku nazywają się Raramuri, czyli biegacze. Jest ich około 70 tysięcy. Plemię prawdopodobnie pochodzi z Azji. Z czego słyną? Z niezwykłej wytrzymałości, którą wykorzystują w polowaniu. Polowanie polega na wielogodzinnym gonieniu zwierzyny. (taką samą metodę polowania stosują Buszmeni J )

Bieganie nieodłączoną częścią życia

To niesamowicie biegacze. Są jedną ze społeczności dla których biegi są naturalną częścią życia. Posiadają niezwykłą umiejętność pokonywania ogromnych dystansów bez żadnego przygotowania, wymyślnych diet, treningów czy specjalistycznych sprzętów. Bieganie dla Tarahumara jest czymś zupełnie naturalnym. Jest to ich forma spędzania wolnego czasu i najważniejsza część ich kultury.

W wolnym czasie

Raramuri oprócz ciężkiej pracy czy polowań, traktują bieganie jako rozrywkę. Często organizują zawody, uwielbiają rywalizację. W plemieniu jest równouprawnienie J Biegają kobiety i mężczyźni. Uprawiają dwa rodzaje biegów: Rarajipa i Ariweta

Rarajipa to dyscyplina gdzie kilka drużyn biegnie z piłką, którą kopią w trakcie biegu. Dobiegają do piłki, która została kopnięta w dal i tak w kółko. Gdy piłka wypadnie z ustalonej trasy drużyna musi wyciągnąć ją z zarośli czy zbiornika wodnego i wprowadzić znowu na trasę. 

Ariweta to dyscyplina gdzie dwie lub więcej drużyn biegnie z kijami za toczącą się obręczą. Gdy obręcz upadnie Indianie dobiegają do niej i podnoszą kijami, wprawiają ją w  ruch i dalej gonią aż do dotarcia do mety. Trasa wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu okrążen, wszystko zależy od kategorii wiekowej zawodników.

Ścigajmy się na dystansie 100 km… a może 200?

Wyścigi mierzą dystans od 100 do 200km. Zawodnicy biegają ustaloną trasą, start i meta zazwyczaj znajdują się w osadzie. Nie bez powodu drużyny liczą od 2 do kilku osób, każdy z uczestników pełni jakąś funkcję.

Jeden wyciąga piłkę z krzaków, inny usuwa kamienie czy inne przeszkody z trasy, jeszcze ktoś inny nurkuje w rzece gdy piłkę pochłonie wodne szaleństwo. Na ogół jeden zawodnik kopie piłkę czy turla obręcz, jednak zdarza się, że na ostatnim odcinku trasy główny kopacz czy turlacz jest zamieniany przez innego Indianina by ten dobiegł do mety. Takie zachowania maja na celu spajanie społeczeństwa. Wspólna rywalizacja wzmacnia relacje miedzy ludzkie. Czyli niczym nie różni się od naszej idei biegania!

Hazard w bieganiu?

Zawody wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców okolicznych wsi. Prowadzone są zakłady wśród kibiców. A tam gdzie duże pieniądze tam też duże emocje. To też często dochodzi do łamania zasad. Dlatego drużyny biorące udział w zawodach specjalnie wysyłają jednego ze swoich zawodników by ten biegł z drużyną przeciwną i sprawdzał czy nie dochodzi do oszustw.

Turystyka?

Niesamowita sprawność fizyczna, kultura, tradycja i niezwykłe zawody zaczęły ściągać do Sierra Madre masę turystów żądnych poznania niesamowitych Raramuri. Jednak  aby się tam dostać i poznać niesamowitych biegaczy, trzeba dużego wysiłku. Wioski są umiejscowione w bardzo niedostępnych górskich rejonach.

Jacy są Indianie Tarahumara?

Tarahumara są niesamowicie wytrzymali. Są mocno związani z natura i regionem, w którym mieszkają. Nie korzystają z żadnych specjalistycznych sprzętów, wystarczą im zwykłe sandały a często biegają boso. Mięśnie stóp dostosowują się do podłoża dzięki czemu Indianie są w stanie szybciej przemieszczać się w trudnym terenie nie tracąc przy tym równowagi. A w takim miejscu, upadek może skończyć się poważną kontuzją czy nawet śmiercią. 

Według badacza Nicolasa Romanova bieganie bez obuwia wywołuje zachowania uginania, prostowania nóg w odpowiednich momentach, skracania kroków i bezproblemowego wracania do poprzedniej pozycji biegowej. Dzięki temu człowiek nie traci tyle energii i zachowuje niezmienne tępo biegu.

A co jedzą ultrabiegacze z Meksyku?

Raramuri mają dietę bogatą w jarzyny, fasole, kukurydze czy kabaczki. Spożywają ziarna chia, zawierające dużą ilość kwasów omega 3. Ziarna chia są wykorzystywane do sporządzania tradycyjnego napoju Indian Tarahumara. Może właśnie ten napój jest magicznym źródłem ich niesamowitej wytrzymałości? Spokojne sielankowe życie pełne aktywności fizycznej, pracy i sportu jest idealne dla rozwoju wspaniałych biegaczy.

 

Opracowała: Dominika Szcześniak 4RUN