TEST na końcu świata i na co dzień: Scott T2 Palani HS i Scott eRide AF Support 2.0

obrazek_news

Buty nie tylko do biegania, czyli trochę inny test butów biegowych. Zobaczcie dwa modele marki Scott: T2 Palani i Scott eRide AF Support 2.0, które pojechały na drugi koniec świata.

Jakie zazwyczaj są buty biegowe? Wygodne, lekkie, wytrzymałe i coraz częściej (na szczęście) ładne. Dlaczego więc ograniczać się tylko do używania ich na ścieżkach, bieżniach i ulicznych wyścigach? J

Łamiemy stereotypy! Tak, moi mili, w butach do biegania można chodzić, trenować, pracować, a nawet zwiedzać czy poruszać się po mieście J

Listopad to czas niepogody w naszej części Europy, coraz zimniej, bardziej deszczowo i coraz to krótsze dni szybko nadchodzą. Dla nas to znak, że trzeba uciekać! Już drugi rok z rzędu na przełomie listopada i grudnia wyjeżdżamy gdzieś do ciepłych krajów ładować akumulatory, wygrzać stare kontuzje i przy okazji, choć trochę wydłużyć okres dobrej pogody. W roku 2014 też tak było. Kierunek – Azja – kraj uśmiechu, fantastycznego jedzenia i pięknej przyrody, ale po kolei J

Model: Scott T2 Palani HS

Rodzaj obuwia: lekkie treningowe, zawody

Typ stopy:  neutralny

Amortyzacja: wsparcie na średnim poziomie

Waga: 229 gram

Cena: 489 PLN

Model: Scott eRide AF Support 2.0

Rodzaj obuwia: treningowe

Typ stopy:  pronujący

Amortyzacja: wsparcie na wysokim poziomie

Waga: 259 gram

Cena: 489 PLN

Zaczęliśmy przygotowania do podróży. Pierwsze, o czym zawsze myślimy to ekwipunek, ale bardzo specjalistyczny – ciuchy do treningu, TRX oraz buty do biegania – to nasze artykuły pierwszej potrzeby gdziekolwiek się ruszamy. Na poprzedniej eskapadzie stwierdziliśmy, że musimy ograniczyć ilość butów i wziąć tylko po jednej parze – nie rozróżniając ich zastosowań.  Bez zastanawiania się wybraliśmy buty biegowe. W nasze ręce wpadły odpowiednio  Scott T2 Palani HS dla mnie oraz Scott eRide AF Support 2.0 dla mojej lepszej i ładniejszej połowy J

Pierwsze spostrzeżenia po wyjęciu z pudełek:

Ładne kolory, lekkość, odblaski, uchwyty przy kostce do naciągania, cienki język, płaskie sznurówki, mało agresywny, ale ciekawy bieżnik, miękka dwu warstwowa pianka podeszwy.

Model Scott T2 Palani HS to typowe buty startowe oraz do długich dystansów na płaskich nawierzchniach. Super lekkie, zwinne i szybkie niczym Tom Cruise w filmie Top Gun.

Model Scott eRide AF Support 2.0 to typowe buty do treningu biegowego i biegania amatorskiego na w miarę płaskim terenie, których nie powstydziłby się sam Forrest Gump przemierzający USA.

Ciekawa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę są kanały odprowadzające wodę w obydwu modelach – to oznacza, że but może nadawać się do coraz bardziej popularnego triathlonu.  Osobiście nie sprawdzałem w praktyce jak te buty będą się zachowywać w takich warunkach, ale woda faktycznie szybko wylatuje z wnętrza – sprawdziliśmy podczas biegania po plażach.

Zanim wyruszyliśmy w stronę Azji, trzeba było buty rozbiegać i sprawdzić czy wszystko będzie ok.

Pierwsze były sprinty i but T2 Palani HS – rewelacja! Pierwszy raz czułem „szybkość buta”. Nie wiem czy znacie to uczucie, ale naprawdę nogi rwały się do przodu. But niesamowicie lekki, dobrze wyprofilowany i przewiewny, a przy tym stabilny i solidny. Zastosowane technologie podeszwy dobrze amortyzują moje przeszło 80 kg na asfalcie oraz tłumią mniejsze nierówności.  Kostka stabilna, przetaczanie stopy też bardzo dobre. Zachęcony tymi rewelacjami postanowiłem zakończyć sezon startowy właśnie w nich podczas 26 Biegu Niepodległości. Nie pomyliłem się! Bieg ukończyłem bijąc swój czas o prawie 3 minuty względem wcześniejszego biegu Powstania Warszawskiego. Oczywiście, nie wszystko to zasługa butów – bo one za Nas nie biegają, ale wsparcie było odczuwalne.

Oprócz biegania non stop, buty były chodzone i testowane nawet w biurowych warunkach.

W tym samym czasie Ania testowała model  eRide AF Support 2.0 z równą zaciętością co ja, a nawet większą. Na treningach typu cross fit buty były poddawane mocnym zgięciom, ćwiczeniom z obciążeniem itp.

Oczywiście testy biegowe też były urządzane. But bardzo dobrze trzyma się stopy, podeszwa jest dobrze wyprofilowana, lekkość i również przewiewność dała się odczuć. Ania pierwsze rozbieganie zrobiła od razu na Biegu Niepodległości. Buty się sprawdziły w 100%, a dopasowanie i komfortowe „wnętrze” nie spowodowały żadnych otarć.

Scott T2 Palani HS i Scott eRide AF Support 2.0 w Tajlandii

Następne testy odbyły się w Tajlandii, gdzie wylądowaliśmy pod koniec listopada. Buty z racji na lekkość nie wpłynęły na wagę bagażu J

Ich przewiewność zapewniała komfort w ciepłych warunkach. Odprowadzanie wody sprawdziło się na rajskich plażach, a kolory powodowały zainteresowanie lokalnej społeczności i to nie tylko tej dwunożnej 😉

Po 3 miesiącach testowania T2 Palani HS zauważyłem niestety prucie się materiału łączącego język i jego zakończenie, destrukcji uległa również szlufka języka trzymająca sznurówki (pewnie to efekt cienkiego języka, co jednak nadal uważam za duży plus) oraz kilka szwów puściło na zgięciu buta.

W przypadku modelu  eRide AF Support 2.0 Ania nie zauważyła nadmiernego zużycia, co odpowiadałoby jego przeznaczeniu jako but treningowy. Według nas jest to równoznaczne z większą  trwałością. Może jedynie trochę częściej rozwiązują się sznurówki niż w innych użytkowanych butach, ale może to efekt ich nowości, a do tego większość biegaczy i tak wiąże buty na dwa razy.

Podsumowując

T2 Palani HS to świetny, szybki but startowy do długich i krótkich dystansów na twardej powierzchni i nie tylko (na piaszczystych plażach jak i w górskich utwardzonych trasach północnej Tajlandii sprawdzał się wyśmienicie).

But swobodnie można wykorzystywać w warunkach zwiększonego poziomu wody, natomiast nie jest to but przeznaczony do zimowych hulanek z racji na jego przewiewność. Podeszwa – mimo, że nie należy do agresywnych bardzo dobrze trzyma się nawierzchni suchej jak i mokrej.  Przy normalnym użytkowaniu biegowym but powinien dać radę na więcej niż jeden sezon przy umiarkowanym kilometrażu. Buty przeznaczone są do stopy neutralnej.

Buty eRide AF Support 2.0 to świetne damskie buty biegowe do codziennych treningów, świetnie sprawdzają się także w crossfitcie. Równie dobrze sprawdziły się podczas codziennego użytkowania w mieście i na wakacjach.

Wykazują podobne właściwości, co T2 Palani HS. Model  eRide AF Support 2.0 jest odpowiedni dla biegaczy ze stopą pronującą. Niezależnie od producenta zawsze sprawdzam na specjalnych bieżniach kwestie stabilizacji stopy. Tylko tak można najlepiej dobrać odpowiedni but.

Do tej pory produkty Scotta znałem tylko z kolarstwa MTB, wśród fanów, którego producent cieszy się znakomitą renomą – zarówno w zakresie rowerów, butów jak i ubrań. Jeżeli Scott w segmencie butów do biegania osiągnie taką samą jakość, co w kolarstwie to produkty same będą się sprzedawać, a na rynku polskim przybędzie kolejny, liczący się gracz.

A my zachęcamy, więc do używania butów biegowych nie tylko na ścieżkach. Świetnie się sprawdzają, jako buty „codzienne”, które z racji na swoje docelowe przeznaczenie są wygodne i lekkie.

Patryk i Ania z Fit Fridge & Hell’s Trainings