Witajcie, cała biegająca społeczności. Od 2008 r. jestem pozytywnie zakręconym biegaczem amatorem a od przeszło 6 lat również emerytem. Bieganie...

W części pierwszej obiecałem napisać o teście MAF więc zapraszam do zapoznania się z tym prostym narzędziem, zalecanym przez Phila, sprawdzania swoich postępów w treningu Metodą.

Wśród najważniejszych korzyści używania monitorów serca popularnie zwanych pulsometrami należy wymienić zdolność do obiektywnego mierzenia swoich postępów aerobowych.

Garmin
Bez wykorzystania takiego obiektywnego instrumentu pomiaru można łatwo zamierzenie lub niezamierzenie oszukać samego siebie

Sądząc, że sposób treningu jest OK i przynosi oczekiwane efekty. Sam też się dałem nabrać na ten fałszywy obraz będąc przekonany, że postęp w biegu z 5’30” na 4’50″/km jest super (dlaczego tak nie jest przeczytacie w części pierwszej) Ponadto, test MAF da Ci odpowiedź czy Twój trening zmierza w dobrym czy też złym kierunku. Dodatkową korzyścią prowadzonych regularnie testów jest to, że na długo przed jakimiś problemami w prowadzonym treningu da Ci o nich znać .
Test ten można wykonać w terenie, na stadionie czy też maszynie stacjonarnej. Ale aby go wykonać musisz mieć możliwość odczytu pulsu oraz międzyczasów kolejnych kilometrów na dystansie 3-5 km (dystans testu do wyboru, dla zaawansowanych treningowo zalecany ten dłuższy). Testy powinno się w miarę możliwości przeprowadzać o tej samej porze dnia i na tej samej trasie. Jeśli jesteś osłabiony, przeziębiony, zestresowany czy masz czasowo inne problemy fizyczne (psychiczne) to NIE JEST to dobry moment na jego wykonywanie.

DSC_3096 (Kopiowanie)
Test polega na zmierzeniu tempa marszu, biegu, jazdy rowerem czy pływania na poszczególnych kilometrach dystansu.

Oczywiście muszę wspomnieć, że test dla cyklistów to dystans 20-30 km a dla pływaków 500-1000m. Ja zostanę przy bieganiu bo o tym traktuje portal 4run.pl
Wg wieloletnich doświadczeń zmierzone tempo poszczególnych kilometrów podczas testu powinno się zwiększać, i to bez względu na to ile lat trenujesz i jak dobrym „zawodowcem” jesteś. Podstawą jego właściwego przeprowadzenia jest utrzymanie wyliczonego tętna. Jeśli masz tętno wyliczone, np. 132 uderzenia na minutę, to w żadnym momencie testu NIE WOLNO Ci go przekroczyć! Czasowe zejście poniżej w zakresie do 5 uderzeń na minutę jest dopuszczalne ale jeśli tylko jest możliwe to wskazane jest utrzymanie tego „maksymalnego idealnego tętna” przez cały dystans testu.

Przykładowe wyniki z testu na dystansie 3 km:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień
1 km. 6’45”. 6’30”. 6’15”. 5’45”
2 km. 7’00”. 6’42”. 6’22”. 5’50”
3 km. 7’05”. 6’46”. 6’30”. 5’55”

biegnij
Jak widać, wyniki wskazują na progres w tempie pokonywania poszczególnych kilometrów wraz z kolejnymi miesiącami treningu Metodą. Dodatkowo, można również zauważyć, że różnica w tempie pokonywania 1 i 3 km również się zmniejsza. O ile w styczniu wynosiła ona 20 sekund (6’45” pierwszy km vs 7’05” trzeci) to w kwietniu analogicznie wynosi już tylko 10 sekund. Takie wyniki wskazują również na właściwe budowanie Twojego systemu aerobowego.

Test powinieneś wykonywać nie częściej niż raz w miesiącu, aby przypadkiem nie wpaść w jakąś manię czy obsesję. Zresztą poprawy wyników nie osiągniesz z dnia na dzień więc częstsze testowanie i tak nie ma sensu. Wyniki zapisuj w tabelce najlepiej przez minimum 6 miesięcy. Wg Phila to czas wystarczający, oczywiście w przypadku stosowania się do tych prostych zaleceń aby zbudować swój właściwy system aerobowy. Ale wskazane jest przeprowadzanie testu przez cały okres Twojej aktywności jako obiektywnego instrumentu pomiaru progresu lub ewentualnie regresu treningowego.

WAŻNE

Przed przystąpieniem do testu powinieneś się właściwie rozgrzać tak aby test rozpoczynać w zakresie wyznaczonego tętna. No to powodzenia!

  • Andrzej Andrew Duks

    No i nie wytrzymałem do weekendu 🙂 a taki miałem plan 🙂 W związku z tym, że moja trasa treningowo-sprawdzianowa wyschła pobiegłem mój comiesięczny sprawdzian na 10 km. Trochę się go obawiałem z dwóch powodów: po pierwsze bo to końcówka 13 tygodnia treningów Metodą choć przesądny nie jestem to ta 13 gdzieś tam z tylu głowy się kołatała i po drugie w środę miałem ciężki szybki trening i pewnie jeszcze się w pełni nie zregenerowałem. Jednak obawy okazały się niepotrzebne 😉 Jest nowy rekord trasy 44’46” czyli w stosunku do ostatniego sprawdzianu poprawiłem go o kolejne 34 sekundy i jednocześnie po raz pierwszy złamałem 45′. A od pierwszego sprawdzianu poprawa to już prawie 4 minuty! Aby tego było mało pierwsze 5 km również rekordowe zamknęło się w 21’36” 🙂 Ciekawe ile jeszcze mogę się poprawić? Zgodnie z planem i założonym celem trenuję wg szkoły Phila jeszcze 3 miesiące, czyli do pełnego pół roku a potem zdecyduję co dalej. Najpierw kilka sprawdzianów na zawodach, w planie 2 x HM i 2x 10 km.

  • Andrzej Andrew Duks

    Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do zwolenników Metody zapraszam na Facebook https://www.facebook.com/groups/1715557332060420/

  • U mnie ten test polega na porównaniu średniego tętna z biegu na tym samym dystansie, np 10 km w tempie 5:00 odczyt średniego tętna styczeń np. 135, luty 133 a marzec 130 lub bieg w każdym miesiącu na tym samym tętnie np. 135 wtedy w przypadku wzrostu formy zwiększa się prędkość np. 5:00, 4:55, 4:51. Oczywiście warunki termiczne, godzina biegu itd zmieniają wyniki ale o tym wspomniał autor tekstu powyżej.

    • Andrzej Andrew Duks

      No to zmodyfikowałeś po swojemu test 🙂 Najważniejsze, że daje wymierną ocenę progresu! Aczkolwiek priorytetem zarówno podczas treningu jak i testu powinno być nie przekraczanie granicy wyliczonego maksymalnego idealnego tętna. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że pora dnia, warunki atmosferyczne, samopoczucie itp. będą miały wpływ na wyniki testu.
      Pozdrawiam biegowo.