Najszybszy człowiek świata Usain Bolt chce odejść w wielkim stylu. Igrzyska w Rio mają być jego ostatnimi.

tbeVpfJp

„Jestem w stanie bić kolejne rekordy świata”

Hasło  przyświeca wszystkim jamajskim sportowcom
spod znaku PUMA. Najszybsi atleci świata ponownie staną na linii startu
by złamać nieosiągalne dla zwykłych ludzi granice szybkości. Wśród nich
absolutny król krótkich dystansów: Usain Bolt, król krótkich dystansów, już zapowiedział, że nadchodzący występ w Rio będzie dla niego ostatnim w historii startów w Igrzyskach Olimpijskich. „Szybszy niż błyskawica” , który na co dzień  utożsamia się z hasłem promowanym przez markę PUMA “Forever Faster”nie ma jednak zamiaru odpuszczać rywalom:

„Celuję w zdobycie tutaj trzech złotych medali”

Ostrzegł polujących na jego koronę Bolt. W swoim ostatnim olimpijskim starcie ma szansę zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii Igrzysk Olimpijskich. Już jest jednym z najlepszych biegaczy w historii, a w Rio de Janeiro ma w dodatku szansę zostać pierwszym lekkoatletą w historii, który sięgnie po trzy złote medale na trzech igrzyskach olimpijskich z rzędu.

Bolt w Pekinie i Londynie sięgał po złoto w biegach na 100 m, 200 m oraz sztafecie 4×100 m. W Chinach pobił rekord świata w obu konkurencjach. Najszybszy człowiek świata od tego czasu musiał zmagać się jednak z wieloma problemami. Seria kontuzji, słabsze występy i krytyka sprawiają, że pewność olimpijskiego światka co do jego możliwości spadła, a apetyt rywali na zdetronizowanie króla tylko wzrósł.

To właśnie posuchę na polu ustanawiania nowych rekordów świata najczęściej wytykają Mistrzowi dziennikarze. „Moim głównym celem jest dziś zdobywanie medali. Nadal jednak jestem w stanie bić kolejne rekordy świata, szczególnie na dystansie 200m. Na ich bicie składa się wiele czynników. Przede wszystkim dłuższe serie treningów nieprzerwanych kontuzjami” – tłumaczył Usain Bolt na konferencji prasowej Jamajskiego Komitetu Olimpijskiego i PUMA.

Warzywa i kurczaki

Jamajczyk wyjaśniał też zgromadzonym dziennikarzom, jak ostatnia forma fizyczna i wiek wymusiły na nim zmianę diety. Legendarne skrzydełka z kurczaka, na których Jamajczyk pobił trzy rekordy świata, zastąpiły warzywa: „Z wiekiem trzeba przykładać większą uwagę do tego, co się je. Nadal lubię zjeść w fast foodzie, ale staram się jadać w ten sposób zdecydowanie rzadziej”.

Bolt skomentował także swoją szansę na przejście do historii igrzysk olimpijskich. Nikt przed nim nie obronił złotych medali na dystansie 100 i 200 metrów na dwóch tej rangi imprezach z rzędu, a dokonanie tego na trzech… „Myślę, że uczyniłoby mnie to legendą. Jeszcze większą, niż jestem dziś. Czuję się niezwykle zaszczycony samą możliwością dokonania tego. To będzie coś, o czym nikt nigdy nie zapomni. Najtrudniej mi będzie z obroną 100 metrów. Dystans 200 metrów to moja koronna konkurencja i czuję się pewny swego”. Na torze Estádio Nilton Santos Jamajczyk pobiegnie w specjalnie zaprojektowanych dla niego butach do biegania PUMA evoSPEED Disc.

puma-ignite-disc-spike

Bolt zapowiedział też, że „Rio 2016” będzie dla niego ostatnim występem na igrzyskach w karierze. „Po wszystkim udam się na zasłużone wakacje. Mam już kilka podróży zaplanowanych ze znajomymi. Będę miał też czas poświęcić się współpracy ze sponsorami”. Pewny swego Jamajczyk pozował przed kamerami w charakterystycznej dla siebie pozie, a konferencję zwieńczył pokaz brazylijskiej samby, w którym wziął udział także sam Bolt.

16SS_RT_Running-Men_Bolt_Lace_Ignite-Ultimate_5930-2

A buty, które na zdjęciu zakłada BOLT, niedawno sprawdziliśmy: tutaj.